www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Nereferenční verze nových Radeonů budou v polovině srpna

Nereferenční verze nových Radeonů budou v polovině srpna
, , aktualita
S nástupem generace Radeonů RX 5700 se začala probírat otázka, proč AMD ještě používá na svých referenčních kartách klasické chladiče s radiálními ventilátory. Ta už byla zodpovězena, ale pak jsme se mohli ptát, kdy dorazí nereferenční modely. 
K oblíbeným
reklama
AMD už v rozhovoru pro PCWorld vysvětlilo, proč stále používá stejný typ chladičů, který je vybaven radiálním ventilátorem. Ten posílá skrz žebroví chladiče vzduch mimo skříň, což je bezesporu jeho přednost, protože ohřátý vzduch pak nezůstává uvnitř. Jenomže tato teorie jaksi bledne před testy karet Radeon s čipy Navi, a konkrétně pak především modelu RX 5700 XT. 
 
 
 
Chladič karty Radeon RX 5700 XT, ačkoliv se potýká s TDP 220 W, které na dnešní dobu není nic hrozného, funguje v zátěži s hlučností 43 dBA a teplota GPU přitom dosahuje až 92 °C, jak sděluje server techPowerUp. Ostatně tento typ chladičů je známý svou hlučností i slabými výkony, takže nejde o žádné podivné výsledky. 
 
AMD přitom sděluje, že mu jde právě o to, aby chladiče referenčních karet posílaly teplý vzduch mimo skříň, protože existuje dost uživatelů, kteří nemají potuchy o efektivním chlazení počítačových skříní a zkrátka nejsou schopni si postavit dobře chlazenou sestavu. Těm pak podřizuje výběr chladičů na svých kartách, což samotná NVIDIA od původní generace Turing už nedělá. 
 
Dozvěděli jsme se také, že zájemci o jinak a lépe chlazené karty Radeon RX 5700 si prostě mají počkat na to, až budou k dispozici nereferenční verze. Ty měly přijít velice brzy, ovšem nyní se dozvídáme, že zájemci se dočkají spíše až někdy v polovině srpna. Na Redditu to uvedl Scott Herkelman (CVP & GM AMD Radeon). I takový termín ale vypadá daleko lépe v porovnání s reálným nástupem nereferenčních verzí karet Radeon RX Vega, na které se čekalo přibližně půl roku. 
 
Herkelmann také uvedl, že recenzenti by měli ještě dříve dostat do rukou řadu nereferenčních modelů, abychom si mohli prohlédnout alespoň jejich recenze. Sám by prý také ocenil, kdyby AMD vedle klasických chladičů nabízelo samo i modernější verze se dvěma či třemi axiálními ventilátory, což vypadá jako rozumný návrh. Zákazníci si budou moci vybrat a AMD by pak mohlo na vlastní kůži pocítit, jaký zájem bude o různé verze.


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Radeony RX 5700 mohou jít s úpravou registrů nad 2,2 GHz Radeony RX 5700 mohou jít s úpravou registrů nad 2,2 GHz
Grafické karty Radeon budou asi mnohem oblíbenějším cílem overclockerů z řad běžných uživatelů než procesory Ryzen 3000, protože to vypadá, že s úpravou registrů lze získat nezanedbatelný frekvenční nárůst.
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
AMD vs. NVIDIA: jak zub času ovlivňuje výkon GPU? AMD vs. NVIDIA: jak zub času ovlivňuje výkon GPU?
Pokud by si někdo myslel, že se starým křemíkovým hardwarem je to podobné jako se starým spalovacím motorem, může být vcelku v klidu. Starý křemíkový čip časem nezíská horší výkon, ale o tom však nerozhoduje sám.
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
NVIDIA se chlubí 50 % výkonu navíc v Monster Hunter: World díky DLSS NVIDIA se chlubí 50 % výkonu navíc v Monster Hunter: World díky DLSS
NVIDIA se s námi podělila o benchmark, který ukazuje na výkon jejích GeForce RTX ve hře Monster Hunter: World. Ten má být díky Deep Learning Super Sampling (DLSS) o polovinu vyšší, což se v takové náročné hře bude hodit.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Ryzen 9 3900X: stačí na něj originální chladič Wraith Prism RGB? Ryzen 9 3900X: stačí na něj originální chladič Wraith Prism RGB?
Dvanáctijádrový procesor Ryzen 9 3900X je pochopitelně aktuálně ve středu zájmu, a to i z hlediska spotřeby a chlazení. Na spotřebu a schopnost levnějších desek jej napájet jsme se už podívali a nyní je tu chlazení. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Severní Karolína zvažuje vysokorychlostní dráhu od Virgin Hyperloop One Severní Karolína zvažuje vysokorychlostní dráhu od Virgin Hyperloop One
Projekt Hyperloop byl navržený podnikatelem a vizionářem Elonem Muskem. Jeho realizace se ujaly soukromé společnosti, jednou z nich je Virgin Hyperloop One. Ta by mohla vybudovat vysokorychlostní trať i v Severní Karolíně. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková