www.svethardware.cz
>
>
>
>

New Horizons překonala 27letý fotografický rekord Voyageru

New Horizons překonala 27letý fotografický rekord Voyageru
, , aktualita
Sonda New Horizons už se pohybuje daleko za Plutem a i když se nepohybuje a ani nemůže pohybovat v takové vzdálenosti jako sondy Voyager, mohla už překonat jejich rekord. Ten se týká fotografie, která byla pořízena nejdále od Země.
K oblíbeným
reklama
Hlavní zpráva tak je, že New Horizons vyfotila objekt NGC 3532 známý také jako Wishing Well Cluster, a to ze vzdálenosti 6,12 miliard kilometrů od Země. NGC 3532 je soustava asi 150 hvězd v souhvězdí Lodní kýl, které se nachází asi 405 parseků daleko a její snímek je zde. 
 
 
New Horizons tak překonala 27 let starý rekord Voyageru 1, který byl pořízen ze vzdálenosti 6,06 miliard kilometrů a jde o následující slavný snímek Země. Ta je na něm jen v podobě malinké namodralé tečky v oranžovém pruhu. 
 
 
Sonda New Horizons už pár rekordů zlomila. Jednak je to nejrychlejší vesmírné plavidlo, které se nám podařilo vypustit do vesmíru. K Plutu se přibližovala rychlostí 58.000 km/h. Stejně tak byla vůbec první sonda, která se dostala do Kuiperova pásu a poslala domů detailní obrázky Pluta a nyní je stále ještě na cestě k objektu MU69, k němuž dorazí dle plánu 1. ledna 2019. 
 
Její fotografie, která překonala slavný snímek Pale Blue Dot, přitom vznikla pouze jako prostý kalibrační snímek nástroje LORRI (Long Range Reconnaissance Imager). Vzdálenost 6,12 miliard kilometrů odpovídá téměř 41 astronomické jednotce, čili průměrné vzdálenosti Země od Slunce. New Horizons se tak stále ještě nedostala za oběžnou dráhu Pluta, která se pohybuje mezi 30 a 50 AU. 
 
Mohla by ale sonda Voyager 1 překonat tento rekord, respektive si jej vzít zpět? Však ještě vloni v prosinci byly zažehnuty její motory a sonda s NASA stále může komunikovat. Jenomže její fotoaparát byl krátce po pořízení výše uvedeného snímku vypnut a další snímky už pořídit nemůže. 
 
Sluší se také uvést, že New Horizons se bude od této doby dále překonávat, však se rozhodně nechystá deaktivovat svůj LORRI a také že už jen dvě hodiny po zkalibrování se zaměřila na objekty 2012 HZ84 a 2012 HE85 v Kuiperově pásu a pořídila následující fotografie (vyvedené v upravených barvách). 
 
 
Sonda pak poletí ke svému cíli ve stavu hibernace a opět bude probuzena letos v červnu pro další testy a přípravu na setkání s MU69. 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Asusu unikla nepředstavená mobilní GeForce RTX 3050 Ti Asusu unikla nepředstavená mobilní GeForce RTX 3050 Ti
Asus na svých stránkách zveřejnil informace o notebooku TUF Dash F15. To by nebylo nic až tak zvláštního, kdyby se ve specifikacích neobjevil dosud nepředstavený mobilní čip Nvidia GeForce RTX 3050 Ti.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
John McAfee obviněn z podvodu s kryptoměnami, hrozí mu 100 let vězení John McAfee obviněn z podvodu s kryptoměnami, hrozí mu 100 let vězení
Bude-li mít John McAfee smůlu, v životě už nevytáhne paty z vězení. 75letému podnikateli totiž v USA hrozí až 100letý trest v souvislosti s obviněním z podvodů s kryptoměnami. Ty měl nejprve nakoupit a poté propagovat na sociálních sítích.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Google reaguje na digitální daň: zvýší ceny reklamy o 2 % ve Francii a Španělsku Google reaguje na digitální daň: zvýší ceny reklamy o 2 % ve Francii a Španělsku
Několik států se snaží více zdanit technologické giganty, jako jsou Google nebo Facebook. Např. ve Španělsku a Francii na to Google zareaguje tím, že pro inzerenty zdraží reklamu. Ti tak za stejný počet kliků zaplatí více.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Diablo II: Resurrected dovolí použít uložené pozice z původní 20 let staré hry Diablo II: Resurrected dovolí použít uložené pozice z původní 20 let staré hry
Už dobře víme, že Blizzard chystá remaster legendární hry Diablo II. Ponese název Diablo II: Resurrected a bude natolik spřízněná s původní hrou, že dokonce dovolí použít uložené pozice staré i více než 20 let.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka
Razer Anzu jsou chytré brýle v nenápadném designu, které po spárování se smartphonem umožňují hlavně poslech hudby nebo telefonování. Fungují také jako sluneční brýle, i když čočky lze vyměnit za dioptrické.
5.3.2021, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář