www.svethardware.cz
>
>

NFC bude možné používat i k bezdrátovému nabíjení

NFC bude možné používat i k bezdrátovému nabíjení
, , aktualita
NFC čip v elektronice bude možné používat také k bezdrátovému nabíjení. Umožní to nové specifikace, které schválilo NFC Forum. Vzhledem k výkonu této technologie ovšem očekáváme jen použití ve velmi drobné elektronice.
K oblíbeným
reklama
Bezdártové nabíjení se stalo běžnou funkcí u high-endových smartphonů, ale objevuje se také u dalších zařízení včetně sluchátek nebo herních myší. Trhu přitom zcela dominuje standard Qi, který je založen na elektromagnetické indukci a vyžaduje, aby zařízení bylo vybaveno speciální cívkou. Řadu měsíců se ovšem spekuluje o tom, že by bylo možné nabíjení i přes technologii Near Field Communication, známější pod zkratkou NFC. Touto funkcí je dnes vybavena řada elektronických zařízení, které ji využívají primárně ke komunikaci se zařízeními v okolí. Může se jednat třeba o spárování bezdrátových sluchátek se smartphonem nebo bezkontaktní platbu v obchodě prostřednictvím terminálu.
 
Někteří výrobci ve svých telefonech nabízí i zpětné bezdrátové nabíjení
 
Asociace NFC Forum tento týden konečně schválila specifikace pro bezdrátové nabíjení přes NFC. Hned na úvod je nutno říct, že současné technologie používané třeba ve smartphonech rozhodně nenahradí. Maximální výkon totiž dosahuje 1 W (k dispozici budou i verze s výkonem 0,25 až 0,75 W), přičemž telefony v extrémních případech nabízejí i 40W bezdrátového nabíjení. Smysl tedy bude nová technologie dávat hlavně v kombinaci s drobnou elektronikou vybavenou baterií o nízké kapacitě, jako jsou chytré hodinky a fitness náramky, bezdrátová sluchátka, digitální pera nebo IoT zařízení. Výrobce tedy nebude muset používat i samostatnou cívku pro bezdrátové nabíjení, ale postačí integrovat NFC čip, který zařízení stejně používá např. ke spárování. K přenosu dat i energie totiž bude stačit jediná anténa.
 
Použití jedné technologie namísto dvou samozřejmě přinese výrobcům nové možnosti při návrhu svých zařízení. Ušetřené místo mohou použít ke snížení celkových rozměrů produktu, implementaci nových funkcí nebo třeba rozšíření kapacity baterie. NFC Forum zatím nezveřejnilo technické požadavky pro bezdrátové nabíjení. Můžeme ovšem předpokládat, že zpětná kompatibilita nebude dostupná. To znamená, že možnost dobíjení přes NFC nalezneme až v zařízeních, které se na trh dostanou někdy v budoucnu. NFC Forum zahrnuje více než 130 členů a zatím není jasné, kteří z nich budou mít o novou funkci zájem. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka
Razer Anzu jsou chytré brýle v nenápadném designu, které po spárování se smartphonem umožňují hlavně poslech hudby nebo telefonování. Fungují také jako sluneční brýle, i když čočky lze vyměnit za dioptrické.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
AOC uvádí novou řadu monitorů V4: atraktivní design za rozumnou cenu AOC uvádí novou řadu monitorů V4: atraktivní design za rozumnou cenu
Na trh příští měsíc vstoupí čtveřice monitorů od AOC z nové řady V4: U27V4EA, Q32V4, Q27V4EA3 a Q24V4EA. Nabízí modely s rozlišením QHD či UHD a úhlopříčkami od 23,8" do 31,5". Zaujmout by mohly hlavně zákazníky zaměřené na design a cenu.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik2 komentáře
Upcycling v praxi: baterky z koloběžek Lime skončí v reproduktorech Gomi Upcycling v praxi: baterky z koloběžek Lime skončí v reproduktorech Gomi
Doprava přechází na elektřinu a s tím se také objevují otázky, co s akumulátory, které už dosloužily. V případě elektrických koloběžek Lime je jednou z možností upcycling. Svůj druhý život mají najít v Bluetooth reproduktorech Gomi.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Samsung dosáhl rekordních 5,23 Gbps na 5G síti Samsung dosáhl rekordních 5,23 Gbps na 5G síti
Společnosti Samsung se povedlo překonat rekord v přenosové rychlosti na 5G síti. Konkrétně jde o přenos na jedno zařízení, kdy bylo dosaženo 5,23 Gbps. Navíc šlo o běžně dostupný telefon na trhu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
JWST prošel 17denními finálními funkčními testy, říjnový start stále platí JWST prošel 17denními finálními funkčními testy, říjnový start stále platí
Čím více se blíží říjnový termín startu James Webb Space Telescope (JWST), tím pravděpodobnější je, že už nenastane žádné další zdržení. Nyní navíc přichází dobrá zpráva, a sice potvrzení o dokončení finálních funkčních testů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek8 komentářů