www.svethardware.cz
>
>
>

Nizozemí zkouší pouliční světla přátelská k netopýrům

Nizozemí zkouší pouliční světla přátelská k netopýrům
, , aktualita
V Nizozemí začali řešit i takové věci jako je usnadnění života netopýrům. Tito živočichové totiž nemají rádi pouliční osvětlení, které zase miluje jejich potrava, nejrůznější hmyz. Proto pro ně vyvinuli speciální lampy.
K oblíbeným
reklama
Dnes jsme se už Holandsku na stránkách SHW věnovali, konkrétně šlo o 3D tisk domů. Tato země ale zkouší i další zajímavé věci. Jednou z nich je speciální pouliční osvětlení přátelské k netopýrům. Nemají totiž rádi klasické žluté nebo bílé světlo pouličních lamp využívajících sodíkové výbojky nebo LED světla. Takovým místům se spíše vyhýbají, jenže tatáž místa naopak lákají hmyz, tedy jejich potravu. Holandské město Zuidhoek-Nieuwkoop se ve spolupráci se Signify (kdysi Philips Lighting - do května 2018) rozhodlo situaci vyřešit instalací speciálních pouličních lamp.
 
Pouliční osvětlení od Signify
 
Philips už v roce 2017 provedl výzkum s červeným, zeleným a bílým osvětlením a zjistil, že červené jako jediné netopýry neruší. Zvolena byla vlnová délka, která byla pro tento účel nejvhodnější. Světlo by mělo být ale dostatečné i pro lidi z této oblasti čítající 89 domů. Využita je také technologie Interact City, která dovoluje světla dálkově ovládat a na základě různých podnětů ztlumovat (pozdě v noci) nebo naopak zesilovat (např. v případě zásahů bezpečnostních složek). Signify tvrdí, že tato světla jsou o 70 % úspornější než klasické sodíkové výbojky.
 
Pouliční osvětlení chodníků od Signify
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Těžba kryptoměn má další problém: elektronický odpad Těžba kryptoměn má další problém: elektronický odpad
Těžba kryptoměn je mnohdy energeticky velmi náročný proces, který je větší zátěží než např. elektromobilita. Jak ale tvrdí poslední studie, problémem může být i elektronický odpad kvůli rychlému zastarávání.
18.9.2021, aktualita, Milan Šurkala24 komentářů
Biostar uvedl těžařskou desku TZ590-BTC DUO pro těžbu Chia i ETH Biostar uvedl těžařskou desku TZ590-BTC DUO pro těžbu Chia i ETH
Společnost Biostar představila novou základní desku TZ590-BTC Duo, která je určena pro těžaře kryptoměn. Uzpůsobena je tak, že počítač s ní může ve velkém těžit jak např. Ethereum, tak i kryptoměnu Chia.
18.9.2021, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů
Infineon s výrazným předstihem otevírá svou novou rakouskou továrnu Infineon s výrazným předstihem otevírá svou novou rakouskou továrnu
Na závěr pracovního týdne tu máme jednu veskrze pozitivní zprávu. Německý Infineon s tříměsíčním předstihem oproti původnímu plánu spouští výrobu ve své zbrusu nové továrně zpracovávající 300mm wafery. 
17.9.2021, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
Mezihvězdné objekty se mohou na svých cestách postupně vypařit Mezihvězdné objekty se mohou na svých cestách postupně vypařit
Zmizet, vypařit se či se prostě postupně vytratit mohou objekty, které putují mezihvězdným prostorem, jako je třeba známý objekt 'Oumuamua nebo 2I/Borisov. Jde tu ale zvláště o objekty tvořené převážně ledem, čili komety.
17.9.2021, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
AMD MI300: opravdový začátek výkonných APU? AMD MI300: opravdový začátek výkonných APU?
AMD mělo kdysi představu o tom, že pomocí svých APU přetvoří i svět PC, v němž bude GPU běžně sloužit i pro řadu výpočetních úkonů v rámci běžných aplikací. To tak úplně nedopadlo, nicméně nyní jde o to, co si AMD chystá pro své MI300.
17.9.2021, aktualita, Jan Vítek1 komentář