www.svethardware.cz
>
>
>
>

Nová Tesla Gigafactory může způsobit vážný nedostatek baterií

Nová Tesla Gigafactory může způsobit vážný nedostatek baterií
, , aktualita
Nový obrovský provoz společnosti Tesla známý jako Gigafactory začal s výrobou již dříve v tomto roce a mimo jiné by se v něm měly vyrábět i baterie. Plánována je obrovská výrobní kapacita, ale namísto toho nyní hrozí nedostatek baterií. 
reklama
Tesla Gigafactory je skutečně obrovský provoz, který je umístěn v americké Nevadě a produkovat by měl baterie o kapacitě, která se rovná produkci všech světových továren v roce 2013. Je tak naprosto zřejmé, že produkce baterií dokáže ovlivnit celosvětový trh a přesně to nyní hrozí. Jde konkrétně o baterie typu Li-ion, jež se široce používají především v elektronice, přičemž Tesla vykoupila snad všechny dostupné výrobní nástroje pro výrobu těchto baterií, ovšem nastartování produkce zatím neproběhlo podle představ. 
 
 
Dle serveru etnews.com měl Panasonic společnosti Tesla prodat většinu z vyrobených baterií, které jsou určeny pro elektrovozy této značky, kvůli čemuž se zájemci o ně hromadí před dveřmi firem Samsung SDI, LG Chemicals či Murata. Samotný Panasonic má v Gigafactory svůj podíl, takže s Teslou úzce spolupracuje a především to už způsobuje citelný nedostatek baterií Li-ion. 
 
 
Zástupce jistého japonského distributora baterií uvedl, že už dnes je nemožné v Japonsku nakoupit válcové lithiové baterie a Panasonic se navíc netají s tím, že už je sám nebude prodávat. To už mělo dojít do stavu, kdy si v Japonsku nelze pořídit ani baterie od Samsungu a LG, a to ani ty, které byly vyrobeny v Číně. 
 
Prsty tak ukazují právě směrem ke Gigafactory, která má mít problémy s nastartováním výroby především kvůli nestabilním dodávkám energie a také nedostatku pracovní síly. Dodavatelé baterií se pak shodují, že dle jejich předpokladů bude nedostatek trvat až do druhé poloviny příštího roku. 
 
Gigafactory tak z trhu vysává vyrobené baterie a sama je zatím není schopna produkovat v dostatečném množství. CEO firmy Panasonic Kazuhiro Tsuga přitom letos v říjnu uvedl, že proces výroby baterií bude v Gigafactory brzy zautomatizován, a díky tomu produkce prudce stoupne. Z toho vyplývá, že výroba baterií dřívev Panasonicu automatizovaná nebyla, takže je zřejmé, že se firmy snaží zavést podstatnou inovaci a není vůbec jasné, co je myšleno oním slovem "brzy". Jisté je pouze to, že dřívější předpoklady a odhady ohledně produkce baterií a vozů v Gigafactory byly nepřiměřeně optimistické. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel Core i9-9900K je tu, jak si vede? Intel Core i9-9900K je tu, jak si vede?
Dnes už konečně padlo informační embargo na nové procesory Intel, a tak se můžeme podívat na první nezávislé testy procesoru Core i9-9900K, o jehož testování firmou Principled Technologies se tak moc mluvilo. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Crucial P1, nová rychlá SSD s QLC čipy Crucial P1, nová rychlá SSD s QLC čipy
Také společnost Crucial představila nová velmi rychlá SSD. Využívají M.2 2280 formátu a sběrnice PCIe s NVMe podporou. Může se chlubit rychlostí až 2000 MB/s díky vyrovnávacímu SLC bufferu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Ve vesmíru byl poprvé vytvořen Boseho-Einsteinův kondenzát Ve vesmíru byl poprvé vytvořen Boseho-Einsteinův kondenzát
Pomocí experimentálního čipu vyslaného do vesmíru byl lidmi poprvé v jeho prostředí vytvořen Boseho-Einsteinův kondenzát. Ten by mohl přispět k rozšíření přehledu o fyzice a ke studiu temné hmoty a gravitačních vln. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD vyjádřilo svou nespokojenost s benchmarky zveřejněnými Intelem AMD vyjádřilo svou nespokojenost s benchmarky zveřejněnými Intelem
Intel si u firmy Principled Technologies objednal benchmarky nových Core a konkurenčních procesorů. Ty byly značně nepřesné vlivem nevhodného nastavení platforem AMD. A právě firma AMD k tomu dosud mlčela. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Začíná mise BepiColombo: dvě sondy zítra startují na cestu k Merkuru Začíná mise BepiColombo: dvě sondy zítra startují na cestu k Merkuru
Evropská ESA a japonská JAXA se spojily v rámci mise BepiColombo, která má za úkol zmapovat planetu Merkur. Vzhledem k extrémním teplotním výkyvům to nebude snadné a snadná nebude ani cesta. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek