reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nové iPady Pro prý dostanou M4 místo M3, zaměřeny budou na AI

30.4.2024, Milan Šurkala, aktualita
Nové iPady Pro prý dostanou M4 místo M3, zaměřeny budou na AI
Už za pár dní se bude konat keynote Let Loose, kde má Apple představit nové iPady. Spekuluje se o tom, že přeskočí procesory M3 a rovnou dostanou M4 s velkým důrazem na lokální inferenci algoritmů AI.
Už za týden, 7. května, se bude konat keynote Let Loose, kde má Apple představit nové tablety iPad. Mluví se o tom, že by mělo jít po letech konečně o první keynote, která se bude konat v Divadle Steva Jobse, tedy za fyzické účasti novinářů. Nové iPady by měly dostat podporu nové generace dotykového pera Pencil 3, které má mít dle zákulisních informací haptickou odezvu a citlivost na stisk. Také se u iPadů Pro má objevit displej OLED a iPad Air by měl dostat větší 12,9" variantu pro ty, kteří chtějí větší úhlopříčku, ale nechtějí nejvýkonnější a nejdražší řadu Pro.
 
Mark Gurman, který už tradičně přináší zákulisní informace ze světa Applu, se ale nechal slyšet, že iPady Pro možná nedostanou procesor M3, jak se předpokládalo, ale dosud nepředstavenou generaci Apple M4, kterou bychom měli později najít i v MacBooku Air (a základním MacBooku Pro). Důvodem je to, že Apple M4 má mít výrazně silnější Neural Engine, tedy čip NPU pro akceleraci algoritmů umělé inteligence a iPady Pro by mohly být prvními výrazně AI-zaměřenými zařízení Applu. Algoritmy generativní umělé inteligence by tedy měly běžet přímo na zařízení a nikoli s pomocí cloudu.
 
Proti této informaci hovoří ale fakt, že Apple M3 byl představen teprve nedávno (před půl rokem v říjnu 2023) a dosud se o M4 mluvilo s cílem představit ho koncem roku 2024. Možná ale Apple v zájmu konkurenčního boje urychlil plány a chce mít alespoň jeden AI produkt v nabídce. To by současně mohlo přinést nárůst kapacity sdílené paměti, aby se sem vešly datově náročné modely AI (přestože Apple vyvíjí technologie, jak tuto potřebu minimalizovat).
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama