www.svethardware.cz
>
>
>
>

Nově objevená superzemě v obyvatelném pásu je 31 sv. let daleko

Nově objevená superzemě v obyvatelném pásu je 31 sv. let daleko
, , aktualita
Co by kamenem dohodil a zbytek doletěl warpem, tak blízko je nově objevená superzemě, kterou si může přičíst TESS, nástupce teleskopu Kepler. Jedná se o 31 světelných let vzdálenou planetu v systému GJ 357. 
K oblíbeným
reklama
Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS) už poletuje ve vesmíru více než rok a za tu dobu dokázal tento satelit najít mnoho kandidátů na exoplanety. Zrovna nedávno jsme se podívali na trojici exoplanet s nezvyklou velikostí a oběžnými drahami, ovšem nyní tu máme 31 světelných let vzdálený systém GJ 357, který obsahuje rovněž tři známé planety a jedna z nich patří do třídy superzemí, přičemž dle měření se nachází v tzv. obyvatelném pásu u své hvězdy. Nicméně opět tu máme opět problém v tom co je to za hvězdu. 
 
 
GJ 357 je hvězda typu M hlavní posloupnosti, jinými slovy červený trpaslík. Aby tak nějaká planeta byla v obyvatelném pásu u takové hvězdy, musí být u něj velice blízko, ostatně konkrétně tato hvězda je oproti Slunci o 40 % chladnější a podstatně menší. A jako červený trpaslík má velkou šanci na pořádně bouřlivý život plný divokých erupcí, což nejde dohromady s představou o obyvatelném světě, který se nachází tak blízko. Ale je těžké něco soudit o systému vzdáleném 31 světelných let.
 
Máme tu tak první a nejbližší planetu, čili GJ 357b, která už byla potvrzena s dobou oběhu jen 3,9 našich dní. Ta je také o cca pětinu větší než naše Země, takže by měla mít také pevný povrch, a tudíž spadá mezi superzemě. Ovšem teplota na povrchu měřená čistě dle vzdálenosti od hvězdy a dle jejího typu, ta dosahuje 250 °C a není divu, když tato planeta obíhá u své hvězdy 11x blíže, než má Merkur ke Slunci. 
 
O kus dále na 9,1denní orbitě je GJ 357 c, která je ještě trošku větší a má asi 3,4násobek hmotnosti Země, nicméně ta je stále ještě moc blízko s udávanou povrchovou teplotou 127 °C.
 
 
Tím "pravým" je pak planeta GJ 357 d, která se ještě nachází v obyvatelném pásu na 55,7 dní trvající oběžné dráze. Je 6,1x hmotnější než Země a dle energie dopadající na její povrch se mluví o teplotě -53 °C. To možná vypadá jako teplota pro beznadějně zmrzlý kus skály, pokud tedy vůbec jde o kamenitou planetu, nicméně ve skutečnosti by to mohl být pro život, jak jej známe, ten nejmenší problém. Ostatně kdyby se někdo takto díval na Zemi, viděl by ji jako planetu s teplotou -18 °C. Díky atmosféře však na ní panují daleko vyšší teploty a podobné by to mohlo být v případě GJ 357 d. 
 
Nicméně je tu onen problém s blízkostí k červenému trpaslíku i s tím, jak obrovská gravitace musí na povrchu této planety působit. GJ 357 d ovšem jinak dostává od své hvězdy podobný příděl energie jako Mars od Slunce, takže tekoucí voda by na ní rozhodně mohla existovat. 
 
Zdroj: NASA 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Antiviry Kaspersky mohly být zneužity ke sledování uživatelů Antiviry Kaspersky mohly být zneužity ke sledování uživatelů
Kaspersky teď čelí nemilému problému. Jeho antiviry totiž mohly být zneužívány třetími stranami ke sledování uživatelů. Jeho skripty totiž nabízeli ostatním možnost identifikovat počítač a uživatele.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Spotify údajně chystá zvýšení cen předplatného o 13 % Spotify údajně chystá zvýšení cen předplatného o 13 %
Vypadá to, že velmi oblíbená streamovací služba Spotify se chystá navýšit ceny svých předplatných. Stále rostoucí obliba rodinného plánu totiž znatelně snižuje průměrné příjmy na jednotlivého posluchače.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
TSMC ukázalo interposer pro dva obrovské čipy a osm HBM TSMC ukázalo interposer pro dva obrovské čipy a osm HBM
Společnost TSMC se slovy, že Mooreův zákon stále ještě žije, ukázala obrovský interposer, na nějž se vejdou dva čipy zabírající 600 mm2 a navíc i osm dokola poskládaných pamětí typu HBM. K čemu by asi tak tento interposer mohl být? 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Zasáhla Jupiter v jeho mladých letech obrovská protoplaneta? Zasáhla Jupiter v jeho mladých letech obrovská protoplaneta?
Sonda Juno americké NASA odhalila další tajemství Jupiteru, a to konkrétně to, že nemá ostře ohraničený povrch jádra. To přineslo teorie spekulující o tom, jak k němu tato planeta mohla přijít. Máme tu tak další teorii o srážce v mladé Sluneční soustavě.
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Gold S31: SK Hynix se pustil do výroby spotřebitelských SSD Gold S31: SK Hynix se pustil do výroby spotřebitelských SSD
Jeden z největších světových výrobců pamětí na světě, společnost SK Hynix, se rozhodl začít vyrábět SSD pro běžné spotřebitele. Představuje tak modely Gold S31, které jsou zatím pouze začátek toho, co bude následovat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář