www.svethardware.cz
>
>
>
>

Nově objevená superzemě v obyvatelném pásu je 31 sv. let daleko

Nově objevená superzemě v obyvatelném pásu je 31 sv. let daleko
, , aktualita
Co by kamenem dohodil a zbytek doletěl warpem, tak blízko je nově objevená superzemě, kterou si může přičíst TESS, nástupce teleskopu Kepler. Jedná se o 31 světelných let vzdálenou planetu v systému GJ 357. 
K oblíbeným
reklama
Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS) už poletuje ve vesmíru více než rok a za tu dobu dokázal tento satelit najít mnoho kandidátů na exoplanety. Zrovna nedávno jsme se podívali na trojici exoplanet s nezvyklou velikostí a oběžnými drahami, ovšem nyní tu máme 31 světelných let vzdálený systém GJ 357, který obsahuje rovněž tři známé planety a jedna z nich patří do třídy superzemí, přičemž dle měření se nachází v tzv. obyvatelném pásu u své hvězdy. Nicméně opět tu máme opět problém v tom co je to za hvězdu. 
 
 
GJ 357 je hvězda typu M hlavní posloupnosti, jinými slovy červený trpaslík. Aby tak nějaká planeta byla v obyvatelném pásu u takové hvězdy, musí být u něj velice blízko, ostatně konkrétně tato hvězda je oproti Slunci o 40 % chladnější a podstatně menší. A jako červený trpaslík má velkou šanci na pořádně bouřlivý život plný divokých erupcí, což nejde dohromady s představou o obyvatelném světě, který se nachází tak blízko. Ale je těžké něco soudit o systému vzdáleném 31 světelných let.
 
Máme tu tak první a nejbližší planetu, čili GJ 357b, která už byla potvrzena s dobou oběhu jen 3,9 našich dní. Ta je také o cca pětinu větší než naše Země, takže by měla mít také pevný povrch, a tudíž spadá mezi superzemě. Ovšem teplota na povrchu měřená čistě dle vzdálenosti od hvězdy a dle jejího typu, ta dosahuje 250 °C a není divu, když tato planeta obíhá u své hvězdy 11x blíže, než má Merkur ke Slunci. 
 
O kus dále na 9,1denní orbitě je GJ 357 c, která je ještě trošku větší a má asi 3,4násobek hmotnosti Země, nicméně ta je stále ještě moc blízko s udávanou povrchovou teplotou 127 °C.
 
 
Tím "pravým" je pak planeta GJ 357 d, která se ještě nachází v obyvatelném pásu na 55,7 dní trvající oběžné dráze. Je 6,1x hmotnější než Země a dle energie dopadající na její povrch se mluví o teplotě -53 °C. To možná vypadá jako teplota pro beznadějně zmrzlý kus skály, pokud tedy vůbec jde o kamenitou planetu, nicméně ve skutečnosti by to mohl být pro život, jak jej známe, ten nejmenší problém. Ostatně kdyby se někdo takto díval na Zemi, viděl by ji jako planetu s teplotou -18 °C. Díky atmosféře však na ní panují daleko vyšší teploty a podobné by to mohlo být v případě GJ 357 d. 
 
Nicméně je tu onen problém s blízkostí k červenému trpaslíku i s tím, jak obrovská gravitace musí na povrchu této planety působit. GJ 357 d ovšem jinak dostává od své hvězdy podobný příděl energie jako Mars od Slunce, takže tekoucí voda by na ní rozhodně mohla existovat. 
 
Zdroj: NASA 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AMD uvedlo dva nové mobilní Zeny s 6W TDP AMD uvedlo dva nové mobilní Zeny s 6W TDP
Pro velmi levné notebooky určené např. do školství jsou určené dva nové mobilní procesory společnosti AMD, 3015e a 3020e. Ty sice nepřesvědčí vysokým výkonem, potěší však nízkou spotřebou. Slibují 6W TDP.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Apple aktualizuje iMac, dostává Intel Core 10. generace Apple aktualizuje iMac, dostává Intel Core 10. generace
Apple dnes představil aktualizované počítače iMac. Ty ještě nedostaly připravované procesory s architekturou ARM, ale CPU Intel Core 10. generace. Máme i vyšší grafický výkon nebo lepší Full HD webkameru.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Aya Neo: PC zkřížené s kapesní herní konzolí vsadí na AMD Ryzen Renoir Aya Neo: PC zkřížené s kapesní herní konzolí vsadí na AMD Ryzen Renoir
Na první pohled může připomínat Nintendo Switch, ale ve skutečnosti umožňuje spustit hry pro Windows. Řeč je o prototypu Aya Neo, který v sobě kombinuje handheld a mini PC. Jaké jsou parametry?
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Fanoušek vytvořil video z Diabla II ve 4K/60p pomocí umělé inteligence Fanoušek vytvořil video z Diabla II ve 4K/60p pomocí umělé inteligence
Na remasterovanou verzi legendární počítačové hry Diablo II si ještě musíme počkat, nicméně jeden z fanoušků už vytvořil video, jak by hra mohla vypadat ve 4K rozlišení. Pomohla mu s tím umělá inteligence.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Microsoft bojuje proti volně šířenému CCleaneru na Windows 10 Microsoft bojuje proti volně šířenému CCleaneru na Windows 10
CCleaner je populární aplikace, kterou uživatelé nechávají čistit operační systém od nepotřebného softwaru, jeho zbytků či čehokoliv, co nepotřebují. Windows Defender ale nyní tento software vidí jako "potenciálně nechtěnou aplikaci". Proč?
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře