www.svethardware.cz
>
>
>
>

Nově objevená superzemě v obyvatelném pásu je 31 sv. let daleko

Nově objevená superzemě v obyvatelném pásu je 31 sv. let daleko
, , aktualita
Co by kamenem dohodil a zbytek doletěl warpem, tak blízko je nově objevená superzemě, kterou si může přičíst TESS, nástupce teleskopu Kepler. Jedná se o 31 světelných let vzdálenou planetu v systému GJ 357. 
K oblíbeným
reklama
Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS) už poletuje ve vesmíru více než rok a za tu dobu dokázal tento satelit najít mnoho kandidátů na exoplanety. Zrovna nedávno jsme se podívali na trojici exoplanet s nezvyklou velikostí a oběžnými drahami, ovšem nyní tu máme 31 světelných let vzdálený systém GJ 357, který obsahuje rovněž tři známé planety a jedna z nich patří do třídy superzemí, přičemž dle měření se nachází v tzv. obyvatelném pásu u své hvězdy. Nicméně opět tu máme opět problém v tom co je to za hvězdu. 
 
 
GJ 357 je hvězda typu M hlavní posloupnosti, jinými slovy červený trpaslík. Aby tak nějaká planeta byla v obyvatelném pásu u takové hvězdy, musí být u něj velice blízko, ostatně konkrétně tato hvězda je oproti Slunci o 40 % chladnější a podstatně menší. A jako červený trpaslík má velkou šanci na pořádně bouřlivý život plný divokých erupcí, což nejde dohromady s představou o obyvatelném světě, který se nachází tak blízko. Ale je těžké něco soudit o systému vzdáleném 31 světelných let.
 
Máme tu tak první a nejbližší planetu, čili GJ 357b, která už byla potvrzena s dobou oběhu jen 3,9 našich dní. Ta je také o cca pětinu větší než naše Země, takže by měla mít také pevný povrch, a tudíž spadá mezi superzemě. Ovšem teplota na povrchu měřená čistě dle vzdálenosti od hvězdy a dle jejího typu, ta dosahuje 250 °C a není divu, když tato planeta obíhá u své hvězdy 11x blíže, než má Merkur ke Slunci. 
 
O kus dále na 9,1denní orbitě je GJ 357 c, která je ještě trošku větší a má asi 3,4násobek hmotnosti Země, nicméně ta je stále ještě moc blízko s udávanou povrchovou teplotou 127 °C.
 
 
Tím "pravým" je pak planeta GJ 357 d, která se ještě nachází v obyvatelném pásu na 55,7 dní trvající oběžné dráze. Je 6,1x hmotnější než Země a dle energie dopadající na její povrch se mluví o teplotě -53 °C. To možná vypadá jako teplota pro beznadějně zmrzlý kus skály, pokud tedy vůbec jde o kamenitou planetu, nicméně ve skutečnosti by to mohl být pro život, jak jej známe, ten nejmenší problém. Ostatně kdyby se někdo takto díval na Zemi, viděl by ji jako planetu s teplotou -18 °C. Díky atmosféře však na ní panují daleko vyšší teploty a podobné by to mohlo být v případě GJ 357 d. 
 
Nicméně je tu onen problém s blízkostí k červenému trpaslíku i s tím, jak obrovská gravitace musí na povrchu této planety působit. GJ 357 d ovšem jinak dostává od své hvězdy podobný příděl energie jako Mars od Slunce, takže tekoucí voda by na ní rozhodně mohla existovat. 
 
Zdroj: NASA 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Elon Musk poslal první tweet přes své satelity Starlink Elon Musk poslal první tweet přes své satelity Starlink
SpaceX Elona Muska plánuje už brzy spustit internetové připojení přes své satelity Starlink a jak to poprvé veřejně vyzkoušet lépe než tweety, kterými je Musk pověstný? Před pár hodinami se to povedlo a satelity podle všeho fungují.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
USAF má proti dronům k dispozici buginu s laserem USAF má proti dronům k dispozici buginu s laserem
Zatímco u nás se připravuje nutnost registrace všech dronů nad 250 gramů, čili v podstatě i hraček, americké letectvo půjde na věc jinak. K dispozici bude mít od firmy Raytheon zařízení, které dron sestřelí laserem. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
The Outer Worlds: nástupce Falloutu přichází, jaký je? The Outer Worlds: nástupce Falloutu přichází, jaký je?
The Outer Worlds od studia Obsidian můžeme považovat za duchovního nástupce série Fallout, s níž má společné některé mechanismy, ale i řadu lidí, kteří pracovali na vývoji. Hra už byla ohodnocena recenzenty. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Reklama Blizzardu ukazuje na připravované Diablo 4 Reklama Blizzardu ukazuje na připravované Diablo 4
Společnost Blizzard by mohla najít malou úlevu od negativních reakcí svých fanoušků na aféru s hongkongským hráčem Blitzchung, a to v urychleném představení hry Diablo 4. Nové informace naznačují, že se tak asi stane. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
EPYC Rome pod pokličkou: téměř 40 miliard tranzistorů EPYC Rome pod pokličkou: téměř 40 miliard tranzistorů
Na světlo světa se dostaly podrobnosti o tom, z čeho se skládají procesory AMD EPYC Rome, které tvoří celkem až devět samostatných čipů. Titěrný přitom není už samotný I/O čip, ale když se k tomu přičtou čiplety, vzniká monstrum. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů