www.svethardware.cz
>
>
>
>

TESS našel ve vzácném slunečním systému tři exoplanety

TESS našel ve vzácném slunečním systému tři exoplanety
, , aktualita
Sonda TESS pokračující v odkazu teleskopu Kepler funguje už celý rok. Během té doby našla mnoho kandidátů na exoplanety a dokonce i jednu exokometu. Nyní tu máme rovnou trojici exoplanet ve vzácném typu sluneční soustavy.
K oblíbeným
reklama
Teleskop Kepler už jen poletuje vesmírem bez paliva, takže hledání exoplanet pomocí tranzitivní metody spočívá na schopnostech Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS) americké NASA. My se nyní můžeme podívat na nově nalezené podivné světy, mezi něž patří další, tentokrát velice horká superzemě a pak další dvě podstatně chladnější planety. 
 
 
Všechny obíhají kolem hvězdy TOI 270, trpaslíka třídy M3, který je vzdálen 73 světelných let. Ostatně dobře víme, že TESS se zaměřuje na bližší oblast než Kepler, ale má zase mnohem širší záběr. TOI 270 je asi o 40 % menší než Slunce a o třetinu chladnější. 
 
Nejblíže u této hvězdy (0,03 AU) se nachází planeta TOI 270b, jejíž rok trvá jen 3,4 našeho dne. Cokoliv na jejím povrchu vystaveném světlu hvězdy (u všech tří planet se předpokládá vázaná rotace) se tak musí škvařit, protože průměrná teplota činí 254 °C. Taková pizza by se tam mohla péci asi dobře, ale na přežití to není. Tato planeta je asi o čtvrtinu větší než Země a 1,9x hmotnější, takže patří mezi superzemě, neboť by se měla skládat především z hornin či prostě pevných materiálů.  
 
 
Ostatní dvě planety, čili TOI 270c a TOI 270d již budou podstatně chladnější, přičemž my v našem vlastním systému už nemáme takovou, která by jim byla podobná a pokud bychom přesto měli nějakou vybrat, byl by to být Neptun. Dle dat z TESS jsou 2,4x a 2,1x větší než Země a přibližně 5x a 7x hmotnější. 
 
Obě tyto planety jsou také velice blízko své hvězdy, však jde o vzdálenosti pouze 0,05 AU a 0,07 AU, ale i tak už to má výrazný vliv na teplotu, která má být v průměru 150 °C na první a 67°C na druhé. Svými proporcemi tak tento systém, respektive nám známá jeho část, připomene spíše náš Jupiter. Však vnější dvě planety jsou v přibližně stejné vzdálenosti od své hvězdy jako měsíce Themisto a Leda od Jupiteru. 
 
Astronomové se už těší na pozdější zkoumání systému TOI 270, která odhalí, z čeho se dané planety skládají a zda mají atmosféru a případně co ji tvoří. Nepřekvapivě půjde opět o práci pro budoucí James Webb Space Telescope.
 
Je tu také otázka, jak se mohly objevit tak velké planety tak blízko u své hvězdy, což jako obvykle může být prostě vysvětleno jejich postupnou migrací z vnějších částí systému. Ten je navíc podivný v tom, že dvě jeho planety se nacházejí v dobře známém rozsahu, který je cca 1,5 až 2násobek velikosti Země a takové jsou velice vzácné. Na tom jsou ostatně založeny i teorie o vzniku planet. 
 
Zdroj: NASA


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel Core i9-10900 ES otestován už i v Cinebench Intel Core i9-10900 ES otestován už i v Cinebench
Nedávno jsme se dozvěděli, že na východě se už vesele obchoduje s prvními verzemi procesorů Intel Core generace Comet Lake-S. Jde stále o inženýrské vzorky, ale ty už se v podstatě nemusí lišit od konečných verzí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AI pomohla vytvořit Halicin, nové a velice slibné antibiotikum AI pomohla vytvořit Halicin, nové a velice slibné antibiotikum
O potenciálu umělé inteligence (AI) slýcháme velice často, ovšem nyní se můžeme podívat i na konkrétní výsledek jejího nasazení, a to v oblasti medicíny. Jde o Halicin, nové a velice slibné antibiotikum. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
Facebook začne platit za nahrávky hlasu, chce zlepšit svůj Portal Facebook začne platit za nahrávky hlasu, chce zlepšit svůj Portal
Koncem loňského listopadu jsme se dozvěděli, že chce Facebook v rámci svého projektu Viepoints platit uživatelům za nejrůznější data, která pomohou vylepšit produkty Facebooku. Jako první je tu projekt Pronunciations.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Hackeři přinutili Teslu pomocí lepící pásky porušovat rychlostní předpisy Hackeři přinutili Teslu pomocí lepící pásky porušovat rychlostní předpisy
Autonomní funkce moderních aut jsou někdy překvapivě snadno "hacknutelné". Ovlivnit se dají různými způsoby a inženýři dokázali oblbnout systémy starších vozů Tesla jen černou lepící páskou. Vůz pak zrychloval více, než měl.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Digitimes: TSMC se kvůli Američanům odklání od Huawei, uvolní se 7nm kapacity? Digitimes: TSMC se kvůli Američanům odklání od Huawei, uvolní se 7nm kapacity?
Společnost Huawei si možná bude muset najít nového dodavatele počítačových čipů, neboť společnost TSMC dle serveru Digitimes už nechce svému partneru z pevninské Číny poskytovat takové kapacity jako dřív.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře