www.svethardware.cz
>
>
>
>

TESS našel ve vzácném slunečním systému tři exoplanety

TESS našel ve vzácném slunečním systému tři exoplanety
, , aktualita
Sonda TESS pokračující v odkazu teleskopu Kepler funguje už celý rok. Během té doby našla mnoho kandidátů na exoplanety a dokonce i jednu exokometu. Nyní tu máme rovnou trojici exoplanet ve vzácném typu sluneční soustavy.
K oblíbeným
reklama
Teleskop Kepler už jen poletuje vesmírem bez paliva, takže hledání exoplanet pomocí tranzitivní metody spočívá na schopnostech Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS) americké NASA. My se nyní můžeme podívat na nově nalezené podivné světy, mezi něž patří další, tentokrát velice horká superzemě a pak další dvě podstatně chladnější planety. 
 
 
Všechny obíhají kolem hvězdy TOI 270, trpaslíka třídy M3, který je vzdálen 73 světelných let. Ostatně dobře víme, že TESS se zaměřuje na bližší oblast než Kepler, ale má zase mnohem širší záběr. TOI 270 je asi o 40 % menší než Slunce a o třetinu chladnější. 
 
Nejblíže u této hvězdy (0,03 AU) se nachází planeta TOI 270b, jejíž rok trvá jen 3,4 našeho dne. Cokoliv na jejím povrchu vystaveném světlu hvězdy (u všech tří planet se předpokládá vázaná rotace) se tak musí škvařit, protože průměrná teplota činí 254 °C. Taková pizza by se tam mohla péci asi dobře, ale na přežití to není. Tato planeta je asi o čtvrtinu větší než Země a 1,9x hmotnější, takže patří mezi superzemě, neboť by se měla skládat především z hornin či prostě pevných materiálů.  
 
 
Ostatní dvě planety, čili TOI 270c a TOI 270d již budou podstatně chladnější, přičemž my v našem vlastním systému už nemáme takovou, která by jim byla podobná a pokud bychom přesto měli nějakou vybrat, byl by to být Neptun. Dle dat z TESS jsou 2,4x a 2,1x větší než Země a přibližně 5x a 7x hmotnější. 
 
Obě tyto planety jsou také velice blízko své hvězdy, však jde o vzdálenosti pouze 0,05 AU a 0,07 AU, ale i tak už to má výrazný vliv na teplotu, která má být v průměru 150 °C na první a 67°C na druhé. Svými proporcemi tak tento systém, respektive nám známá jeho část, připomene spíše náš Jupiter. Však vnější dvě planety jsou v přibližně stejné vzdálenosti od své hvězdy jako měsíce Themisto a Leda od Jupiteru. 
 
Astronomové se už těší na pozdější zkoumání systému TOI 270, která odhalí, z čeho se dané planety skládají a zda mají atmosféru a případně co ji tvoří. Nepřekvapivě půjde opět o práci pro budoucí James Webb Space Telescope.
 
Je tu také otázka, jak se mohly objevit tak velké planety tak blízko u své hvězdy, což jako obvykle může být prostě vysvětleno jejich postupnou migrací z vnějších částí systému. Ten je navíc podivný v tom, že dvě jeho planety se nacházejí v dobře známém rozsahu, který je cca 1,5 až 2násobek velikosti Země a takové jsou velice vzácné. Na tom jsou ostatně založeny i teorie o vzniku planet. 
 
Zdroj: NASA


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Drony útočí. Arabské rafinérie hoří po útoku bezpilotními letouny Drony útočí. Arabské rafinérie hoří po útoku bezpilotními letouny
Drony jsou velkou hrozbou nejen v rukou nezodpovědných amatérských pilotů, ale také v rukou teroristických organizací. Několik dronů totiž o víkendu zaútočilo na Saúdskou Arábii a její rafinérie, přičemž produkce ropy tak v zemi klesla o 50 %.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
AMD EPYC Rome zvládnou v reálném čase kódovat do 8K HEVC AMD EPYC Rome zvládnou v reálném čase kódovat do 8K HEVC
Procesory AMD EPYC se mohou díky svým 64 fyzickým jádrům pochlubit nebývalým hrubým výkonem, který byl nyní použit pro enkoding videa v reálném čase do 8K HEVC. Na to stačí jediný EPYC 7742. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Anthem se dostal do levné nabídky předplacené služby Origin Access Basic Anthem se dostal do levné nabídky předplacené služby Origin Access Basic
Titulu Anthem, který měl zachránit zbytek reputace studia Bioware, kdekdo ještě před vypuštěním na trh věštil neslavný konec. A ten nyní svým způsobem také přišel a zaslouženě dle toho, jaký zájem a ohlas hra vyvolala.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Aktualizované Windows 10 mají problémy se zvukem, jak je vyřešit? Aktualizované Windows 10 mají problémy se zvukem, jak je vyřešit?
O uběhlém víkendu se řešily problémy Windows 10 s nejnovějšími záplatami, které mnohým uživatelům rozvrtaly zvuk v systému. A jako obvykle se tyto potíže lišily případ od případu, ovšem týkají se konkrétní aktualizace: KB4515384.
Včera, aktualita, Jan Vítek17 komentářů
Výkon karet v Borderlands 3 prozkoumán, jaké jsou nároky? Výkon karet v Borderlands 3 prozkoumán, jaké jsou nároky?
Nový titul Borderlands 3 bude asi ještě nějakou dobu probírán kvůli přístupu vydavatele k recenzentům i kvůli chybám, s nimiž se hráči od minulého pátku potýkají. My se nyní můžeme podívat alespoň na to, jak si vedou grafické karty.
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře