reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nové Threadrippery by nemusely být zpětně kompatibilní s X399

29.9.2019, Jan Vítek, aktualita
Nové Threadrippery by nemusely být zpětně kompatibilní s X399
Zákazníci, kteří si dříve pořídili desku s čipsetem X399 a k ní Threadripper první nebo druhé generace se mohli těšit na bezproblémový upgrade na nový 7nm Threadripper. To by ovšem dle nejnovějších zpráv nemuselo dopadnout.
AMD nabízí nové 7nm procesory EPYC Rome i pro staré systémy pro první generaci, takže jim stačí stejná čipová sada na starších deskách. To platí také pro 7nm procesory Ryzen, takže jsme automaticky očekávali, že AMD umožní provozovat i 7nm procesory Threadripper na deskách s X399. Ale tak to prý nemusí dopadnout. 
 
 
Dobře víme, že AMD si připravuje nové čipové sady pro 7nm Threadrippery, ale to není překvapující, neboť jde především o to, aby byla k dispozici platforma podporující rozhraní PCIe 4.0. To ale neznamená, že nové procesory nemohou pracovat na starších deskách s PCIe 3.0, ostatně v případě Ryzenů 3000 to tak funguje. 
 
Nyní se ale od autora utility DRAM Calculator pro procesory AMD Ryzen dozvídáme nepříjemnou novinu. Jurij "1usmus" Bubily tvrdí, že AMD se nedávno rozhodlo kompatibilitu nových Threadripperů s X399 zrušit, i když nedávno možná není správné slovo. Dle těchto informací totiž právě na základě tohoto rozhodnutí nové Threadrippery dříve zmizely z letošních roadmap a jejich nástup byl odložen, což nám ale nikdo nepotvrdí a už je to také v podstatě jedno. 
 
AMD se tak rozhodlo, že přijde s novými verzemi čipových sad pro HEDT s prý zcela novou architekturou a budou to již známé TRX40, TRX80 a WRX80. Zároveň s nimi přijde i nová verze patice TR4, která bude mít k dispozici více pinů pro napájení procesoru, což je logický krok. Když už AMD zákazníky donutí koupit nové desky, tak rovnou posílí napájení nových Threadripperů, které tak budou v budoucnu připraveny na vyšší spotřebu. 
 
Tyto informace jsou dle Jurije aktuálně tajné (pochopitelně), takže je nelze potvrdit. Procesory Threadripper nové generace by se tak zcela vymykaly z toho, co nabízí 7nm Ryzen i EPYC, čili zpětnou kompatibilitu. Samotné AMD nám to asi potvrdí či vyvrátí až v listopadu, kdy mají na trh nastoupit první 7nm Threadrippery. 
 
Zdroj: 1usmus via Overclock.net


reklama