www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>
>

Nové záplaty pro Windows 11 ještě zhoršily výkon L3 cache procesorů Ryzen

Nové záplaty pro Windows 11 ještě zhoršily výkon L3 cache procesorů Ryzen
, , aktualita
Brzy po vypuštění systému Windows 11 na trh se ukázalo, že ten je skutečně špatně optimalizován pro procesory firmy AMD, které pod ním ztrácí cca 15 procent herního výkonu kvůli hlemýždí L3 cache. 
K oblíbeným
reklama
Minulý týden tak mohla společnost AMD potvrdit, že Windows 11 zpomalují její procesory a my se dozvěděli, že L3 cache Ryzenů je pod novým systémem i třikrát pomalejší z hlediska odezvy či latence. Právě na tu jsou velice citlivé zvláště hry, kde šel výkon ve Windows 11 výrazně dolů a aby toho nebylo málo, systém nebyl schopen správně pracovat s UEFI CPPC2 pro volbu preferovaných jader, čili pro přiřazování jednovláknové zátěže těm jádrům, která jsou schopna dosáhnout nejvyšších taktů. 
 
 
Včera přitom nastalo v obvyklém termínu "Patch Tuesday", čili druhé úterý v měsíci, kdy Microsoft přichází se záplatami pro své systémy Windows a ty se nyní týkaly už nových jedenáctek. Je třeba ale zmínit, že včera ještě neměly být zveřejněny aktualizace týkající se CPPC2 a problému s latencemi L3 cache. Jak ukazuje výše uvedený text, v prvním případě bude danou věc řešit ovladač od AMD, který bude zveřejněn příští týden ve čtvrtek (21. října) a o dva dny dříve by měl Microsoft vypustit záplatu zaměřenou na L3 cache. 
 
 
V rámci pravidelného Patch Tuesday tak přišly na svět jiné záplaty, ovšem ty se bohužel také dotkly latence L3 cache, což vyzkoušel server TechPowerUp na systému s procesorem Ryzen 7 2700X. Jeho latence paměti L3 cache se obvykle má pohybovat kolem 10 nm, přičemž 11. října to bylo ještě 17 ns a s novými záplatami pak už téměř 32 ns. 
 
 
Situace se nám tak trošku zamotává a můžeme doufat, že výkon procesorů Ryzen bude alespoň do konce tohoto měsíce pod Windows 11 opravdu v pořádku, a to z jednoho prostého a důležitého důvodu. Brzy totiž mají přijít na trh procesory Alder Lake-S, které se budou vzhledem k jejich hybridnímu mixu jader ještě před vypuštěním na trh testovat pod Windows 11, jež na ně mají být připraveny. Čili aby byly testy skutečně k něčemu vhodné, Ryzeny musí rovněž pod Windows 11 fungovat bez problémů. V jejich případě samozřejmě bude možné výsledky ověřit i pod desítkami, a tak zjistit, zda nás jedenáctky nešidí.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
ASML: cesta z boudy ke světové dominanci ASML: cesta z boudy ke světové dominanci
Existuje mnoho známých firem, které začaly velice skromně v garážích či nuzných přístřešcích a asi nejznámější je v tomto ohledu Apple. My se ale nyní zaměříme na firmu, bez níž by ani Apple nebyl tam, kde je nyní. Jde o holandskou ASML.
Dnes, článek, Jan Vítek
Bitcoin se dostal už i na burzu v New Yorku, obchoduje se jako futures kontrakt Bitcoin se dostal už i na burzu v New Yorku, obchoduje se jako futures kontrakt
Kryptoměny sice v mnoha lidech nebudí důvěru, což mnohdy platí i pro Bitcoin, ale poslední dobou se zdá, že ho veřejnost přeci jen začíná akceptovat. Dokonce se s ním fe formě futures kontraktů začalo obchodovat i na newyorské burze NYSE.
Včera, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
QNAP nabízí tenký přenosný NASbook TBS-464 pro čtyři SSD QNAP nabízí tenký přenosný NASbook TBS-464 pro čtyři SSD
Díky moderním SSD v podobě M.2 kartiček je možné tvořit také pozoruhodně malé NAS servery, které společnost QNAP nabízí již delší dobu coby NASbook. Nyní je tu nový model pro čtyři M.2 SSD, a sice TBS-464.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Gelsinger: Apple přinutíme se vrátit nabídkou lepších produktů, než mají sami Gelsinger: Apple přinutíme se vrátit nabídkou lepších produktů, než mají sami
Intel ústy svého šéfa Patricka Gelsingera přiznal, že nezvládl nabídnout takové čipy, které by dokázaly konkurovat dnešní úrovni čipů tvořených samotným Applem. Nicméně Intel hodlá Apple přinutit k návratu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek15 komentářů
Atomovka proti asteroidu: nakonec přeci jen dobrý nápad? Atomovka proti asteroidu: nakonec přeci jen dobrý nápad?
V posledních desetiletích vědci varovali, že pokus rozmetat asteroid jaderným výbuchem by nemusel být zrovna vhodný a spíše by mohl celý problém ještě zhoršit. Simulace z Lawrence Livermore National Laboratory ale tvrdí něco jiného. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře