www.svethardware.cz
>
>
>
>

NVIDIA aktivovala 30bit OpenGL na kartách TITAN i GeForce

NVIDIA aktivovala 30bit OpenGL na kartách TITAN i GeForce
, , aktualita
NVIDIA dorazila na SIGGRAPH 2019 s vlastními novinkami pro profesionální grafiky. Jak se očekávalo, probíral se jednak program Studio, který jsme si dříve omylem spojili s kartami SUPER, ale i o další záležitosti. 
K oblíbeným
reklama
NVIDIA dříve vydala krátký teaser, že přichází něco SUPER a vzápětí nás pozvala na webcast, který probíhal těsně před letošním Computexem, aby se nakonec ukázalo, že ten s daným teaserem nemá nic společného. Týkal se programu Studio, který zahrnuje využití technologií RTX v grafické tvorbě a i s tím NVIDIA přicestovala na SIGGRAPH, tradiční akci pro profesionály v oboru počítačové grafiky. Ostatně minulý rok NVIDIA tuto akci využila pro jakési předběžné představení možností architektury Turing. Letos ale nic takového udělat nemůže, protože v rukávu ještě žádnou novou architekturu pro představení nemá. 
 
 
Jednou z novinek je to, že pro využití 30bitové barevné hloubky (10bpc) v aplikacích pod OpenGL už nebudeme potřebovat profesionální kartu řady Quadro, ale postačí i běžná GeForce, nebo ne zase tak běžný TITAN. V podstatě tak jde jen o odstranění dříve stanoveného omezení a privilegia profesionálních grafických karet. 
 
 
Tato věc se týká posledních ovladačů Studio Driver, které můžeme nainstalovat na desktopové i mobilní verze GeForce a na karty TITAN. Pod DirectX měly 30bitové barvy fungovat již dříve, ovšem pro grafické tvořivce je důležitějším API právě OpenGL. Je otázka, proč se NVIDIA rozhodla k tomuto kroku právě nyní. Nejde o věc reakce na nedávné změny u konkurence, se kterou by NVIDIA chtěla držet krok. Spíše jde o snahu spojenou s platformou Studio a s využitím HDR a technologií RTX, jak lze soudit z hardwarových požadavků (viz níže). 
 
Zatím není jasné, zda NVIDIA 30bitovou hloubku omezí na ovladače Studio, nebo se ta stane i součástí běžných herních ovladačů. Ostatně jde v podstatě o téměř stejný software, který se od sebe liší jen kadencí, v jaké jsou vydávány jeho nové verze a také ve způsobu testování a ladění. Nejnovější ovladače Studio také obsahují aktualizovanou podporu pro různé aplikace jako Cinema 4D nebo Blender. 
 
 
NVIDIA také představila desítku nových notebooků Studio, čili grafických pracovních stanic pro mobilní využití, které tak odpovídají stanoveným specifikacím. Znamená to, že musí využívat alespoň Core i7 s TDP 45 W a GeForce RTX 2060 a Quadro 3000 napojené na kalibrovatelný displej. Celkem už je k dispozici na 27 takových notebooků. 
 
Dále se NVIDIA pochlubila tím, že její technologie RTX už podporuje čtyřicet profesionálních grafických aplikací a další budou následovat. Jde například o aplikace od Adobe, Autodesk, Daz či Blender a typicky pak jde o podporu harwarového ray tracingu. 
 
Zdroj: Anandtech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Elon Musk poslal první tweet přes své satelity Starlink Elon Musk poslal první tweet přes své satelity Starlink
SpaceX Elona Muska plánuje už brzy spustit internetové připojení přes své satelity Starlink a jak to poprvé veřejně vyzkoušet lépe než tweety, kterými je Musk pověstný? Před pár hodinami se to povedlo a satelity podle všeho fungují.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
USAF má proti dronům k dispozici buginu s laserem USAF má proti dronům k dispozici buginu s laserem
Zatímco u nás se připravuje nutnost registrace všech dronů nad 250 gramů, čili v podstatě i hraček, americké letectvo půjde na věc jinak. K dispozici bude mít od firmy Raytheon zařízení, které dron sestřelí laserem. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
The Outer Worlds: nástupce Falloutu přichází, jaký je? The Outer Worlds: nástupce Falloutu přichází, jaký je?
The Outer Worlds od studia Obsidian můžeme považovat za duchovního nástupce série Fallout, s níž má společné některé mechanismy, ale i řadu lidí, kteří pracovali na vývoji. Hra už byla ohodnocena recenzenty. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Reklama Blizzardu ukazuje na připravované Diablo 4 Reklama Blizzardu ukazuje na připravované Diablo 4
Společnost Blizzard by mohla najít malou úlevu od negativních reakcí svých fanoušků na aféru s hongkongským hráčem Blitzchung, a to v urychleném představení hry Diablo 4. Nové informace naznačují, že se tak asi stane. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
EPYC Rome pod pokličkou: téměř 40 miliard tranzistorů EPYC Rome pod pokličkou: téměř 40 miliard tranzistorů
Na světlo světa se dostaly podrobnosti o tom, z čeho se skládají procesory AMD EPYC Rome, které tvoří celkem až devět samostatných čipů. Titěrný přitom není už samotný I/O čip, ale když se k tomu přičtou čiplety, vzniká monstrum. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů