Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nvidia GeForce RTX 5090 má mít údajně úzký 2slotový chladič

30.5.2024, Milan Šurkala, aktualita
Nvidia GeForce RTX 5090 má mít údajně úzký 2slotový chladič
Nová grafická karta GeForce RTX 5090 by podle posledních úniků měla mít velmi účinné a efektivní chlazení. Přestože se měla zkoušet i 4slotová varianta, nakonec by měla Nvidia sáhnout ke 2slotové.
S tím, jak se pomalu blíží uvedení desktopových grafických karet Nvidia na architektuře Blackwell, se současně objevuje také více úniků. Nedávno jsme třeba psali o tom, že Nvidia pro svou GeForce RTX 5090 Founders Edition testuje několik různých chladičů, mezi nimiž figuruje i obří 4slotová verze. Že se ale něco testuje a je to jen jedna z většího množství možností, automaticky nemusí znamenat, že bude také použita. Známý leaker kopite7kimi s totiž nyní nechal slyšet, že Nvidia sáhne k přesně opačnému kroku a z nynějšího 3slotového řešení nepůjde na širší 4slotové, ale naopak na užší 2slotové.
 
 
Dle něj je pravděpodobné, že tento chladič bude mít dva ventilátory a zatím se stále očekává, že TDP novinky zůstane na 450 W. Na otázku, zda bude prostorově méně náročné chlazení umožněno nižší spotřebou, totiž řekl, že toto neví jistě, ale že určitě je samotný chladič více efektivní (poměr toho, co je schopen uchladit, a místa, které k tomu potřebuje, má být lepší). Takže otázku spotřeby zatím nemáme vyřešenu. Zatím se očekává, že RTX 5090 bude mít 24576 CUDA jader a paměti GDDR7, pravděpodobně na 512bitové sběrnici s 28Gbps čipy.
 
I když se původně předpokládalo, že se nejprve představí RTX 5090, později se začalo mluvit o tom, že se RTX 5090 představí současně s RTX 5080. Nejčerstvější úniky ale většinou mluví o opaku, tedy že jako první tu bude GeForce RTX 5080, a to ještě letos, zatímco RTX 5090 by mohla být plánována na počátek roku 2025. Tohle vše (včetně velikosti chladiče) jsou ale stále jen spekulace.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
Doporučujeme náš velký přehled desktopových grafických čipů.