www.svethardware.cz
>
>
>

Nvidia uvádí CPU Grace na ARMu: 10× výkonnější než DGX s procesorem x86

Nvidia uvádí CPU Grace na ARMu: 10× výkonnější než DGX s procesorem x86
, , aktualita
Nvidia přichází s novým procesorem a chce konkurovat platformě x86 se serverovými procesory na bázi ARMu. Její nové CPU Grace má nabídnout až 10× větší výkon v HPC a výpočtech AI proti řešení DGX s procesory x86.
K oblíbeným
reklama
Společnost Nvidia dnes na GTC 2021 přišla s velkou novinkou. Uvádí totiž svůj vlastní procesor Grace (jméno má významné americké programátorce Grace Hopperové). Ten si ale běžně nekoupíte, půjde totiž o serverový procesor pro komplexní problémy s umělou inteligencí nebo HPC výpočty. Je založen na stále populárnější architektuře ARM, která už dávno není jen výsadou mobilní sféry. Naopak, začíná být pro x86 stále větší hrozbou, a to v podstatě na všech frontách. Ostatně Nvidia tvrdí, že pro výše uvedená nasazení nabídne až 10× vyšší výkon než systémy Nvidia DGX, které jsou založeny na procesorech architektury x86. Nvidia Grace využívá nejnovější serverovou architekturu procesorů ARM, verzi Neoverse.
 
Nvidia Grace CPU
 
Grace je specializovaným procesorem např. pro trénování NLP modelů, které mohou mít i přes miliardu parametrů. Ostatně dnes jde vývoj tak rychlým tempem, že velikost modelu se v průměru zdvojnásobí každých 2,5 měsíce. Vysokého výkonu dosahuje díky několika prvkům. Máme zde 4. generaci sběrnice Nvidia NVLink, která zajišťuje propustnost 900 GB/s mezi CPU a GPU, čímž dnešní servery překonává 30násobně. Dále jsou využity paměti LPDDR5x, které mají 2krát vyšší propustnost než DDR4, přitom ale také 10krát lepší energetickou efektivitu. Máme zde také jednotný paměťový prostor a paměti HBM pro GPU.
 
Nvidia Grace CPU
 
Nečekejme však, že se servery s těmito procesory a novými GPU Ampere Next objeví v provozu během následujících týdnů. Naopak, mezi prvními, kdo je dostane, budou Swiss National Supercomputing Centre (CSCS) a Los Alamos National Laboratory, přičemž si musí počkat až do roku 2023.
 
Nvidia Grace CPU
 
Uvedení nových procesorů Nvidia Grace je špatnou zprávou pro AMD i Intel. Intel je dost závislý na serverových procesorech a poslední dobou ho svými procesory EPYC začalo ohrožovat AMD. Nyní se k tomu přidala Nvidia, která ale s takovým CPU může nadělat problém i onomu AMD, které se může v serverovém letu zastavit dříve, než se pořádně rozletí. Hodnota akcií Nvidie po oznámení nového procesoru dnes stoupla o 6,5 %, naopak u Intelu během prvních zhruba 10 minut po oznámení Nvidia Grace spadla o 4 % (víceméně tam i ke konci obchodování zůstala). AMD mělo pokles pozvolnější, ale také ve výsledku o 4 %.
 
Zdroj: nvidia.com


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Perseverance už začal s běžným vědeckým výzkumem, jak bude probíhat? Perseverance už začal s běžným vědeckým výzkumem, jak bude probíhat?
NASA se sice rozhodla, že bude pokračovat s misí létající Ingenuity, ovšem ta už se nebude starat sama o sebe a naopak bude sloužit roveru Perseverance. Právě ten tak nyní už mohl začít s tím, kvůli čemu na Mars sám přiletěl. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
AI Intelu dává grafice počítačových her reálný vzhled AI Intelu dává grafice počítačových her reálný vzhled
Takovou umělou inteligenci bychom očekávali spíše od NVIDIE, ale ve skutečnosti byla vyvinuta v Intel Labs, kde na ní pracoval Stephan R. Richter, Hassan Abu Alhaija a Vladlen Kolten. Co nám nabídne?
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Radeon RX 6900 XT na 3,3 GHz překonal rekord ve FireStrike Radeon RX 6900 XT na 3,3 GHz překonal rekord ve FireStrike
Overclocker der8auer nedávno vyhnal takt grafické karty Radeon 6900 XT na 3,2 GHz, což nově překonali řečtí overclockeři z týmu OGS ve svém pokusu. Model od PowerColoru provozovali až na 3,3 GHz. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
TechSpot: desky s B560 jsou pohroma z hlediska napájecích limitů a výkonu TechSpot: desky s B560 jsou pohroma z hlediska napájecích limitů a výkonu
Steven Walton ze serveru TechSpot, kterému prošlo v poslední době velké množství desek s čipsety Intel 500 Series, důrazně varuje před deskami vybavenými konkrétní čipovou sadou B560. To se má týkat limitů spotřeby a celkového výkonu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Gabe Newell naznačil expanzi Steamu mezi konzole Gabe Newell naznačil expanzi Steamu mezi konzole
Společnost Valve se už jednou snažila proniknout do světa konzolí, když připravila platformu Steam Machines, která ale skončila jednoznačným fiaskem. Nyní to ale Valve může zkusit opět, ale jiným způsobem. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře