Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

O čem se vůbec hlasuje? Europoslanci prý Články 11 a 13 schválit nechtěli

28.3.2019, Milan Šurkala, aktualita
O čem se vůbec hlasuje? Europoslanci prý Články 11 a 13 schválit nechtěli
Kontroverzní zákony, známé v minulosti jako Článek 11 a 13 (dnes Článek 15 a 17), byly přijaty omylem. Europoslanci (včetně dvou českých z ANO 2011) se totiž přiznali, že nevěděli, o čem hlasují. Mysleli si totiž, že se hlasování týká něčeho jiného.
Na půdě Evropského parlamentu se dějí prazvláštní věci. Europoslanci jsou sami zmatení z toho, co tam vlastně dělají, a tak se zjistilo, že několik z nich ani nevědělo, o čem se hlasuje. Výsledkem toho je přijetí kontroverzních zákonů, které známe jako Články 11 a 13 (nyní Články 15 a 17). První hlasování se týkalo odmítnutí celého nového zákona, což ale europoslanci odmítli a tím zákon poslali k dalšímu upřesňujícímu hlasování. Chtěli ho přijmout, nicméně ještě chtěli hlasovat o dodatcích k zákonu, který by z celé "Copyright Directive" mohl vyjmout právě ony kontroverzní články.
 
Evropský parlament
 
Jenže tady se ukazuje, jak hodně zmatené ono hlasování může být. Druhé hlasování bylo totiž o tom, zda se bude hlasovat o dodatcích nebo ne (tedy hlasování o hlasování). Jenže někteří z nich si mysleli, že jde o odmítnutí hlasování o dodatcích (stejně jako se v prvním případě hlasovalo o odmítnutí zákona a nikoli o jeho přijetí), a tak byli proti odmítnutí. Jenže tentokrát to bylo naopak a o pouhých 5 hlasů (317 proti 312) tak diskuzi o dodatcích, které by mohly kontroverzní články ze zákona vyjmout, omylem odmítli, nebo pro ni nehlasovali.
 
10 europoslanců se pak oznámilo, že chtěli hlasovat "pro", pouze dva se chtěli opravit na "proti" a jeden původně nechtěl hlasovat. Mezi nimi byli především Švédi, ale zmatené byly i dvě české europoslankyně za ANO 2011 (Dita Charanzová a Martina Dlabajová), které svým zmatením napomohly tomu, že byl zákon přijat bez dodatků, a tedy i s Články 11 a 13 (resp. 15 a 17 po přečíslování). Ve finálním hlasování o zákonu se obě totiž pro jistotu zdržely. Někteří odborníci se navíc shodují, že to nemuselo být omylem, ale záměrem. Takto mohou na veřejnosti působit, že byli proti novému zákonu, ačkoli hlasovali pro něj.
 
Europoslanci sice mohou své hlasování opravit, nicméně to je už jen tak pro záznam do výsledného zápisu. Na výsledku hlasování to už nic nezmění, ačkoli v tomto případě by to mohlo změnit celé vyznění nového zákona. Tak uvidíme, zda to zachrání Rada EU, která musí výsledný zákon ratifikovat. Vzhledem k chybám je tu aspoň malá šance, že by mohla zákon poslat k projednání zpět do parlamentu. Odborníci nicméně tvrdí, že šance je už jen velmi malá.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.