Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Objevena byla dosud nejstarší supermasivní černá díra

8.12.2017, Jan Vítek, aktualita
Objevena byla dosud nejstarší supermasivní černá díra
Supermasivní černé díry mají z našeho pohledu tu výhodu, že pokud jsou aktivní a zrovna se "krmí", pak mohou být velice jasné v mnoha spektrech a viditelné i na velkou vzdálenost. Právě díky tomu můžeme mluvit o dosud nejstarším takovém objektu.
I fotografie dosvitu velkého třesku, jejíž tvůrci byli nedávno oceněni, ukázala, že vesmír je starý 13,772 miliard let plus/minus několik milionů, takže pokud astronomové objeví aktivní supermasivní černou díru, čili kvasar, který je od nás vzdálený 13,1 miliard světelných let, je zřejmé, že ten byl vytvořen jen několik set milionů let po velkém třesku. 
 
 
Tato černá díra tak měla být vytvořena nejpozději 690 milionů let po velkém třesku, a to tak ve vesmíru, který měl za sebou jen asi 5 procent svého aktuálního věku. Jde o objekt ULAS J1342+0928 objevený Magellanovými teleskopy v chilské Las Campanas Observatory a později byl potvrzen pozorováním Large Binocular Telescope v Arizoně a teleskopem Gemini North na Havaji. 
 
Dle odhadů má tato černá díra hmotnost 800 milionů našich Sluncí, takže je opravdu masivní, ale ne největší, kterou astronomové našli. Kvasary obvykle sídlí uprostřed aktivních galaxií, kde mají hojnost hmoty k pozření, a tak je možné najít i podstatně větší. Například galaxie M87 má uprostřed sebe černou díru o mase cca 7 miliard Sluncí, ale ta je vzdálená "jen" 53,5 milionů světelných let. Astronomové tak především neočekávali, že mohou najít tak hmotnou černou díru v tak mladém vesmíru. 
 
Jako obvykle může pozorování nového neočekávaného objektu osvětlit další záhady a v tomto případě může jít o odhalení tajemství jednoho z důležitých bodů vývoje vesmíru, jímž je proces reionizace. V těchto dobách měl neutrální vodík zabraňovat světlu v šíření, ovšem pak se zrodily první hvězdy a odstartovaly ionizaci okolní vodíkové polévky, přičemž černé díry v tom také mohly hrát svou roli a zrovna J1342+0928 byla zrozena v tomto období, neboť reionizace měla trvat až do cca 1 miliardy let po velkém třesku. A jak pozorování nově objevené černé díry ukazuje, v jejím okolí se nachází plno vodíku s neutrálním nábojem. 
 
Je třeba také dodat, že už dříve byl nalezen velice starý kvasar, a to pouze o 60 milionů let mladší než J1342+0928. Jenomže to v daném období činí cca 10 procent stáří vesmíru, který se prudce vyvíjel, takže v tomto případě hrají velkou roli i desítky či jen jednotky milionů let. Nově nalezený kvasar je navíc tak jasný a velký, že by na objevení mohly čekat i některé ještě starší.