www.svethardware.cz
>
>
>
>

Objevil se 5jádrový Intel, jde o Lakefield s technologií Foveros?

Objevil se 5jádrový Intel, jde o Lakefield s technologií Foveros?
, , aktualita
Nyní bychom už opravdu čekali, že se objeví první procesory Lakefield, ostatně ty byly slíbeny pro tento rok. V databázi 3DMarku se objevil zajímavý záznam, který ukazuje 5jádrový procesor od Intelu a přesně mají Lakefield nabídnout.
K oblíbeným
reklama
Už v únoru jsme se podrobněji podívali na procesory Lakefield, které mají vdechnout život technologii Foveros vrstvící na sebe různorodé čipy do jednoho funkčního celku. Slíbeny byly pro tento rok a my na ně můžeme pohlížet jako na náhled do budoucnosti, která přinese výhody pramenící z nových způsobů pouzdření čipů. 
 
 
Jak je vidět z doprovodného obrázku, takový procesor či spíše SoC se má skládat z celkem tří vrstev propojených čipů. Jednak je to základová vrstva, kterou bychom mohli označit za čipset nebo za soubor čipů (pokud jich bude více), které nebudou mít velkou spotřebu, a tedy ani potřebu chlazení. Povětšinou jde o různá rozhraní. 
 
Technologie Foveros je pak o propojení tohoto čipu pomocí vertikálních spojů s čipem nahoře a přímo skrz základový čip budou vrchní vrstvy spojeny se samotným pouzdrem. To ukazuje následující už dobře známý obrázek. 
 
 
Druhá vrstva už obsahuje výkonné části SoC, a sice jednak čtyři malá jádra plus jedno velké s potřebnými paměťmi cache a navíc i nezbytnou integrovanou grafiku. Intel plánuje, že na tomto čipu už bude sedět jakási kovová vanička, přes jejíž tlusté okraje bude ven proudit teplo a v této vaničce pak budou sedět paměťové čipy RAM. Tohoto tepla nebude moc, neboť půjde o ultramobilní čip, takže by to mohlo být celkové TDP dejme tomu do 15 W, ale mluví se spíše o konfigurovatelném TDP na 7 až 5 W. 
 
 
A co je nového? Máme tu zbrusu nový záznam z 3DMarku, který jednak ukazuje na pět fyzických jader a potom už v případě základní desky přímo mluví o Lakefield, takže je to řekl bych celkem jasné. 
 
 
3DMark tento procesor identifikuje se základním taktem 2500 MHz, ovšem níže píše o základním 3100 MHz a turbu 3166 MHz. Tyto údaje ale jednoduše nemusí odpovídat skutečnosti. Podporovány pak mají být paměti LPDDR4X, a to prý na 4266 MHz. Takové paměti se budou hodit na to, aby se v nejlepším světle předvedla grafika 11. generace s až 64 jednotkami EU. Tum Apisak hlásí, že procesor získal 5200 bodů (physics score), což jej řadí přibližně vedle Pentia Gold G5400. 
 
Co se týče dostupnosti, pak hotové produkty letos asi ještě nečekejme. Intel si měl do konce roku připravit alespoň vzorky, které ale už evidentně má, takže můžeme doufat v to, že na trh se Lakefield dostane někdy v příštím roce.
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Collider natočil Deepfake s falešným Cruisem, Downey Jr. a dalšími Collider natočil Deepfake s falešným Cruisem, Downey Jr. a dalšími
Filmový server Collider natočil zajímavé deepfake video. V něm se setkal falešný Robert Downey, Jr., George Lucas, Tom Cruise, Ewan McGregor a Jeff Goldblum u kulatého stolu k 15minutovému, neméně tak falešnému rozhovoru.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Star Wars Jedi: Fallen Order a testy výkonu grafických karet Star Wars Jedi: Fallen Order a testy výkonu grafických karet
Po dlouhé době se dočkáváme singleplayerového titulu ze světa Hvězdných válek a je jím Star Wars Jedi: Fallen Order od Respawn, jimž prý lidé z Electronic Arts nechali při vývoji víceméně volnou ruku. My se ovšem zaměříme hlavně na výkon. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Microsoft připravil podporu x86-64 pro Windows on ARM Microsoft připravil podporu x86-64 pro Windows on ARM
Microsoft dle Neowin připravuje podporu softwaru pro x86-64 na zařízeních označovaných jako Windows on ARM. Jde tak o již známé mobilní počítače, na nichž běží plnohodnotné Windows s příslušnými aplikacemi, ale ne na procesorech x86. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Výzkumníci využili 3D klimatické modely pro odhad obyvatelnosti planet Výzkumníci využili 3D klimatické modely pro odhad obyvatelnosti planet
Povědomí o tom, že v blízkém vesmíru je přítomnost planet ve hvězdných systémech zcela běžný jev, nám přinesl především vesmírný teleskop Kepler americké NASA. V mnoha ohledech se ale musíme spoléhat na odhady.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Google raději rozšířil úvodní nabídku her pro Stadia Google raději rozšířil úvodní nabídku her pro Stadia
Společnost Google zrovna nenadchla veřejnost úvodní nabídkou 12 her pro streamovací službu Stadia. Většinou to byly málo známé tituly a také se neobjevila vůbec žádná opravdová hlavní novinka, snad až na RDR2. Google ale na kritiku zareagoval. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře