www.svethardware.cz
>
>
>
>

Objevil se 5jádrový Intel, jde o Lakefield s technologií Foveros?

Objevil se 5jádrový Intel, jde o Lakefield s technologií Foveros?
, , aktualita
Nyní bychom už opravdu čekali, že se objeví první procesory Lakefield, ostatně ty byly slíbeny pro tento rok. V databázi 3DMarku se objevil zajímavý záznam, který ukazuje 5jádrový procesor od Intelu a přesně mají Lakefield nabídnout.
K oblíbeným
reklama
Už v únoru jsme se podrobněji podívali na procesory Lakefield, které mají vdechnout život technologii Foveros vrstvící na sebe různorodé čipy do jednoho funkčního celku. Slíbeny byly pro tento rok a my na ně můžeme pohlížet jako na náhled do budoucnosti, která přinese výhody pramenící z nových způsobů pouzdření čipů. 
 
 
Jak je vidět z doprovodného obrázku, takový procesor či spíše SoC se má skládat z celkem tří vrstev propojených čipů. Jednak je to základová vrstva, kterou bychom mohli označit za čipset nebo za soubor čipů (pokud jich bude více), které nebudou mít velkou spotřebu, a tedy ani potřebu chlazení. Povětšinou jde o různá rozhraní. 
 
Technologie Foveros je pak o propojení tohoto čipu pomocí vertikálních spojů s čipem nahoře a přímo skrz základový čip budou vrchní vrstvy spojeny se samotným pouzdrem. To ukazuje následující už dobře známý obrázek. 
 
 
Druhá vrstva už obsahuje výkonné části SoC, a sice jednak čtyři malá jádra plus jedno velké s potřebnými paměťmi cache a navíc i nezbytnou integrovanou grafiku. Intel plánuje, že na tomto čipu už bude sedět jakási kovová vanička, přes jejíž tlusté okraje bude ven proudit teplo a v této vaničce pak budou sedět paměťové čipy RAM. Tohoto tepla nebude moc, neboť půjde o ultramobilní čip, takže by to mohlo být celkové TDP dejme tomu do 15 W, ale mluví se spíše o konfigurovatelném TDP na 7 až 5 W. 
 
 
A co je nového? Máme tu zbrusu nový záznam z 3DMarku, který jednak ukazuje na pět fyzických jader a potom už v případě základní desky přímo mluví o Lakefield, takže je to řekl bych celkem jasné. 
 
 
3DMark tento procesor identifikuje se základním taktem 2500 MHz, ovšem níže píše o základním 3100 MHz a turbu 3166 MHz. Tyto údaje ale jednoduše nemusí odpovídat skutečnosti. Podporovány pak mají být paměti LPDDR4X, a to prý na 4266 MHz. Takové paměti se budou hodit na to, aby se v nejlepším světle předvedla grafika 11. generace s až 64 jednotkami EU. Tum Apisak hlásí, že procesor získal 5200 bodů (physics score), což jej řadí přibližně vedle Pentia Gold G5400. 
 
Co se týče dostupnosti, pak hotové produkty letos asi ještě nečekejme. Intel si měl do konce roku připravit alespoň vzorky, které ale už evidentně má, takže můžeme doufat v to, že na trh se Lakefield dostane někdy v příštím roce.
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
TSMC nestíhá vyrábět 7nm čipy, ohrozí to dostupnost produktů AMD? TSMC nestíhá vyrábět 7nm čipy, ohrozí to dostupnost produktů AMD?
Ve světě počítačů PC neexistuje jiná firma než AMD, která by dokázala využít 7nm proces firmy TSMC. Na něm je AMD nyní už v podstatě závislé, a tak se jej přímo dotýká to, jak se TSMC prohýbá pod objednávkami právě na výrobu 7nm čipů.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Nový algoritmus rozpozná kyberšikanu na Twitteru s 90% úspěšností Nový algoritmus rozpozná kyberšikanu na Twitteru s 90% úspěšností
Vědci na Binghamton University vyvinuli nový algoritmus umělé inteligence, který je schopen na sociální síti Twitter s vysokou úspěšností rozpoznat uživatele, kteří píší agresivní příspěvky s kyberšikanou.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Austrian Airlines zkouší autonomní drony, budou kontrolovat letadla Austrian Airlines zkouší autonomní drony, budou kontrolovat letadla
Dron v blízkosti letadla byl doposud obvykle průšvih a bylo našlápnuto k velkému maléru. Austrian Airlines je ale k letadlům vyšle záměrně. Budou totiž provádět kontroly stavu letadla místo lidských techniků. 
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Výrobce světově největšího AI čipu si všimlo americké Ministerstvo energetiky, co plánuje? Výrobce světově největšího AI čipu si všimlo americké Ministerstvo energetiky, co plánuje?
Americké Department of Energy (DOE) je organizace, která nechává stavět nejsilnější světové superpočítače a ta si nyní všimla společnosti Cerebras. Ta nedávno zaujala AI čipem s 1,2 biliony tranzistorů, který zabírá v podstatě celý wafer.
Včera, aktualita, Jan Vítek
QNAP uvádí cenově výhodné NAS TVS-x72N s rychlou sítí QNAP uvádí cenově výhodné NAS TVS-x72N s rychlou sítí
Společnost QNAP přichází s novou řadou NAS označenou jako TVS-x72N, která má být cenově výhodná, nicméně o levných produktech jistě nemůžeme mluvit. Ostatně tu jsou procesory Core i3 a rychlá síť. 
Včera, aktualita, Jan Vítek