www.svethardware.cz
>
>
>
>

Objevil se prototyp karty pro údajný čip GV102 a GDDR6, o co jde?

Objevil se prototyp karty pro údajný čip GV102 a GDDR6, o co jde?
, , aktualita
Na webu se objevila fotografie jistého prototypu grafické karty, který nese paměti typu GDDR6, a je tak jasné, že jde o nějakou novinku. Má také ve své výbavě hned tři 8pinové konektory PCIe posilující napájení a mluví se o čipu GV102.
K oblíbeným
reklama
O čipu GV102 mluví konkrétně "W1zzard", autor utility GPU-Z, ale už neříká, co jej k tomu vede. Toto GPU by dle svého označení spadalo do generace Volta a šlo by o nástupce dnešní GeForce GTX 1080 Ti s čipem GP102. Nicméně to jaksi nezapadá do naší představy o příští generaci herních karet, která by spíše měla nést označení čipů GT10x, neboť očekáváme generaci Turing. Stejně tak ale může jít o něco zcela jiného, třeba o testovací desku pro nové paměti GDDR6, jež můžeme na kartě na rozdíl od chybějícího GPU vidět zcela jasně. 
 
- klikněte pro zvětšení - 
 
Z rozmístění čipů GDDR6 je zřejmé, že půjde o kartu s 12 GB paměti, neboť jde o paměti od Micronu a o tom víme, že má aktuálně v nabídce pouze 8Gb GDDR6. Z toho pak vyplývá, že nepůjde o kartu s 256bitovou sběrnicí, ale se širší 384bitovou a nejspíše především právě z toho W1zzard usuzuje, že půjde o GV102. 
 
Čipy GDDR6 nesou označení D9WCW, což lze dekódovat jako čipy MT61K256M32JE-14:A. Jedná se tak skutečně o 8Gbit paměti, a to dosud nejlepší dostupné s propustností 14 Gb/s na pin při napájení 1,35 V. Na zmíněné sběrnici nám to nabídne úctyhodnou propustnost 672 GB/s. 
 
 
Karta je dále vybavena mohutným napájecím systémem, kde je 75 W ze slotu posíleno o tři konektory PCI Express s osmi piny, což představuje celkových 525 W. To však samozřejmě neznamená, že výsledná karta bude mít takovou obří spotřebu. Jde prostě o možnost testovat možnosti daného GPU a/nebo pamětí.
 
Na horním okraji plošného spoje se také jasně ukazuje konektor rozhraní NVLink, který však postrádá polovinu svých pinů, což znamená, že na sebe nelze napojit více než dvě karty. Případně může jít o nový fyzický konektor pro technologii SLI. 
 
W1zzard se pokusil také odhadnout velikost GPU, které na kartě bohužel chybí, ale ta je pro ně připravena. Ze specifikací pamětí víme, že jejich rozměry jsou 14 x 12 mm, takže z toho lze zjistit, že pouzdro GPU bude mít rozměry čtverce o hraně 48,5 mm a pokud má ono samotné zabírat čtvercovou plochu uvnitř pole pájecích kontaktů, mělo by mít velikost 676 mm2. To by z něj dělalo jedno z největších GPU, které kdy NVIDIA vytvořila a můžeme je srovnat s GV100 (815 mm2, Titan V), GP100 (610 mm2, Quadro GP100), GP102 (471 mm2, GTX 1080 Ti), GP104 (314 mm2, GTX 1080), GP106 (200 mm2, GTX 1060). Pokud tedy skutečně jde o GV102, byl by tento nástupce o 40 procent větší než GP102. To by při nezměněném výrobním procesu znamenalo, že počet CUDA jader se zvedne na cca 5400, ale takto prostě nemůžeme počítat. Ostatně GV100 je mnohem větší a má "pouze" 5120 CUDA jader, ale to i proto, že velkou část zaberou jádra Tensor. 
  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Samsung dosáhl rekordních 5,23 Gbps na 5G síti Samsung dosáhl rekordních 5,23 Gbps na 5G síti
Společnosti Samsung se povedlo překonat rekord v přenosové rychlosti na 5G síti. Konkrétně jde o přenos na jedno zařízení, kdy bylo dosaženo 5,23 Gbps. Navíc šlo o běžně dostupný telefon na trhu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
JWST prošel 17denními finálními funkčními testy, říjnový start stále platí JWST prošel 17denními finálními funkčními testy, říjnový start stále platí
Čím více se blíží říjnový termín startu James Webb Space Telescope (JWST), tím pravděpodobnější je, že už nenastane žádné další zdržení. Nyní navíc přichází dobrá zpráva, a sice potvrzení o dokončení finálních funkčních testů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
JPR: dodávky PC v závěru předchozího roku prudce rostly, ovšem co GPU? JPR: dodávky PC v závěru předchozího roku prudce rostly, ovšem co GPU?
Společnost Jon Peddie Research vypustila do světa další přehled o stavu trhu s GPU, a to samostatnými i integrovanými. Potvrzuje se nám tu, že poptávka po PC byla opravdu vysoká, ovšem co dodávky samostatných GPU?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Těžaři se už nepokrytě zaměřili na herní notebooky Těžaři se už nepokrytě zaměřili na herní notebooky
Už nějaký ten pátek víme, že někteří těžaři kryptoměn začali využívat i celé nové herní notebooky, a to jednoduše proto, že jsou celkově dostupnější než samostatné grafiky. Nyní už je tento trend zřejmý. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Blíží se Samsung 980, SSD bez DRAM cache Blíží se Samsung 980, SSD bez DRAM cache
Nový Samsung SSD 980 Pro už je dávno na trhu, ovšem nyní se dozvídáme o modelech Samsung SSD 980, které by někdo mohl s verzí Pro snadno zaměnit. Dostal by ale SSD bez vlastní DRAM cache.   
Dnes, aktualita, Jan Vítek