www.svethardware.cz
>
>
>

Obrovský vulkán Loki na Io by mohl každou chvíli spustit

Obrovský vulkán Loki na Io by mohl každou chvíli spustit
, , aktualita
Jupiterův měsíc Io patří mezi geologicky činná tělesa Sluneční soustavy a brzy by to mohl velice názorně ukázat. Erupce jeho vulkánu zvaného Loki byla už dříve několikrát úspěšně předpovězena a nyní se očekává další. 
K oblíbeným
reklama
Vulkán Loki by na Zemi mohl udělat velkou paseku, však má sám o sobě v průměru nějakých 200 kilometrů, ale nemůžeme o něm uvažovat stejně jako o pozemských vulkánech, které typicky tvoří vysoké hory s kráterem uprostřed. Pojmenován byl po známém bohu ze severské mytologie a na Io je největší svého druhu. Energii mu stejně jako stovkám dalším vulkánů dodává především Jupiter a jeho slapové síly, které doslova hnětou celý měsíc. 
 
 Měsíc Io vyfotografovaný v roce 1999 sondou Galileo
 
Po měsíci Io teče láva, která je oproti svému protějšku na Zemi mnohem tekutější a řidší, takže pokud bychom měli u nás najít něco podobného, byla by to nejspíše láva havajských sopek. Na Io tak sopky netvoří vysoké osamocené hory. Láva se kolem nich rozlévá do širokého okolí, takže tamní aktivní sopky včetně Loki jsou spíše otvory v zemi, jakési bazény lávy, lépe řečeno tedy lávové jezero. Takové máme i u nás jako Erta Ale v Etiopii, ovšem ne s průměrem 200 km. 
 
Loki v dolní části detailní fotografie 
 
Loki pravidelně vykazuje aktivitu, ovšem stejně jako to není vulkán typu Krakatoy nebo Vesuvu, pak ani jeho erupce neprobíhají ve stejném stylu. Objeví se tehdy, když se na povrchu objeví zatuhlá krusta lávy, kterou magma vespod nakonec prorazí a pak se objeví obrovská vlná, která se šíří přes lávové jezero. Představuje sice obrovskou energii, ale přesto se šíří velice pomalu, a to rychlostí pouze jednoho až dvou kilometrů za celý den. 
 
Vědci monitorují vulkán Loki už od 90. let a všímají si periodických změn jasu v infračerveném spektru, díky čemuž už dokáží velice přesně předpovědět dobu, kdy proběhne další erupce. A mají to celkem snadné i díky tomu, že Loki vykazuje aktivitu víceméně pravidelně. Dříve se "rozběsnil" vždy po nějakých 540 dnech, což se v posledních letech upravilo na 475 dní. Jeho erupce přitom znamená, že Loki odhalí svůj jinak lávovou krustou přikrytý povrch vždy jen trošku. Vlna tak zabírá jen cca půl procenta celkového povrchu a místa, kudy projde, zase rychle chladnou, ale i tak je tento jev i ze Země dobře sledovatelný právě v infračerveném spektru. 
 
Uvidíme tak, zda se předpověď vyplní a Loki se skutečně probudí ještě do konce září. 
 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD
SSD mají omezenou životnost danou množstvím přepisů jednotlivých buněk. Někteří uživatelů Maců s procesorem Apple M1 reportují nebývale vysoký počet přepisů, což by mohlo znamenat brzkou smrt napevno připojených SSD.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích? Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích?
O grafické kartě GeForce RTX 3060 toho bylo řečeno už mnoho, ostatně NVIDIA se rozhodla, že nás bude napínat už od začátku roku. Nyní už tu máme recenze různých jejích verzí, a tak se podívejme na to, jaký výkon takto karta opravdu nabízí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši
Sonda Parker Solar Probe studuje samotné Slunce, ovšem využívá gravitační manévry s využitím Venuše, což znamená, že se k ní za svou sedmiletou misi celkem sedmkrát přiblíží či už přiblížila, jako v tomto případě. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA představuje GeForce RTX 3060 NVIDIA představuje GeForce RTX 3060
Na trh přichází první GeForce RTX 3000 vybavená 12 GB paměti a kupodivu jde o dosud nejslabší model, RTX 3060. NVIDIA ji vypouští na trh právě dnes s tím, že recenze budou zveřejněny až při samotném začátku prodeje. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Kingston prodává svou herní divizi HyperX firmě HP Kingston prodává svou herní divizi HyperX firmě HP
Společnost Kingston se už dohodla s HP na prodeji své dobře známé herní divize HyperX, která tvoří řadu různých produktů pod danou značkou. Nicméně ne vše, co známe jako HyperX, přejde pod HP. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek