Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Očekávejme velký pád cen SSD, 1 GB NAND Flash již za 0,08 USD

16.8.2018, Jan Vítek, aktualita
Očekávejme velký pád cen SSD, 1 GB NAND Flash již za 0,08 USD
Dle analytika Jima Handyho z Objective Analysis, který minulý týden promluvil na Flash Memory Summit, je zcela reálný nadbytek pamětí NAND Flash na trhu a budou následovat citelné korekce. Cena pamětí tak půjde dolů rychleji, než se myslelo.
Starší projekce zanesená do následujícího grafu ukazuje, že cena SSD, respektive cena jednoho gigabajtu v nich, se dostane v příštím roce na cca 0,17 USD a dle nových vyhlídek by to mělo být ještě lepší. Zde se tedy mluví o ceně za gigabajt ve vztahu k celému SSD, zatímco Jim Handy mluvil pouze o samotných pamětech, jejichž cena se má v případě 64vrstvých 3D NAND dostat v příštím roce blízko k výrobní ceně, a to konkrétně na 0,08 USD/GB. I když k tomu ale přičteme cenu ostatního hardwaru, který tvoří SSD, a to především kontroleru, měli bychom se dostat pod 0,14 USD/GB.
 
 
Za to bude moci jednak nadbytek pamětí NAND Flash na trhu, což je výsledek mohutných investic, o nichž jsme si mohli číst v minulých letech. A potom v dnešní době nastupují paměti NAND Flash s buňkami QLC, které samy o sobě zvedají kapacitu o třetinu a v příštím roce navíc ve velkém nastoupí i 96vrstvé paměti, díky čemuž se kapacita oproti 64vrstvým TLC rovnou zdvojnásobí. 
 
Handy navíc mluví o největší cenové korekci v historii polovodičových produktů s tím že společnost Objective Analysis očekává 45% meziroční růst celkové kapacity v čipech NAND Flash dodaných na trh. A pokud se už nyní dá mluvit o jejich nadbytku, bude to mít očekávatelný efekt. 
 
Dnes je přitom asi 70 procent z prodávaných NAND Flash už v podobě 3D čipů, což je výsledek právě masivních investic z posledních let. Zbytek jsou ještě staré "2D" rovinné paměti. Dle Handyho ještě existuje možnost, že část výrobních kapacit využitých pro NAND Flash výrobci přeorientují na výrobu pamětí DRAM, což by zase vedlo k jejich nadbytku a pádu cen, ale to bychom se zírajíc na dnešní ceny pamětí DDR4 na trhu vůbec nezlobili. 
 
Zůstaneme ale u NAND Flash, které se dle Howarda Markse (Deep StorageNet) přibližují k hranici, kdy bude jejich GB už jen 5x dražší než GB v HDD. V tom momentě budou mít tradiční výrobci HDD ještě větší problém s odbytem než dnes, protože SSD ještě mnohem více zakrojí do jejich trhu. Ostatně WD se na to už připravuje.
 
Na jaký pokles cen spotřebních SSD na trhu se můžeme těšit, to je otázka. Jisté ale je, že to bude vykoupeno právě nástupem pamětí QLC. Ty už opravdu nutně potřebují SLC cache, aby dokázaly poskytnout vysoký výkon a bez ní máme výhled na rychlosti zápisu maximálně kolem 100 MB/s, což dokáží předčit i dnešní pevné disky. Dá se tak říci, že moderní SSD v podstatě tvoří dvě úrovně pro ukládání dat a jde už o zařízení podobná tolik neoblíbeným SSHD, kde byly magnetické plotny nahrazeny pomalou NAND Flash. A pokud někdo bude chtít rychlejší SSD s TLC či dokonce MLC paměťmi, bude si muset slušně připlatit.