www.svethardware.cz
>
>
>

Opakované rychlé rádiové záblesky byly pozorovány již podruhé v historii

Opakované rychlé rádiové záblesky byly pozorovány již podruhé v historii
, , aktualita
Astronomům se podařilo už podruhé zachytit opakované rychlé rádiové záblesky (FRB), díky čemuž mají další data, které mohou pomoci objasnit, kde a jak vznikají. Jde snad o průvodní jev neutronových hvězd?
K oblíbeným
reklama
FRB - Fast Radio Burst, neboli rychlé rádiové záblesky, představují jednu z moderních záhad, které nám pozorování okolního vesmíru přináší. Jde o velice krátké záblesky ve spektru rádiových vln, které trvají pouze milisekundy a zdánlivě přicházejí z náhodných míst ve vesmíru, respektive z míst, která astronomové nedokáží vytipovat a nemohou s nimi spojit nic určitého. Je však možné, že zdrojem těchto záblesků mohou být vzdálené neutronové hvězdy, které se čas od času vhodně natočí tak, aby nasměrovaly svůj zdroj koncentrovaných rádiových vln akorát naším směrem, nebo spíše směrem, kde my se s nimi střetneme. Nicméně takové hvězdy by musely představovat nevídaně silný zdroj rádiových vln. 
 
 
Z okolního vesmíru má dle předpokladů astronomů přicházet až 1000 rádiových záblesků (jinde se udává až 2500), jež ale astronomové nedokáží všechny sledovat, ovšem do této doby se objevil pouze jeden případ, kdy byly opakované, a sice šlo o FRB 121102. Nyní tak byl pozorován teprve druhý případ, kdy takové rychlé pulzy přišly ze stejné části vesmíru, čili pravděpodobně i ze stejného zdroje, a to jako ve všech jiných případech mimo naši galaxii.
 
Druhý opakovaný FRB byl zachycen díky zařízení Canadian Hydrogen Intensity Mapping Experiment (CHIME) a astronomové hlásí, že by velice podobný tomu prvnímu co se týče průběhu a frekvence. Záblesky také přišly z cizí galaxie, přičemž v té naší by něco podobného dokáží vytvořit pulsary, jenomže jejich záblesky jsou projevy bilionkrát slabšího zdroje, takže vědci jednoduše netuší, jaký známý objekt by mohl něco takového vytvořit. 
 
Opakované záblesky měly tedy podobnou frekvenci a zatímco ty jednotlivé se pohybují mezi 1400 a 2000 MHz, opakované mají mezi 400 a 800 MHz. Kvůli tomu se snižuje pravděpodobnost vysvětlení, že jsme v jejich případě měli třeba jen štěstí, že se jejich zdroj k nám otočil na delší dobu než v případě jednotlivých. 
 
Pak je tu i možnost, že k nám přichází ještě odlišné FRB, které jsme dosud nezachytili. Experiment CHIME totiž dokáže sledovat záblesky s dolní hranicí na 400 MHz, přičemž ty teoreticky mohou mít ještě nižší frekvenci a pokud mají, zatím nám unikají. Nicméně jsou tu i další zařízení, která FRB již zachytila, jako je Green Bank Telescope v Západní Virginii nebo australský Molonglo Observatory Synthesis Telescope.
 
Vědci by nyní moc rádi věděli, co je zdrojem FRB, ať už jde o ty jednotlivé, nebo opakované a také jak zapadají do našich představ o vesmírných explozích a jiných energeticky divokých událostech, jako jsou záblesky záření gama, supernovy a projevy neutronových hvězd. Zkrátka jde o další dílek do obrovské skládačky, která popisuje známý vesmír.  
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
SK Hynix začíná se sériovou výrobou LPDDR5 s 18 GB pro Asus SK Hynix začíná se sériovou výrobou LPDDR5 s 18 GB pro Asus
Telefony s Androidem mají poslední dobou takové množství operační paměti RAM, že by se za to nemuselo stydět ani solidní PC. SK Hynix nyní začalo sériovou výrobu 18GB setů pamětí LPDDR5 pro telefony Asus ROG Phone.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Muž měl vydávat PlayStation 5 za Wi-Fi router, aby oklamal manželku Muž měl vydávat PlayStation 5 za Wi-Fi router, aby oklamal manželku
Těžko uvěřitelný případ se měl odehrát ve Vietnamu. Muž si chtěl koupit herní konzoli, ale jeho manželka s tím nesouhlasila. Svůj nový PS5 proto vydával za Wi-Fi router. Dokonce jej nechal nainstalovat zaměstnancem v uniformě telefonní společnosti.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Po vydání Diabla II Resurrected Blizzard skončí s remastery, vyvine nové hry Po vydání Diabla II Resurrected Blizzard skončí s remastery, vyvine nové hry
Už dobře víme, že na konec letošního roku si Blizzard chystá remasterovanou verzi hry Diablo II: Resurrected. Ta ale bude také poslední takovou hrou a do budoucna se Blizzard chce věnovat vývoji nových her.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Hogwarts Legacy: nekorektní hra přidá transgender postavy, hlavní designér mizí Hogwarts Legacy: nekorektní hra přidá transgender postavy, hlavní designér mizí
Připravovaná hra Harry Potter: Hogwarts Legacy to nemá jednoduché. Vše v podstatě začalo několika tweety a esejí od J. K. Rowlingové na transgender téma. I když ta s hrou nemá nic společného, nyní je potřeba zajistit, aby hra byla politicky korektní.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Seagate: do roku 2030 budou 100TB disky a běžně využijí nezávislá ramena Seagate: do roku 2030 budou 100TB disky a běžně využijí nezávislá ramena
Dle společnosti Seagate nebudou pevné disky ještě dlouho patřit do starého železa. Díky novým technologiím má přijít výrazný růst jejich kapacit a také se má z technologie Multi-Actuator stát standard. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář