www.svethardware.cz
>
>
>

Opakované rychlé rádiové záblesky byly pozorovány již podruhé v historii

Opakované rychlé rádiové záblesky byly pozorovány již podruhé v historii
, , aktualita
Astronomům se podařilo už podruhé zachytit opakované rychlé rádiové záblesky (FRB), díky čemuž mají další data, které mohou pomoci objasnit, kde a jak vznikají. Jde snad o průvodní jev neutronových hvězd?
K oblíbeným
reklama
FRB - Fast Radio Burst, neboli rychlé rádiové záblesky, představují jednu z moderních záhad, které nám pozorování okolního vesmíru přináší. Jde o velice krátké záblesky ve spektru rádiových vln, které trvají pouze milisekundy a zdánlivě přicházejí z náhodných míst ve vesmíru, respektive z míst, která astronomové nedokáží vytipovat a nemohou s nimi spojit nic určitého. Je však možné, že zdrojem těchto záblesků mohou být vzdálené neutronové hvězdy, které se čas od času vhodně natočí tak, aby nasměrovaly svůj zdroj koncentrovaných rádiových vln akorát naším směrem, nebo spíše směrem, kde my se s nimi střetneme. Nicméně takové hvězdy by musely představovat nevídaně silný zdroj rádiových vln. 
 
 
Z okolního vesmíru má dle předpokladů astronomů přicházet až 1000 rádiových záblesků (jinde se udává až 2500), jež ale astronomové nedokáží všechny sledovat, ovšem do této doby se objevil pouze jeden případ, kdy byly opakované, a sice šlo o FRB 121102. Nyní tak byl pozorován teprve druhý případ, kdy takové rychlé pulzy přišly ze stejné části vesmíru, čili pravděpodobně i ze stejného zdroje, a to jako ve všech jiných případech mimo naši galaxii.
 
Druhý opakovaný FRB byl zachycen díky zařízení Canadian Hydrogen Intensity Mapping Experiment (CHIME) a astronomové hlásí, že by velice podobný tomu prvnímu co se týče průběhu a frekvence. Záblesky také přišly z cizí galaxie, přičemž v té naší by něco podobného dokáží vytvořit pulsary, jenomže jejich záblesky jsou projevy bilionkrát slabšího zdroje, takže vědci jednoduše netuší, jaký známý objekt by mohl něco takového vytvořit. 
 
Opakované záblesky měly tedy podobnou frekvenci a zatímco ty jednotlivé se pohybují mezi 1400 a 2000 MHz, opakované mají mezi 400 a 800 MHz. Kvůli tomu se snižuje pravděpodobnost vysvětlení, že jsme v jejich případě měli třeba jen štěstí, že se jejich zdroj k nám otočil na delší dobu než v případě jednotlivých. 
 
Pak je tu i možnost, že k nám přichází ještě odlišné FRB, které jsme dosud nezachytili. Experiment CHIME totiž dokáže sledovat záblesky s dolní hranicí na 400 MHz, přičemž ty teoreticky mohou mít ještě nižší frekvenci a pokud mají, zatím nám unikají. Nicméně jsou tu i další zařízení, která FRB již zachytila, jako je Green Bank Telescope v Západní Virginii nebo australský Molonglo Observatory Synthesis Telescope.
 
Vědci by nyní moc rádi věděli, co je zdrojem FRB, ať už jde o ty jednotlivé, nebo opakované a také jak zapadají do našich představ o vesmírných explozích a jiných energeticky divokých událostech, jako jsou záblesky záření gama, supernovy a projevy neutronových hvězd. Zkrátka jde o další dílek do obrovské skládačky, která popisuje známý vesmír.  
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple uvádí kreditní kartu Apple Card Apple uvádí kreditní kartu Apple Card
Apple se snaží výrazně rozšířit portfolio svých služeb. Jednou z novinek, které byly uvedeny na dnešní keynote, jsou i kreditní karty Apple Card. Ty nabídnou nevídané podmínky a až 3% zpětnou odměnu za nákup.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Hackeři na soutěži hackli Teslu Model 3 a vyhráli ji Hackeři na soutěži hackli Teslu Model 3 a vyhráli ji
Jedním ze sponzorů hackerské soutěže Pwn2Own byla letos i Tesla. Ta slíbila, že komu se podaří prolomit jeden ze systémů vozu, může jej získat. Týmu Fluoroacetate se to povedlo a celkem si i z dalších soutěží odnesl 375 tisíc USD.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Mars 2020 si přiveze i malou helikoptéru, jak se bude navigovat? Mars 2020 si přiveze i malou helikoptéru, jak se bude navigovat?
Až Mars 2020 odstartuje na cestu, poveze si s sebou i malého pomocníka v podobě helikoptéry. Ta bude první zařízení vyslané na cizí planetu, které (snad) bude schopné opětovného letu a přistání. Jak byla vyřešena navigace?
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
ASUS a ASRock zmiňují první desky s čipsetem AMD X570 ASUS a ASRock zmiňují první desky s čipsetem AMD X570
X570 by měl být na rozdíl od předchozích verzí dané řady čipsetů vyvinut samotným AMD a my o něm víme jako zatím o jediném, který přijde po boku desktopových procesorů Ryzen 3000. Nyní už své desky zmiňují dva známí výrobci. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Microsoft Edge založený na Chromiu se ukázal Microsoft Edge založený na Chromiu se ukázal
Loni v prosinci jsme se dozvěděli, že Microsoft rezignuje na vývoj svého enginu EdgeHTML a raději přejde pod Chromium, což už udělali třeba i vývojáři Opery. Nyní už bylo pomalu na čase, aby se objevila první verze a taky že ano.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře