www.svethardware.cz
>
>
>

Opakované rychlé rádiové záblesky byly pozorovány již podruhé v historii

Opakované rychlé rádiové záblesky byly pozorovány již podruhé v historii
, , aktualita
Astronomům se podařilo už podruhé zachytit opakované rychlé rádiové záblesky (FRB), díky čemuž mají další data, které mohou pomoci objasnit, kde a jak vznikají. Jde snad o průvodní jev neutronových hvězd?
reklama
FRB - Fast Radio Burst, neboli rychlé rádiové záblesky, představují jednu z moderních záhad, které nám pozorování okolního vesmíru přináší. Jde o velice krátké záblesky ve spektru rádiových vln, které trvají pouze milisekundy a zdánlivě přicházejí z náhodných míst ve vesmíru, respektive z míst, která astronomové nedokáží vytipovat a nemohou s nimi spojit nic určitého. Je však možné, že zdrojem těchto záblesků mohou být vzdálené neutronové hvězdy, které se čas od času vhodně natočí tak, aby nasměrovaly svůj zdroj koncentrovaných rádiových vln akorát naším směrem, nebo spíše směrem, kde my se s nimi střetneme. Nicméně takové hvězdy by musely představovat nevídaně silný zdroj rádiových vln. 
 
 
Z okolního vesmíru má dle předpokladů astronomů přicházet až 1000 rádiových záblesků (jinde se udává až 2500), jež ale astronomové nedokáží všechny sledovat, ovšem do této doby se objevil pouze jeden případ, kdy byly opakované, a sice šlo o FRB 121102. Nyní tak byl pozorován teprve druhý případ, kdy takové rychlé pulzy přišly ze stejné části vesmíru, čili pravděpodobně i ze stejného zdroje, a to jako ve všech jiných případech mimo naši galaxii.
 
Druhý opakovaný FRB byl zachycen díky zařízení Canadian Hydrogen Intensity Mapping Experiment (CHIME) a astronomové hlásí, že by velice podobný tomu prvnímu co se týče průběhu a frekvence. Záblesky také přišly z cizí galaxie, přičemž v té naší by něco podobného dokáží vytvořit pulsary, jenomže jejich záblesky jsou projevy bilionkrát slabšího zdroje, takže vědci jednoduše netuší, jaký známý objekt by mohl něco takového vytvořit. 
 
Opakované záblesky měly tedy podobnou frekvenci a zatímco ty jednotlivé se pohybují mezi 1400 a 2000 MHz, opakované mají mezi 400 a 800 MHz. Kvůli tomu se snižuje pravděpodobnost vysvětlení, že jsme v jejich případě měli třeba jen štěstí, že se jejich zdroj k nám otočil na delší dobu než v případě jednotlivých. 
 
Pak je tu i možnost, že k nám přichází ještě odlišné FRB, které jsme dosud nezachytili. Experiment CHIME totiž dokáže sledovat záblesky s dolní hranicí na 400 MHz, přičemž ty teoreticky mohou mít ještě nižší frekvenci a pokud mají, zatím nám unikají. Nicméně jsou tu i další zařízení, která FRB již zachytila, jako je Green Bank Telescope v Západní Virginii nebo australský Molonglo Observatory Synthesis Telescope.
 
Vědci by nyní moc rádi věděli, co je zdrojem FRB, ať už jde o ty jednotlivé, nebo opakované a také jak zapadají do našich představ o vesmírných explozích a jiných energeticky divokých událostech, jako jsou záblesky záření gama, supernovy a projevy neutronových hvězd. Zkrátka jde o další dílek do obrovské skládačky, která popisuje známý vesmír.  
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Objevila se 87GB databáze uniklých hesel. Zjistěte, zda někdo zná to vaše Objevila se 87GB databáze uniklých hesel. Zjistěte, zda někdo zná to vaše
Každou chvíli dochází k nějakému bezpečnostnímu úniku a nyní se na Internetu objevila obrovská 87GB databáze e-mailů a přihlašovacích hesel. Chcete vědět, zda je mezi nimi i vaše heslo k některé službě?
18.1.2019, aktualita, Milan Šurkala16 komentářů
G.Skill uvedl moduly Trident Z DDR4-3466 pro AMD G.Skill uvedl moduly Trident Z DDR4-3466 pro AMD
Výrobce pamětí G.Skill představil nové paměťové moduly Trident Z RGB DDR4-3466 ideální pro platformu AMD X399. Nabídne tedy vysokou frekvenci, RGB osvětlení a balení se čtyřmi moduly pro 4kanálové zapojení.
18.1.2019, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
USA vyšetřuje Huawei za krádež průmyslových tajemství od T-Mobile USA vyšetřuje Huawei za krádež průmyslových tajemství od T-Mobile
Huawei to opravdu nemá jednoduché. V USA jej totiž federální úřady vyšetřují v souvislostí s krádeží průmyslových tajemství z roku 2014. U civilního soudu byl za totéž přitom odsouzen už před dvěma lety.
18.1.2019, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
ECS SF110-A320 tenký desktop a HTPC s APU Ryzen ECS SF110-A320 tenký desktop a HTPC s APU Ryzen
Na CES 2019 se také objevil zajímavý počítač od firmy ECS, a sice model SF110-A320. Ten se řadí mezi PC formátu UCFF, čili ultra-compact form-factor a jako takový se bude hodit třeba na místo HTPC vybaveného APU Ryzen
18.1.2019, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Asteroidy narážejí do Země více než dvakrát častěji než před 290 miliony lety Asteroidy narážejí do Země více než dvakrát častěji než před 290 miliony lety
Doba permu byla dle vědců studujících dopady asteroidů v minulosti mnohem klidnější než pozdější doba. Jak na to přišli? Jednoduše tím, že se podívali na povrch Měsíce, který tím odhaluje svou historii. 
18.1.2019, aktualita, Jan Vítek