www.svethardware.cz
>
>
>

Záhadné rychlé rádiové záblesky jsou zpět

Záhadné rychlé rádiové záblesky jsou zpět
, , aktualita
FRB (Fast Radio Burst) jsou jednou z největších záhad moderní astronomie. Nyní mohli astronomové pozorovat další 15 nových pulzů, v jejichž případě však byla jedna věc jinak než obvykle. Měly totiž vyšší frekvenci. 
K oblíbeným
reklama
Už se spekulovalo o tom, že by rychlé rádiové záblesky mohly pocházet z pohonu mimozemských plachetnic, ale to je pochopitelně jen fantaskní úvaha, i když může mít reálný fyzikální základ. FRB k nám přichází z vnějších částí vesmíru mimo naši galaxii a trvají jen milisekundy a pak zase zmizí. Astronomové tak vůbec neví, co je způsobuje, přičemž žádný z nich se dosud nikdy neopakoval, a to až na jeden. Šlo o FRB 121102, jenž má mít původ v tři miliardy světelných let vzdálené galaxii. 
 
 
To víme díky projektu Breakthrough Listen a nyní bylo oohlášeno, že ze zdroje FRB 121102 přišlo dalších 15 záblesků, čímž se jejich celkový počet navýšil na více než 150. Tyto záblesky přitom byly jiné než dříve. Dle Vishala Gajjara z Berkeley měly výrazně vyšší frekvenci. 
 
Gajjar sledoval FRB 121102 pomocí Green Bank Observatory, a zjistil tak, že oněch 15 záblesků se objevilo v průběhu 5 hodin a nejjasnější z nich měl frekvenci 7 GHz, která je vyšší, než měl jakýkoliv jiný detekovaný FRB. 
 
Astronomové nyní budou podrobně zkoumat celkem 400 terabajtů dat, které obsahují sledování oblohy ve frekvencích od 4 do 8 GHz, což je výsleddek právě projektu Breakthrough Listen. Použité přijímače přitom dokáží rozložit sledování do miliard kanálů a poskytnou nový pohled na frekvenční spektrum FRB, od čehož si astronomové slibují, že zjistí více o procesech, které takové záblesky mohou tvořit. Hlavní součástí projektu je tak 100metrový rádiový teleskop Robert C. Byrd v Green Bank Observatory. 
 
Co se týče názorů na přírodní původ záblesků, právě FRB 121102 a jeho opakování naznačuje, že nejde (alespoň ne vždy) o projev nějaké kataklyzmatické události, jako je třeba výbuch supernovy, srážka dvou velice hmotných objektů, apod. V takovém případě by totiž původce zanikl, nebo se změnil ve zcela jiný objekt, a opakování záblesků to tak vylučuje. 
 
Jaká je ale hlavní teorie o původu FRB? Mluví se o velice zmagnetizovaných neutronových hvězdách, čili o magnetarech. Z jejich povrchu by mohly unikat takové záblesky podobně, jako když naše Slunce vysílá do svého okolí erupce a nabité částice. Na druhé straně názorového spektra pak je činnost mimozemšťanů, čili i ony plachetnice. Není divu, že se takové názory objevují, však právě projekt Breakthrough Listen byl v roce 2015 zřízen právě pro účel hledání známek mimozemského života. 
 
V každém případě záblesky FRB 121102 vznikly v době, kdy Sluneční systém byl pouze 2 miliardy let starý a život na Zemi existoval jen ve formě jednobuněčných organismů. 
 
Zdroj: Astronomy
reklama
Nejnovější články
Spoluzakladatel Alienware odchází do AMD na pozici Chief Gaming Officer Spoluzakladatel Alienware odchází do AMD na pozici Chief Gaming Officer
V průběhu dnešního dne se objevila informace, že spoluzakladatel firmy Alienware Frank Azor odchází z pozice viceprezidenta a generálního manažera. Později jsme se dozvěděli, že jeho cílem je společnost AMD. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Původní konektory USB jsou jednostranné kvůli tlakům výrobců na cenu Původní konektory USB jsou jednostranné kvůli tlakům výrobců na cenu
Specifikace rozhraní USB 1.0 byly zveřejněny už na začátku roku 1996, takže toto rozhraní je tu s námi přes 20 let a teprve nedávno se začal prosazovat oboustranný konektor USB typu C. Proč něco podobného nepřišlo hned?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Everspin začíná vyrábět 1Gb paměti STT-MRAM Everspin začíná vyrábět 1Gb paměti STT-MRAM
Společnost Everspin splňuje svůj slib a začíná s výrobou pamětí typu STT-MRAM, což jsou nové nadějné Spin-transfer Torque Magnetoresistive RAM. Využije přitom k tomu služeb společnosti GlobalFoundries.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Intel přidá do grafické výbavy nevyhlazované škálování obrazu Intel přidá do grafické výbavy nevyhlazované škálování obrazu
Lisa Pearce z Intelu dnes oznámila, že požadavky uživatelů byly vyslyšeny, a to alespoň v případě využití funkce Integer Scaling týkající se obrazu. To by mělo potěšit především fanoušky emulátorů starých konzolí. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
AMD Ryzen 5 3600 v recenzi na platformě X470 AMD Ryzen 5 3600 v recenzi na platformě X470
Dnes se opět můžeme zaměřit na procesor AMD Ryzen 5 3600 a jeho testy, které tentokrát přichází ze serveru Elchapuzasinformatico. Můžeme a nemusíme jim věřit, ale aspoň se na ně můžeme podívat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek