www.svethardware.cz
>
>
>
>

Opportunity stačil poslat na Zemi ještě jedno panorama

Opportunity stačil poslat na Zemi ještě jedno panorama
, , aktualita
Nedlouho před tím, než se na Marsu minulý rok rozzuřila celoplanetární prachová bouře a Opportunity se musel uspat, odeslal na Zemi ještě jedno panorama. Je to tak poslední 360° snímek, kterého se od něj dočkáme.
K oblíbeným
reklama
Opportunity se už nikdy neprobudí, což už je jisté, neboť NASA jeho misi oficiálně ukončila a přestala s pokusy o jeho kontaktování. Rover tak už zůstane na svém místě, ale my se můžeme podívat na poslední panoramatický snímek, který nám poslal z Perseverance Valley. Tan se Opportunity vydal dlouho poté, co už jeho mise měla dle původních předpokladů dávno skončit. NASA jej ještě chtěla vyslat k západnímu lemu kráteru Endeavour, ale to už rover nestihl. 
 
 
V červnu 2018 se rozzuřila obrovská prachová bouře, která poté dokázala obklopit celou planetu a Opportunity spoléhající se na své solární panely se musel uspat a čekat na to, až se nebe vyčistí a snad i vítr ofoukne jeho panely jako už několikrát před tím. Tato bouře ale byla prudší a trvala déle než obvykle a ani podzimní větrné počasí nepřineslo dobrou zprávu, takže NASA v polovině února ohlásila konec mise.
 
My ale máme možnost se podívat na panoramatický snímek přímo z místa, kde Opportunity skončil. Tvoří jej celkem 354 jednotlivých fotografií zachycených mezi 13. květnem a 10. červnem 2018, čili opravdu těsně před bouří. 
 
- klikněte pro zvětšení - 
 
Uprostřed celého snímku máme jednak zobrazeno místo, kudy rover vstoupil do Perseverance Valley a hned vedle vpravo je lem kráteru Endeavour, který pokračuje dále vpravo a tvoří i menší kopeček. Před ním jsou vidět stopy samotného roveru. 
 
Můžete si rozkliknout větší obrázek, nebo se lépe rovnou podívat na zoomovatelnou verzi na stránkách NASA. Barvy jednotlivých částí celého panoramatu se trošku liší, a to i kvůli tomu, že pro jejich nasnímání byly využity tři různé filtry na jednotce Pancam, a to 735nm (blízko infračervený), 535 nm (zelená viditelná) a 432 nm (fialová viditelná). Několik snímků v levé spodní části je také pouze černobílých, a to proto, že rover neměl dost času pořídit je také v zelené a fialové barvě právě kvůli přicházející bouři. 
 
V příštím roce bude na Mars startovat nový rover, který má stále prozatimní označení Mars 2020, než získá své oficiální jméno. Stejně jako Curiosity ale bude vybaven radioizotopovým termoelektrickým generátorem, takže prachová bouře a nebe bez Sluníčka jej už nezastaví. 
 
Zdroj: NASA JPL


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel ukázal obrázky připravovaného GPU Arctic Sound Intel ukázal obrázky připravovaného GPU Arctic Sound
Už nějakou dobu víme, že se Intel chystá vstoupit na trh s dedikovanými grafickými kartami a nemít jen ty integrované v procesorech. Na GDC 2019 ukázal první snímky nových grafických karet s GPU Arctic Sound.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Epic Games ukázali ray tracované demo Troll pod Unreal Enginem Epic Games ukázali ray tracované demo Troll pod Unreal Enginem
Ray tracing má na letošním GDC velkou pozornost a věnuje se mu řada firem. Mezi nimi jsou i Epic Games v jejichž Unreal Enginu bylo vytvořeno demo Troll. Samotný engine s podporou ray tracingu bude také brzy k dispozici. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
GeForce GTX 1650 ukázala výkon blízký modelu GTX 1050 Ti, je to reálné? GeForce GTX 1650 ukázala výkon blízký modelu GTX 1050 Ti, je to reálné?
Výsledky spojené s grafickou kartou GeForce GTX 1650 se objevily v benchmarku Final Fantasy XV a vyhrabal je jako obvykle TUM APISAK. Hlavní informace je, že GTX 1650 by měla mít víceméně stejný výkon jako GTX 1050 Ti. Je to dost? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Valve konečně ukázali novou podobu Steamu Valve konečně ukázali novou podobu Steamu
Ve světle zpráv o nástupu obchodu Epic Games Store působí Steam jako platforma, jejíž provozovatel se ještě nevzpamatoval z utrženého šoku. Nicméně my bychom se brzy měli dočkat alespoň přepracovaného rozhraní slibovaného už řadu let. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Volvo bude od roku 2020 šmírovat řidiče kamerami Volvo bude od roku 2020 šmírovat řidiče kamerami
Automobilka Volvo oznámila, že od roku 2020 bude do vozů instalovat systémy, které budou rozpoznávat chování řidiče. Kamery budou snímat, zda se nedívá např. na mobil a systém bude i vyhodnocovat, zda není opilý.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala