www.svethardware.cz
>
>
>
>

Opportunity stačil poslat na Zemi ještě jedno panorama

Opportunity stačil poslat na Zemi ještě jedno panorama
, , aktualita
Nedlouho před tím, než se na Marsu minulý rok rozzuřila celoplanetární prachová bouře a Opportunity se musel uspat, odeslal na Zemi ještě jedno panorama. Je to tak poslední 360° snímek, kterého se od něj dočkáme.
K oblíbeným
reklama
Opportunity se už nikdy neprobudí, což už je jisté, neboť NASA jeho misi oficiálně ukončila a přestala s pokusy o jeho kontaktování. Rover tak už zůstane na svém místě, ale my se můžeme podívat na poslední panoramatický snímek, který nám poslal z Perseverance Valley. Tan se Opportunity vydal dlouho poté, co už jeho mise měla dle původních předpokladů dávno skončit. NASA jej ještě chtěla vyslat k západnímu lemu kráteru Endeavour, ale to už rover nestihl. 
 
 
V červnu 2018 se rozzuřila obrovská prachová bouře, která poté dokázala obklopit celou planetu a Opportunity spoléhající se na své solární panely se musel uspat a čekat na to, až se nebe vyčistí a snad i vítr ofoukne jeho panely jako už několikrát před tím. Tato bouře ale byla prudší a trvala déle než obvykle a ani podzimní větrné počasí nepřineslo dobrou zprávu, takže NASA v polovině února ohlásila konec mise.
 
My ale máme možnost se podívat na panoramatický snímek přímo z místa, kde Opportunity skončil. Tvoří jej celkem 354 jednotlivých fotografií zachycených mezi 13. květnem a 10. červnem 2018, čili opravdu těsně před bouří. 
 
- klikněte pro zvětšení - 
 
Uprostřed celého snímku máme jednak zobrazeno místo, kudy rover vstoupil do Perseverance Valley a hned vedle vpravo je lem kráteru Endeavour, který pokračuje dále vpravo a tvoří i menší kopeček. Před ním jsou vidět stopy samotného roveru. 
 
Můžete si rozkliknout větší obrázek, nebo se lépe rovnou podívat na zoomovatelnou verzi na stránkách NASA. Barvy jednotlivých částí celého panoramatu se trošku liší, a to i kvůli tomu, že pro jejich nasnímání byly využity tři různé filtry na jednotce Pancam, a to 735nm (blízko infračervený), 535 nm (zelená viditelná) a 432 nm (fialová viditelná). Několik snímků v levé spodní části je také pouze černobílých, a to proto, že rover neměl dost času pořídit je také v zelené a fialové barvě právě kvůli přicházející bouři. 
 
V příštím roce bude na Mars startovat nový rover, který má stále prozatimní označení Mars 2020, než získá své oficiální jméno. Stejně jako Curiosity ale bude vybaven radioizotopovým termoelektrickým generátorem, takže prachová bouře a nebe bez Sluníčka jej už nezastaví. 
 
Zdroj: NASA JPL


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AMD Radeon Navi se konečně objevují v online benchmarcích AMD Radeon Navi se konečně objevují v online benchmarcích
Nedočkavci už dlouho pročesávají online databáze známých benchmarků, zda v nich nezachytí testy chystaných GPU Navi od AMD. Nyní se takové čipy objevily s označením 731F:C1 a 7310:00, takže o co konkrétního jde?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Aktivní chlazení čipových sad se vrací s nástupem X570 Aktivní chlazení čipových sad se vrací s nástupem X570
Základní desky pro nové procesory AMD Ryzen 3000 budou mít v řadě případů aktivně chlazenou čipovou sadu X570. Donedávna se objevila pouze jedna, ale nyní už tu máme dvě další, které ukazují na to, že takové chlazení rozhodně nebude výjimečné.
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Bethesda z Rage 2 odstranila Denuvo Bethesda z Rage 2 odstranila Denuvo
Bethesda Softworks se sama zasloužila o to, že se ihned po vypuštění titulu Rage 2 na trh mohly na internetu objevit její fungující pirátské kopie. Doslova obejít Denuvo v tomto případě bylo velice snadné, a to tak nyní zmizí i ze steamové verze.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Gigabyte na deskách s X470 a B450 nabídne podporu PCIe 4.0 Gigabyte na deskách s X470 a B450 nabídne podporu PCIe 4.0
Můžeme očekávat, že společnost Gigabyte nebude či už není sama, která nabídne na svých starších deskách podporu moderního rozhraní PCI Express 4.0. V případě modelů Gigabyte s X470 a B450 k tomu stačí jen nový BIOS. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Akce Epic Mega Sale odstartovala, 2K Games v reakci stáhli z nabídky Borderlands 3 Akce Epic Mega Sale odstartovala, 2K Games v reakci stáhli z nabídky Borderlands 3
Společnost Epic na svém herním obchodu o víkendu odstartovala vůbec první svou akci Mega Sale, která pro hráče představuje velice zajímavou nabídku. Ale asi ne tak zajímavou pro firmu 2K Games, která z ní aktuálně stáhla své Borderlands 3.
Včera, aktualita, Jan Vítek10 komentářů