www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA po 15 letech ukončila misi roveru Opportunity

NASA po 15 letech ukončila misi roveru Opportunity
, , aktualita
Po vývoji událostí v posledních měsicích se to dalo očekávat, NASA oficiálně ukončila misi roveru Opportunity, a to po dlouhých patnácti letech. To není vůbec špatné na vozítko, které mělo na Marsu vydržet fungovat čtvrt roku.
K oblíbeným
reklama
Opportunity jezdil po povrchu Marsu od svého přistání 25. ledna roku 2004, takže měl za sebou plných 15 let služby, i když od loňského léta už byl v podstatě mrtvý. NASA včera, čili 13. února, oficiálně ukončila jeho misi, a to poté, co se Opportunity neozval od 10. června 2018, kdy se kvůli prachové bouři zabraňující dobíjení jeho baterií uspal. Čekal na to, až zase vysvitne slunce, které by doplnilo kapacitu jeho baterií, ovšem to nenastalo. Je možné, že ani podzimní větrné počasí nedokázalo odfouknout prach z jeho solárních panelů, ale je tu i více věcí, které se mohly pokazit, jako třeba baterie vlivem dlouhodobého chladu nebo bylo zablokováno spojení s NASA.
 
 
Opportunity byl navržen tak, aby vydržel 90 marťanských dní (sol), ovšem nakonec jeho mise trvala 5.352 solů, takže asi 8 let planety Mars. NASA také doufala, že na povrchu Marsu rover urazí alespoň jeden kilometr, ale nakonec jich bylo 45. Měl tak daleko více štěstí než jeho bratříček Spirit, jehož mise oficiálně skončila už na jaře roku 2011. Mohl by sloužit dále, ale loni v červnu začala na Marsu zuřit bouře, kterou žádné zařízení NASA ještě nezažilo. 
 
Tato bouře postupně obklopila celou planetu kolem jejího rovníku a na povrch planety nepropustila téměř žádné sluneční světlo a určitě ne takové, které by panely Curiosity dokázaly využít i kdyby byly čisté. Celoplanetární bouře poznamenala i rover Curiosity, který z ní ale vyšel jen ušmudlaný díky tomu, že panely nepotřebuje a využívá svůj radioizotopový termoelektrický generátor. Opportunity se tak nuceně uspal a Curiosity si mohl i v bouři pořizovat selfie
 
Ke konci léta se už bouře na Marsu uklidnila, ale rover se neozýval a tehdy už NASA začala mluvit o zrušení mise, což bylo pro tým Opportunity velice předčasné. Tyto hlasy byly evidentně vyslyšeny, protože NASA nakonec nepočkala jen 45 dní po poklesu viditelnosti pod vyznačenou mez. Počkala i na to, až bude mít rover šanci na to, aby větrné podzimní počasí očistilo jeho zanesené panely a on se mohl probudit. To se nestalo ani dávno po původní lhůtě a nyní už každý musí uznat, že naděje na jeho probuzení už jsou pryč. 
 
Nyní se ale můžeme těšit na misi Mars 2020, která na Mars vyšle další, dosud stále ještě nepojmenovaný rover. Přistane v kráteru Jezero a bude založen na stejné platformě jako Curiosity, takže nedostatek slunečního svitu jej také nezastaví. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Facebook sleduje uploadované fotky přes IPTC tagy Facebook sleduje uploadované fotky přes IPTC tagy
Kauzy ohledně sledování uživatelů ve spojitosti s Facebookem neutuchají a možná se začne opět mluvit o jedné z těch, o kterých se už mluvilo i v minulosti. Facebook totiž sleduje fotografie uživatelů pomocí IPTC tagů, což může být zneužito k dalším účelům.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA začala vyvíjet RTX před deseti lety, vidí v ní budoucnost NVIDIA začala vyvíjet RTX před deseti lety, vidí v ní budoucnost
Tony Tamasi z NVIDIE se rozmluvil o tom, jak celá RTX mašinerie v jeho firmě vůbec vznikla a kde se vzala. Práce na tom všem odstartovaly už před deseti lety a vyústily zatím v jádra RT architektury Turing. 
Včera, aktualita, Jan Vítek11 komentářů
Starship firmy SpaceX bude mít celkem 41 motorů Raptor Starship firmy SpaceX bude mít celkem 41 motorů Raptor
V případě velkých společností zabývajících se letectvím a kosmonautikou není zrovna obvyklé, že se o jejich novinkách dozvídáme z pilných tweetů jejich šéfa. Ale když tak dnes už komunikují i státníci, tak proč ne Elon Musk? 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Nintendo kvůli driftujícímu ukazateli čelí v USA hromadné žalobě Nintendo kvůli driftujícímu ukazateli čelí v USA hromadné žalobě
Uživatelé herních konzolí Nintendo Switch si stěžují na to, že po čase začne driftovat, čili ujíždět ukazatel spojený s ovladačem Joy-Con. A nyní si už jen nestěžují, dali se dohromady a podali hromadnou žalobu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
AMD Flute spatřen v UserBenchmark, o co jde? AMD Flute spatřen v UserBenchmark, o co jde?
V databázi výsledků testů UserBenchmark byl spatřen jistý inženýrský vzorek produktu AMD s kódovým označením Flute. Je jasné, že půjde o SoC, a to velice moderní a založené na architektuře Zen 2. 
Včera, aktualita, Jan Vítek