www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA po 15 letech ukončila misi roveru Opportunity

NASA po 15 letech ukončila misi roveru Opportunity
, , aktualita
Po vývoji událostí v posledních měsicích se to dalo očekávat, NASA oficiálně ukončila misi roveru Opportunity, a to po dlouhých patnácti letech. To není vůbec špatné na vozítko, které mělo na Marsu vydržet fungovat čtvrt roku.
reklama
Opportunity jezdil po povrchu Marsu od svého přistání 25. ledna roku 2004, takže měl za sebou plných 15 let služby, i když od loňského léta už byl v podstatě mrtvý. NASA včera, čili 13. února, oficiálně ukončila jeho misi, a to poté, co se Opportunity neozval od 10. června 2018, kdy se kvůli prachové bouři zabraňující dobíjení jeho baterií uspal. Čekal na to, až zase vysvitne slunce, které by doplnilo kapacitu jeho baterií, ovšem to nenastalo. Je možné, že ani podzimní větrné počasí nedokázalo odfouknout prach z jeho solárních panelů, ale je tu i více věcí, které se mohly pokazit, jako třeba baterie vlivem dlouhodobého chladu nebo bylo zablokováno spojení s NASA.
 
 
Opportunity byl navržen tak, aby vydržel 90 marťanských dní (sol), ovšem nakonec jeho mise trvala 5.352 solů, takže asi 8 let planety Mars. NASA také doufala, že na povrchu Marsu rover urazí alespoň jeden kilometr, ale nakonec jich bylo 45. Měl tak daleko více štěstí než jeho bratříček Spirit, jehož mise oficiálně skončila už na jaře roku 2011. Mohl by sloužit dále, ale loni v červnu začala na Marsu zuřit bouře, kterou žádné zařízení NASA ještě nezažilo. 
 
Tato bouře postupně obklopila celou planetu kolem jejího rovníku a na povrch planety nepropustila téměř žádné sluneční světlo a určitě ne takové, které by panely Curiosity dokázaly využít i kdyby byly čisté. Celoplanetární bouře poznamenala i rover Curiosity, který z ní ale vyšel jen ušmudlaný díky tomu, že panely nepotřebuje a využívá svůj radioizotopový termoelektrický generátor. Opportunity se tak nuceně uspal a Curiosity si mohl i v bouři pořizovat selfie
 
Ke konci léta se už bouře na Marsu uklidnila, ale rover se neozýval a tehdy už NASA začala mluvit o zrušení mise, což bylo pro tým Opportunity velice předčasné. Tyto hlasy byly evidentně vyslyšeny, protože NASA nakonec nepočkala jen 45 dní po poklesu viditelnosti pod vyznačenou mez. Počkala i na to, až bude mít rover šanci na to, aby větrné podzimní počasí očistilo jeho zanesené panely a on se mohl probudit. To se nestalo ani dávno po původní lhůtě a nyní už každý musí uznat, že naděje na jeho probuzení už jsou pryč. 
 
Nyní se ale můžeme těšit na misi Mars 2020, která na Mars vyšle další, dosud stále ještě nepojmenovaný rover. Přistane v kráteru Jezero a bude založen na stejné platformě jako Curiosity, takže nedostatek slunečního svitu jej také nezastaví. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Wacom uvedl tenčí pero Pen Pro Slim pro tablety Wacom uvedl tenčí pero Pen Pro Slim pro tablety
Společnost Wacom uvedla novou verzi svého pera pro tablety. Nese název Pen Pro Slim a už podle svého názvu je jasné, že je užší než výchozí verze. Výrobce tak slibuje nižší únavu prstů při dlouhodobé práci.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Yi Home Camera 3: bezpečnost ohlídá pomocí zdokonaleného AI Yi Home Camera 3: bezpečnost ohlídá pomocí zdokonaleného AI
Nejnovější domácí bezpečnostní kamera od Yi Technology přichází s vylepšeným systémem umělé inteligence, který by měl spolehlivěji rozpoznat osobu. Hlavním lákadlem bude i tentokrát atraktivní cena.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Microsoft Store obsahoval aplikace s cryptojackingem Microsoft Store obsahoval aplikace s cryptojackingem
Závadné aplikace se nevyskytují jen na oficiálních obchodech s mobilními aplikacemi, ale také na obchodech pro desktopy. Na Microsoft Store se totiž objevilo hned 8 aplikací, které prováděly tajnou těžbu kryptoměn.
16.2.2019, aktualita, Milan Šurkala
Logitech uvádí webkameru C920s s vyšším soukromím Logitech uvádí webkameru C920s s vyšším soukromím
Společnost Logitech aktualizovala svou oblíbenu webkameru a připravila novou verzi C920s. Ta umí natáčet Full HD videosekvence a jak velí dnešní doba se zájmem o vyšší soukromí, má i krytku objektivu.
16.2.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Opera R3 přináší nové uživatelské rozhraní Opera R3 přináší nové uživatelské rozhraní
Chystaná verze internetového prohlížeče Opera R3 nabídne přepracované uživatelské rozhraní s možností přepínání mezi tmavým a světlým motivem. Integrována byla také peněženka pro kryptoměny.
16.2.2019, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář