www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA po 15 letech ukončila misi roveru Opportunity

NASA po 15 letech ukončila misi roveru Opportunity
, , aktualita
Po vývoji událostí v posledních měsicích se to dalo očekávat, NASA oficiálně ukončila misi roveru Opportunity, a to po dlouhých patnácti letech. To není vůbec špatné na vozítko, které mělo na Marsu vydržet fungovat čtvrt roku.
K oblíbeným
reklama
Opportunity jezdil po povrchu Marsu od svého přistání 25. ledna roku 2004, takže měl za sebou plných 15 let služby, i když od loňského léta už byl v podstatě mrtvý. NASA včera, čili 13. února, oficiálně ukončila jeho misi, a to poté, co se Opportunity neozval od 10. června 2018, kdy se kvůli prachové bouři zabraňující dobíjení jeho baterií uspal. Čekal na to, až zase vysvitne slunce, které by doplnilo kapacitu jeho baterií, ovšem to nenastalo. Je možné, že ani podzimní větrné počasí nedokázalo odfouknout prach z jeho solárních panelů, ale je tu i více věcí, které se mohly pokazit, jako třeba baterie vlivem dlouhodobého chladu nebo bylo zablokováno spojení s NASA.
 
 
Opportunity byl navržen tak, aby vydržel 90 marťanských dní (sol), ovšem nakonec jeho mise trvala 5.352 solů, takže asi 8 let planety Mars. NASA také doufala, že na povrchu Marsu rover urazí alespoň jeden kilometr, ale nakonec jich bylo 45. Měl tak daleko více štěstí než jeho bratříček Spirit, jehož mise oficiálně skončila už na jaře roku 2011. Mohl by sloužit dále, ale loni v červnu začala na Marsu zuřit bouře, kterou žádné zařízení NASA ještě nezažilo. 
 
Tato bouře postupně obklopila celou planetu kolem jejího rovníku a na povrch planety nepropustila téměř žádné sluneční světlo a určitě ne takové, které by panely Curiosity dokázaly využít i kdyby byly čisté. Celoplanetární bouře poznamenala i rover Curiosity, který z ní ale vyšel jen ušmudlaný díky tomu, že panely nepotřebuje a využívá svůj radioizotopový termoelektrický generátor. Opportunity se tak nuceně uspal a Curiosity si mohl i v bouři pořizovat selfie
 
Ke konci léta se už bouře na Marsu uklidnila, ale rover se neozýval a tehdy už NASA začala mluvit o zrušení mise, což bylo pro tým Opportunity velice předčasné. Tyto hlasy byly evidentně vyslyšeny, protože NASA nakonec nepočkala jen 45 dní po poklesu viditelnosti pod vyznačenou mez. Počkala i na to, až bude mít rover šanci na to, aby větrné podzimní počasí očistilo jeho zanesené panely a on se mohl probudit. To se nestalo ani dávno po původní lhůtě a nyní už každý musí uznat, že naděje na jeho probuzení už jsou pryč. 
 
Nyní se ale můžeme těšit na misi Mars 2020, která na Mars vyšle další, dosud stále ještě nepojmenovaný rover. Přistane v kráteru Jezero a bude založen na stejné platformě jako Curiosity, takže nedostatek slunečního svitu jej také nezastaví. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko" NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko"
Beresheet narazil do Měsíce rychlostí, že neměl šanci přežít v celku, ovšem NASA předpokládá, že zařízení Lunar Retroreflector Array (LRA) přežít mohlo. Jeho úkolem je odrážet laserové paprsky a přesně tak se jej NASA pokusí najít.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání
Nedávno byly představeny nové mini-retro konzole Sega Mega Drive Mini, které mají dorazit na trh během letošního září. Sega přitom změnila vývojářský tým, který na nich pracuje a slíbila další hry nad rámec těch původně slíbených. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru
Už dlouho se předpokládá, že pravděpodobně nejstarší typ molekul ve vesmíru byla HeH, čili prostý dvouprvkový hydrid helia. Je to celkem logické uvažování, když helium a vodík jsou nejstarší prvky. Až nyní to ale máme potvrzeno pozorováním.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer? Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer?
YouTube je sice coby platforma pro upload videí nadále velmi populární, ale v případě pravidelného streamování (živého vysílání i několik hodin v kuse) se těší větší oblibě Twitch.tv. Přinášíme vám tak rozhovor s někým, kdo se tomu už delší dobu věnuje.
Včera, rozhovor, Karel Polívka
Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák? Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák?
Společnost Boston Dynamics, která je známá svými pokročilými roboty, zveřejnila na YouTube krátké video, ve němž předvádí další kousky, které jsou její stroje schopné vykonat. Tentokrát se zaměřila na celou smečku robotů SpotMini. 
18.4.2019, aktualita, Kateřina Hoferková