www.svethardware.cz
>
>
>
>

OSIRIS-REx dorazil k asteroidu Bennu, jak vypadá?

OSIRIS-REx dorazil k asteroidu Bennu, jak vypadá?
, , aktualita
Sonda OSIRIS-REx po dvouleté cestě dospěla ke svému cíli, a sice k asteroidu Bennu. Na ten se už můžeme podívat pěkně zblízka a vidět i detaily na jeho povrchu. Takže jak vypadá a co bude u něj sonda dělat?
K oblíbeným
reklama
OSIRIS-REx americké NASA patří do programu New Frontiers společně s Juno nebo New Horizons. Nyní se jí podařilo přiblížit ke svému hlavnímu cíli, asteroidu Bennu, což je úspěch sám o sobě, ale to hlavní sondu stále čeká. Za úkol bude mít i sebrat vzorky asteroidu a odeslat je zpět na Zemi. 
 
 
Sonda startovala v září 2016 na raketě Atlas V a k Bennu oficiálně doletěla 3. prosince. Přílet to byl velice hladký, protože OSIRIS-REx potřeboval jen krátký zážeh svých motorů, aby s asteroidem srovnal krok a dostal se na jeho orbitu. Do konce tohoto roku bude mít za úkol zaujmout stabilní oběžnou dráhu v nižší výšce nad povrchem, než se nachází nyní. Právě se přitom pohybuje cca 19 kilometrů nad povrchem a z této výšky nám také dokázala Bennu pěkně vyfotit.  
 
 
Ještě lépe, NASA zveřejnila i krátké video vytvořené z několika snímků, které ukazují zajímavý tvar asteroidu o průměru cca půl kilometru. 
 
 
Brzy ale bychom měli vidět povrch asteroidu v ještě daleko větších detailech, protože OSIRIS-REx se z výšky 19 kilometrů spustí na pouhých 1,4 kilometru nad povrch a odtud jej bude podrobně mapovat. To NASA rozhodně neuspěchá, protože tato fáze bude trvat další rok a půl a až poté, v létě roku 2020, sonda využije svou 3 metry dlouhou robotickou ruku TAGSAM se zařízením pro sběr vzorků na konci. Tato ruka má při opravdu blízkém průletu škrábnout povrch asteroidu a i s pomocí stlačeného dusíku sebrat co se dá. 
 
zařízení pro sběr materiálu na konci TAGSAM
 
To představuje dle představ NASA až 2 kilogramy materiálu, ale možná také mnohem méně, to se uvidí. To bude záviset především na tom, z čeho je složen povrch asteroidu a jak moc soudržný bude a stejně tak půjde samozřejmě i o štěstí. Cokoliv, co sonda z asteroidu získá, bude pak uloženo ve speciálním návratovém modulu a ten se někdy v březnu 2021, až nastane vhodná konstelace, odešle na Zemi a na tu má modul dorazit v září 2023.  
 
Zdroj: NASA via Twitter


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Vůbec poprvé byla detekována kolize mezi neutronovou hvězdou a černou dírou Vůbec poprvé byla detekována kolize mezi neutronovou hvězdou a černou dírou
Neutronová hvězda je velice hustý objekt, ovšem z černou dírou se v tomto ohledu nemůže rovnat. Nicméně pokud se takové dva objekty srazí, společně vyvolají i šíření takových gravitačních vln, jaké byly nyní vůbec poprvé zachyceny.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
NVIDIA přináší speciální ovladače GeForce 436.02 Gamescom NVIDIA přináší speciální ovladače GeForce 436.02 Gamescom
NVIDIA zařadila do nabídky GeForce 436.02 Gamescom Special Graphics Drivers, ostatně sama má na Gamescomu v Kolíně silné zastoupení. Těšit se můžeme na optimalizace, nevyhlazované škálování obrazu a další novinky. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Binance chystá vlastní kryptoměnu: Project Venus Binance chystá vlastní kryptoměnu: Project Venus
Chystá se další kryptoměna, jako by jich zatím nebylo málo. Novinku bude mít na svědomí kryptoměnová burza Binance, která chce v tomto případě vytvořit stablecoin. Zatím nese název Project Venus a bojovat bude i proti Facebooku a jeho Libře.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Corsair nabízí bezdrátovou herní klávesnici K57 RGB Corsair nabízí bezdrátovou herní klávesnici K57 RGB
Corsair si pro návštěvníky Gamescomu připravil představení klávesnice K57 RGB Wireless Gaming Keyboard, která je první vybavená rozhraním Slipstream Wireless a RGB LED Capellix. Co to znamená?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Externí SSD i HDD WD_BLACK přichází pro herní konzole i PC Externí SSD i HDD WD_BLACK přichází pro herní konzole i PC
Společnost Western Digital si připravila novou produktovou řadu WD_BLACK, která se skládá z externích pevných disků i SSD určených pro počítače PC i herní konzole. Vybaveny jsou rychlým rozhraním a zaujmout chtějí i svým designem. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář