www.svethardware.cz
>
>
>
>

OSIRIS-REx dorazil k asteroidu Bennu, jak vypadá?

OSIRIS-REx dorazil k asteroidu Bennu, jak vypadá?
, , aktualita
Sonda OSIRIS-REx po dvouleté cestě dospěla ke svému cíli, a sice k asteroidu Bennu. Na ten se už můžeme podívat pěkně zblízka a vidět i detaily na jeho povrchu. Takže jak vypadá a co bude u něj sonda dělat?
reklama
OSIRIS-REx americké NASA patří do programu New Frontiers společně s Juno nebo New Horizons. Nyní se jí podařilo přiblížit ke svému hlavnímu cíli, asteroidu Bennu, což je úspěch sám o sobě, ale to hlavní sondu stále čeká. Za úkol bude mít i sebrat vzorky asteroidu a odeslat je zpět na Zemi. 
 
 
Sonda startovala v září 2016 na raketě Atlas V a k Bennu oficiálně doletěla 3. prosince. Přílet to byl velice hladký, protože OSIRIS-REx potřeboval jen krátký zážeh svých motorů, aby s asteroidem srovnal krok a dostal se na jeho orbitu. Do konce tohoto roku bude mít za úkol zaujmout stabilní oběžnou dráhu v nižší výšce nad povrchem, než se nachází nyní. Právě se přitom pohybuje cca 19 kilometrů nad povrchem a z této výšky nám také dokázala Bennu pěkně vyfotit.  
 
 
Ještě lépe, NASA zveřejnila i krátké video vytvořené z několika snímků, které ukazují zajímavý tvar asteroidu o průměru cca půl kilometru. 
 
 
Brzy ale bychom měli vidět povrch asteroidu v ještě daleko větších detailech, protože OSIRIS-REx se z výšky 19 kilometrů spustí na pouhých 1,4 kilometru nad povrch a odtud jej bude podrobně mapovat. To NASA rozhodně neuspěchá, protože tato fáze bude trvat další rok a půl a až poté, v létě roku 2020, sonda využije svou 3 metry dlouhou robotickou ruku TAGSAM se zařízením pro sběr vzorků na konci. Tato ruka má při opravdu blízkém průletu škrábnout povrch asteroidu a i s pomocí stlačeného dusíku sebrat co se dá. 
 
zařízení pro sběr materiálu na konci TAGSAM
 
To představuje dle představ NASA až 2 kilogramy materiálu, ale možná také mnohem méně, to se uvidí. To bude záviset především na tom, z čeho je složen povrch asteroidu a jak moc soudržný bude a stejně tak půjde samozřejmě i o štěstí. Cokoliv, co sonda z asteroidu získá, bude pak uloženo ve speciálním návratovém modulu a ten se někdy v březnu 2021, až nastane vhodná konstelace, odešle na Zemi a na tu má modul dorazit v září 2023.  
 
Zdroj: NASA via Twitter


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Wacom uvedl tenčí pero Pen Pro Slim pro tablety Wacom uvedl tenčí pero Pen Pro Slim pro tablety
Společnost Wacom uvedla novou verzi svého pera pro tablety. Nese název Pen Pro Slim a už podle svého názvu je jasné, že je užší než výchozí verze. Výrobce tak slibuje nižší únavu prstů při dlouhodobé práci.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Yi Home Camera 3: bezpečnost ohlídá pomocí zdokonaleného AI Yi Home Camera 3: bezpečnost ohlídá pomocí zdokonaleného AI
Nejnovější domácí bezpečnostní kamera od Yi Technology přichází s vylepšeným systémem umělé inteligence, který by měl spolehlivěji rozpoznat osobu. Hlavním lákadlem bude i tentokrát atraktivní cena.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Microsoft Store obsahoval aplikace s cryptojackingem Microsoft Store obsahoval aplikace s cryptojackingem
Závadné aplikace se nevyskytují jen na oficiálních obchodech s mobilními aplikacemi, ale také na obchodech pro desktopy. Na Microsoft Store se totiž objevilo hned 8 aplikací, které prováděly tajnou těžbu kryptoměn.
16.2.2019, aktualita, Milan Šurkala
Logitech uvádí webkameru C920s s vyšším soukromím Logitech uvádí webkameru C920s s vyšším soukromím
Společnost Logitech aktualizovala svou oblíbenu webkameru a připravila novou verzi C920s. Ta umí natáčet Full HD videosekvence a jak velí dnešní doba se zájmem o vyšší soukromí, má i krytku objektivu.
16.2.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Opera R3 přináší nové uživatelské rozhraní Opera R3 přináší nové uživatelské rozhraní
Chystaná verze internetového prohlížeče Opera R3 nabídne přepracované uživatelské rozhraní s možností přepínání mezi tmavým a světlým motivem. Integrována byla také peněženka pro kryptoměny.
16.2.2019, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář