www.svethardware.cz
>
>
>
>

OSIRIS-REx dorazil k asteroidu Bennu, jak vypadá?

OSIRIS-REx dorazil k asteroidu Bennu, jak vypadá?
, , aktualita
Sonda OSIRIS-REx po dvouleté cestě dospěla ke svému cíli, a sice k asteroidu Bennu. Na ten se už můžeme podívat pěkně zblízka a vidět i detaily na jeho povrchu. Takže jak vypadá a co bude u něj sonda dělat?
reklama
OSIRIS-REx americké NASA patří do programu New Frontiers společně s Juno nebo New Horizons. Nyní se jí podařilo přiblížit ke svému hlavnímu cíli, asteroidu Bennu, což je úspěch sám o sobě, ale to hlavní sondu stále čeká. Za úkol bude mít i sebrat vzorky asteroidu a odeslat je zpět na Zemi. 
 
 
Sonda startovala v září 2016 na raketě Atlas V a k Bennu oficiálně doletěla 3. prosince. Přílet to byl velice hladký, protože OSIRIS-REx potřeboval jen krátký zážeh svých motorů, aby s asteroidem srovnal krok a dostal se na jeho orbitu. Do konce tohoto roku bude mít za úkol zaujmout stabilní oběžnou dráhu v nižší výšce nad povrchem, než se nachází nyní. Právě se přitom pohybuje cca 19 kilometrů nad povrchem a z této výšky nám také dokázala Bennu pěkně vyfotit.  
 
 
Ještě lépe, NASA zveřejnila i krátké video vytvořené z několika snímků, které ukazují zajímavý tvar asteroidu o průměru cca půl kilometru. 
 
 
Brzy ale bychom měli vidět povrch asteroidu v ještě daleko větších detailech, protože OSIRIS-REx se z výšky 19 kilometrů spustí na pouhých 1,4 kilometru nad povrch a odtud jej bude podrobně mapovat. To NASA rozhodně neuspěchá, protože tato fáze bude trvat další rok a půl a až poté, v létě roku 2020, sonda využije svou 3 metry dlouhou robotickou ruku TAGSAM se zařízením pro sběr vzorků na konci. Tato ruka má při opravdu blízkém průletu škrábnout povrch asteroidu a i s pomocí stlačeného dusíku sebrat co se dá. 
 
zařízení pro sběr materiálu na konci TAGSAM
 
To představuje dle představ NASA až 2 kilogramy materiálu, ale možná také mnohem méně, to se uvidí. To bude záviset především na tom, z čeho je složen povrch asteroidu a jak moc soudržný bude a stejně tak půjde samozřejmě i o štěstí. Cokoliv, co sonda z asteroidu získá, bude pak uloženo ve speciálním návratovém modulu a ten se někdy v březnu 2021, až nastane vhodná konstelace, odešle na Zemi a na tu má modul dorazit v září 2023.  
 
Zdroj: NASA via Twitter


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Roste počet routerů zneužívaných k těžbě kryptoměn Roste počet routerů zneužívaných k těžbě kryptoměn
Routery MikroTik jsou nadále ohroženy tzv. cryptojackingem. Ačkoliv výrobce chybu dávno opravil, počet nakažených zařízení roste. Dokazuje to, že uživatelé obvykle podceňují aktualizace firmwaru.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Google+ skončí už v dubnu, našla se další díra Google+ skončí už v dubnu, našla se další díra
Před dvěma měsíci Google oznámil, že ukončí provoz sociální sítě Google+. Našla se však další bezpečnostní díra a společnost se rozhodla, že tuto síť odstaví ještě rychleji, a to už v dubnu 2019.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Tesla ukázala reakce lidí na drtivou akceleraci Roadsteru Tesla ukázala reakce lidí na drtivou akceleraci Roadsteru
Uvedení nové Tesly Roadster se pomaličku blíží. Sice to ještě nějakou dobu potrvá, nicméně automobilka prezentovala video demonstrující drtivou akceleraci vozu, kdy je na 96 km/h za pouhých 1,9 sekundy.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Nová generace atomových hodin může pomoci najít temnou hmotu Nová generace atomových hodin může pomoci najít temnou hmotu
Hon na temnou hmotu probíhá už pěknou řádku desetiletí, což je dlouho na to, že ta má tvořit většinu hmoty ve známém vesmíru. S jejím nalezením, respektive spíše detekováním by ale mohly pomoci nové typy atomových hodin. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Intel ještě více navýšil kapitálové výdaje pro tento rok Intel ještě více navýšil kapitálové výdaje pro tento rok
Intel už jednou letos navýšil své kapitálové výdaje pro rok 2018, a to o plnou miliardu dolarů. Nyní se odhodlal kvůli svým problémům s uspokojením poptávky po 14nm čipech investovat další peníze. 
Včera, aktualita, Jan Vítek