Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Palantir AIP: AI chatbot pro plánování vojenských strategií, obrany i útoku

28.4.2023, Milan Šurkala, aktualita
Palantir AIP: AI chatbot pro plánování vojenských strategií, obrany i útoku
Umělá inteligence a vojenské nasazení, to je často spojované téma, kterého se mnozí bojí. Varuje před ním literatura i film. Naopak společnost Palantir se nebojí a představuje svůj systém Artificial Intelligence Platform (AIP) pro vojenské účely. 
Nejedno literární nebo filmové dílo varuje před umělou inteligencí pro armádní účely. Varuje před ním často Elon Musk, ale také mnohé robotické společnosti včetně Boston Dynamics. Naopak společnost Palantir, která mimo jiné vyvíjí technologie pro armádu, se AI ve vojenství moc nebojí. Zajímavé je, že jejím zakladatelem je známý miliardář Peter Thiel, jeden ze spoluzakladatelů PayPalu stejně jako Elon Musk, který v tomto stojí na druhé straně tábora. To ale v zásadě byli i na přelomu tisíciletí, kdy PayPal vznikl spojení Muskova X.com a Thielova Confinity, do té doby si konkurujících projektů. Palantir nyní představuje systém Artificial Intelligence Platform (AIP), což je v zásadě chatbot pro vojenské nasazení.
 
 
Při prezentaci operátor reaguje na hrozbu v okolí hranic zemí ve Východní Evropě. AI systém analyzuje situaci, odhaduje jednotky a na základě příkazů vygeneruje 3 návrhy řešení situace, zobrazuje akceschopnost vlastních jednotek, umožní monitorování dronem, aktivaci rušiček a podobně.
 
Palantir přesto uznává, že podobné systémy musí být regulovány a říká, že AIP postavil na třech pilířích. Ten první říká, že je systém provozován na veřejně dostupných i utajených datech etickým a legálním způsobem, ať už si pod tím představíme cokoli. Druhý pilíř říká, že systém musí zaznamenávat všechny provedené operace. V demu tak jsou vidět logy dotazů i potenciálně škodlivé akce uživatelů systému, kterým pak může být odepřen přístup. Třetím pilířem je to, že AI neprovede žádnou akci bez schválení člověkem. Může mu navrhovat řešení, ale nesmí ho provádět. 
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.