www.svethardware.cz
>
>

Paměti Everspin STT-MRAM už jsou podporovány DDR4 kontrolery od Cadence

Paměti Everspin STT-MRAM už jsou podporovány DDR4 kontrolery od Cadence
, , aktualita
O společnosti Everspin jsme se nedávno dozvěděli, že začala s výrobou nadějných pamětí STT-MRAM, čili magnetorezistivních RAM. Nyní se ukázalo, že takové paměti už podporují DDR4 kontrolery od Cadence. Co to znamená?
K oblíbeným
reklama
Nedávno jsme se tak dozvěděli, že nové STT-MRAM od Everspin nabídnou kapacitu 1 Gb na čip a vyráběny budou 28nm procesem firmy GlobalFoundries, i když dle starších informací to měl být proces 22FDX. Od této poloviny roku se plánovala výroba pamětí s 8bitovým i se 16bitovým rozhraním DDR4 a pracovat budou na frekvenci 667 MHz, což umožní dosáhnout efektivních 1333 MT/s. 
A právě takové by tak měly spolupracovat s DDR4 kontrolery, a to dle nejnovějších informací i s těmi od Cadence, jak tato společnost včera oznámila. Jedná se konkrétně o 1Gb čipy STT-MRAM (Spin-transfer Torque Magnetoresistive RAM) pro 8bitové a 16bitové kontrolery a díky podpoře ze strany Cadence by jejich využití už mělo být snadné. Ostatně dané paměti budou dodávány v klasických BGA pouzdrech a splňovat budou specifikace JEDEC. 
 
V praxi to znamená, že paměti STT-MRAM budou moci v SSD či zatím spíše v eSSD (enterprise SSD - podnikové modely) nahradit klasické paměti DRAM. Tyto paměti v SSD slouží jako cache, ovšem je jasné, že ztrátou napájení lze přijít o data, která by byla uložena pouze v ní a ne v buňkách NAND Flash. K tomu se obvykle využívají kondenzátory, které mají poskytnout tak akorát dost energie pro vyprázdnění cache a zápis dat do buněk, než se z RAM vytratí. V případě STT-MRAM to nebude nutné, protože jde o stálé paměti, které nepotřebují být napájeny, aby si udržely informace. 
 
Výrobci SSD si také malují, že využijí STT-MRAM pro celkové snížení latencí a zvýšení výkonu. Bude záležet na tom, co a jak se do nich bude zapisovat a co umožní kapacita. Nicméně 1 Gb je oproti kapacitám dnešních NAND Flash velice málo, ostatně třeba Samsung právě představil další 256Gb čipy, takže jako náhrada právě za NAND Flash nám STT-MRAM ještě zdaleka neposlouží, ovšem výsledné produkty by v takovém případě mohly být velice zajímavé. 
 
Nakonec ještě můžeme uvést, že Everspin pro své STT-MRAM získal už dříve podporu firem Phison a Sage. Asi tak nebude trvat dlouho a tyto paměti uvidíme v reálných produktech.
 
Zdroj: Anandtech 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Antiviry Kaspersky mohly být zneužity ke sledování uživatelů Antiviry Kaspersky mohly být zneužity ke sledování uživatelů
Kaspersky teď čelí nemilému problému. Jeho antiviry totiž mohly být zneužívány třetími stranami ke sledování uživatelů. Jeho skripty totiž nabízeli ostatním možnost identifikovat počítač a uživatele.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Spotify údajně chystá zvýšení cen předplatného o 13 % Spotify údajně chystá zvýšení cen předplatného o 13 %
Vypadá to, že velmi oblíbená streamovací služba Spotify se chystá navýšit ceny svých předplatných. Stále rostoucí obliba rodinného plánu totiž znatelně snižuje průměrné příjmy na jednotlivého posluchače.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
TSMC ukázalo interposer pro dva obrovské čipy a osm HBM TSMC ukázalo interposer pro dva obrovské čipy a osm HBM
Společnost TSMC se slovy, že Mooreův zákon stále ještě žije, ukázala obrovský interposer, na nějž se vejdou dva čipy zabírající 600 mm2 a navíc i osm dokola poskládaných pamětí typu HBM. K čemu by asi tak tento interposer mohl být? 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Zasáhla Jupiter v jeho mladých letech obrovská protoplaneta? Zasáhla Jupiter v jeho mladých letech obrovská protoplaneta?
Sonda Juno americké NASA odhalila další tajemství Jupiteru, a to konkrétně to, že nemá ostře ohraničený povrch jádra. To přineslo teorie spekulující o tom, jak k němu tato planeta mohla přijít. Máme tu tak další teorii o srážce v mladé Sluneční soustavě.
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Gold S31: SK Hynix se pustil do výroby spotřebitelských SSD Gold S31: SK Hynix se pustil do výroby spotřebitelských SSD
Jeden z největších světových výrobců pamětí na světě, společnost SK Hynix, se rozhodl začít vyrábět SSD pro běžné spotřebitele. Představuje tak modely Gold S31, které jsou zatím pouze začátek toho, co bude následovat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář