www.svethardware.cz
>
>

Paměti Everspin STT-MRAM už jsou podporovány DDR4 kontrolery od Cadence

Paměti Everspin STT-MRAM už jsou podporovány DDR4 kontrolery od Cadence
, , aktualita
O společnosti Everspin jsme se nedávno dozvěděli, že začala s výrobou nadějných pamětí STT-MRAM, čili magnetorezistivních RAM. Nyní se ukázalo, že takové paměti už podporují DDR4 kontrolery od Cadence. Co to znamená?
K oblíbeným
reklama
Nedávno jsme se tak dozvěděli, že nové STT-MRAM od Everspin nabídnou kapacitu 1 Gb na čip a vyráběny budou 28nm procesem firmy GlobalFoundries, i když dle starších informací to měl být proces 22FDX. Od této poloviny roku se plánovala výroba pamětí s 8bitovým i se 16bitovým rozhraním DDR4 a pracovat budou na frekvenci 667 MHz, což umožní dosáhnout efektivních 1333 MT/s. 
A právě takové by tak měly spolupracovat s DDR4 kontrolery, a to dle nejnovějších informací i s těmi od Cadence, jak tato společnost včera oznámila. Jedná se konkrétně o 1Gb čipy STT-MRAM (Spin-transfer Torque Magnetoresistive RAM) pro 8bitové a 16bitové kontrolery a díky podpoře ze strany Cadence by jejich využití už mělo být snadné. Ostatně dané paměti budou dodávány v klasických BGA pouzdrech a splňovat budou specifikace JEDEC. 
 
V praxi to znamená, že paměti STT-MRAM budou moci v SSD či zatím spíše v eSSD (enterprise SSD - podnikové modely) nahradit klasické paměti DRAM. Tyto paměti v SSD slouží jako cache, ovšem je jasné, že ztrátou napájení lze přijít o data, která by byla uložena pouze v ní a ne v buňkách NAND Flash. K tomu se obvykle využívají kondenzátory, které mají poskytnout tak akorát dost energie pro vyprázdnění cache a zápis dat do buněk, než se z RAM vytratí. V případě STT-MRAM to nebude nutné, protože jde o stálé paměti, které nepotřebují být napájeny, aby si udržely informace. 
 
Výrobci SSD si také malují, že využijí STT-MRAM pro celkové snížení latencí a zvýšení výkonu. Bude záležet na tom, co a jak se do nich bude zapisovat a co umožní kapacita. Nicméně 1 Gb je oproti kapacitám dnešních NAND Flash velice málo, ostatně třeba Samsung právě představil další 256Gb čipy, takže jako náhrada právě za NAND Flash nám STT-MRAM ještě zdaleka neposlouží, ovšem výsledné produkty by v takovém případě mohly být velice zajímavé. 
 
Nakonec ještě můžeme uvést, že Everspin pro své STT-MRAM získal už dříve podporu firem Phison a Sage. Asi tak nebude trvat dlouho a tyto paměti uvidíme v reálných produktech.
 
Zdroj: Anandtech 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Netgear uvádí herní router Nighthawk Pro Gaming XR1000 Netgear uvádí herní router Nighthawk Pro Gaming XR1000
Netgear přináší pro hráče nový herní router Nighthawk Pro Gaming XR1000 WiFi6 AX5400. Ten má zvládat vysoké přenosové rychlosti, snižovat odezvy a lokalizovat ty nejrychlejší herní servery pro lepší hráčské zážitky.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Ransomwarem napadená nemocnice nemohla přijmout ženu, ta zemřela Ransomwarem napadená nemocnice nemohla přijmout ženu, ta zemřela
V Německu hackeři vyděračským softwarem omylem napadli nemocnici, což vyústilo v nemalé problémy např. při přijímání pacientů. Nyní se vyšetřuje, zda právě to nestojí za úmrtím jedné z pacientek.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Gigabyte potvrzuje chystané 3060 8GB, RTX 3070 16GB a RTX 3080 20GB Gigabyte potvrzuje chystané 3060 8GB, RTX 3070 16GB a RTX 3080 20GB
Už to dávno viselo ve vzduchu a včera jsme se podívali i na to, že NVIDIA ve svých vlastních materiálech ukazuje, že 10GB karta RTX 3080 nebude jediná. Nyní se můžeme podívat na materiály firmy Gigabyte. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
SiFive připravuje desktopy s procesory RISC-V pro vývojáře SiFive připravuje desktopy s procesory RISC-V pro vývojáře
Řada analytiků dle serveru Tom's Hardware poukazuje na to, že akvizice firmy Arm společností NVIDIA přinutí mnohé firmy k tomu, aby se zaměřily raději na otevřenou architekturu RISC-V. A společnost SiFive tak přichází z dobře načasovaným prohlášením. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
EIZO nabízí 37,5" monitor pro práci s rozlišením 3840 x 1600 EIZO nabízí 37,5" monitor pro práci s rozlišením 3840 x 1600
Rozlišení 3840 x 1600 se označuje jako UWQHD+, neboť jde o mírně rozšířené 3440 x 1440, jimž disponuje řada nových a převážně herních ultraširokoúhlých modelů. Nový FlexScan EV3895 je však určen především pro práci. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek