www.svethardware.cz
>
>

Paměti Everspin STT-MRAM už jsou podporovány DDR4 kontrolery od Cadence

Paměti Everspin STT-MRAM už jsou podporovány DDR4 kontrolery od Cadence
, , aktualita
O společnosti Everspin jsme se nedávno dozvěděli, že začala s výrobou nadějných pamětí STT-MRAM, čili magnetorezistivních RAM. Nyní se ukázalo, že takové paměti už podporují DDR4 kontrolery od Cadence. Co to znamená?
K oblíbeným
reklama
Nedávno jsme se tak dozvěděli, že nové STT-MRAM od Everspin nabídnou kapacitu 1 Gb na čip a vyráběny budou 28nm procesem firmy GlobalFoundries, i když dle starších informací to měl být proces 22FDX. Od této poloviny roku se plánovala výroba pamětí s 8bitovým i se 16bitovým rozhraním DDR4 a pracovat budou na frekvenci 667 MHz, což umožní dosáhnout efektivních 1333 MT/s. 
A právě takové by tak měly spolupracovat s DDR4 kontrolery, a to dle nejnovějších informací i s těmi od Cadence, jak tato společnost včera oznámila. Jedná se konkrétně o 1Gb čipy STT-MRAM (Spin-transfer Torque Magnetoresistive RAM) pro 8bitové a 16bitové kontrolery a díky podpoře ze strany Cadence by jejich využití už mělo být snadné. Ostatně dané paměti budou dodávány v klasických BGA pouzdrech a splňovat budou specifikace JEDEC. 
 
V praxi to znamená, že paměti STT-MRAM budou moci v SSD či zatím spíše v eSSD (enterprise SSD - podnikové modely) nahradit klasické paměti DRAM. Tyto paměti v SSD slouží jako cache, ovšem je jasné, že ztrátou napájení lze přijít o data, která by byla uložena pouze v ní a ne v buňkách NAND Flash. K tomu se obvykle využívají kondenzátory, které mají poskytnout tak akorát dost energie pro vyprázdnění cache a zápis dat do buněk, než se z RAM vytratí. V případě STT-MRAM to nebude nutné, protože jde o stálé paměti, které nepotřebují být napájeny, aby si udržely informace. 
 
Výrobci SSD si také malují, že využijí STT-MRAM pro celkové snížení latencí a zvýšení výkonu. Bude záležet na tom, co a jak se do nich bude zapisovat a co umožní kapacita. Nicméně 1 Gb je oproti kapacitám dnešních NAND Flash velice málo, ostatně třeba Samsung právě představil další 256Gb čipy, takže jako náhrada právě za NAND Flash nám STT-MRAM ještě zdaleka neposlouží, ovšem výsledné produkty by v takovém případě mohly být velice zajímavé. 
 
Nakonec ještě můžeme uvést, že Everspin pro své STT-MRAM získal už dříve podporu firem Phison a Sage. Asi tak nebude trvat dlouho a tyto paměti uvidíme v reálných produktech.
 
Zdroj: Anandtech 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Bohatý podzim: kdy přijdou nové procesory a grafické karty? Bohatý podzim: kdy přijdou nové procesory a grafické karty?
Během příštích dvou týdnů bude představena či rovnou i vypuštěna na trh řada nových produktů a my se nyní v krátkosti podíváme na to, co to bude a kdy to bude. Jde o produkty firem AMD, NVIDIA i Intel. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Specifikace GTX 1660 Super jsou na světě: za kolik a kdy bude k dispozici? Specifikace GTX 1660 Super jsou na světě: za kolik a kdy bude k dispozici?
Aktualizováno: NVIDIA by snad již dnes měla vypustit na trh přinejmenším novou GeForce GTX 1660 Super, která by měla lépe zachytit nástup nových Radeonů, i když není zrovna jasné, co můžeme od AMD čekat. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Velká Británie vyšle na Měsíc pavoučího robota Velká Británie vyšle na Měsíc pavoučího robota
Velká Británie, respektive přesněji londýnská společnost Spacebit, se chystá vypustit na Měsíc chodícího robota, který bude chodit v pavoučím stylu. Namísto osmi končetin však bude mít čtyři, což jej řadí spíše vedle Spider Mastermind.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel Ghost Canyon: nová třída modulárních PC odhalena Intel Ghost Canyon: nová třída modulárních PC odhalena
Intel nedávno ukázal nový modulární koncept PC, který je založen na systémech v podobě karet pro PCIe. Tehdy o něm mluvil prostě jako o Elementu, ovšem nyní je zřejmé, že ten se dostane i mezi NUC Ghost Canyon. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Xiaomi se pouští do výroby herních LCD, představuje Mi Surface Xiaomi se pouští do výroby herních LCD, představuje Mi Surface
Společnost Xiaomi jsme dříve znali jen jako výrobce mobilních telefonů a jejich příslušenství, ale od té doby se její portfolio značně rozrostlo. Nyní tato společnost přináší na trh vlastní "Povrch", ale o počítače nejde. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek