www.svethardware.cz
>
>
>
>

Platforma X299: jak se vyvíjí "VRM katastrofa"?

Platforma X299: jak se vyvíjí "VRM katastrofa"?
, , aktualita
Nedávno se německý overclocker der8auer ozval, že desky s čipsetem Intel X299 mají problémy s napájením, které má stát za tím, že procesory nelze přetaktovat na frekvence, které by samy o sobě rozhodně zvládly. Jak se tato věc vyvíjí?
K oblíbeným
reklama
Intel X299 je prý pro přetaktování "VRM katastrofa", jak jsme zmínili právě před týdnem a bylo jasné, že tímto tato věc rozhodně nevyšumí, neboť jde o známého overclockera, kdo to vypustil do světa. Ten spolupracuje s různými firmami a především s výrobci základních desek, s jejichž pomocí dělá své pokusy a nyní měl na práci především obhajobu svých dřívějších tvrzení. 

 
Nejdříve nám der8auer prozradí něco o svých testovacích technikách a potvrdí, že všechny dříve zjištěné problémy stále platí. Někdy je sice těžké zjistit, co konkrétně škrtí výkon, ale je jasné, že se to děje. 
 
Důležité je především sledování spotřeby celé sestavy, neboť pokud ta v zátěži najednou prudce klesne, znamená to škrcení výkonu (throttling). Je to celkem spolehlivý ukazatel na rozdíl od sledování taktu procesoru, na němž se to prý nepozná vždy. Tato zbržení výkonu totiž mohou být velice náhlá a krátká a pokud je něco z aplikací má zachytit, je to HwInfo a ne CPU-Z. 
 
Pak jsou také dva hlavní typy škrcení výkonu. Ten známější se týká samotného CPU a jde prostě o snížení spotřeby nastavením o trošku nižšího násobiče. Pak je tu ale škrcení vycházející z VRM, které se při přehřívání v tomto případě projevilo mnohem výraznějším poklesem taktu procesoru, a to i ze 4,5 GHz na 1,2 GHz (také jednoduše pomocí násobiče). Právě to jde na vrub především výrobcům desek. 
 
Za třetí der8auer obhajuje svou kritiku pouze 8pinů na přídavných konektorech napájení, které mají být v pořádku pro běžné přetaktování, ale řada desek je určena i pro extrémní overclocking, na což je už jeden 8pinový EPS málo a chtělo by to 8+4 či lépe 8+8. 
 
Nic se tedy zatím nevyřešilo, jen se více potvrdilo, že problémy s platformou X299 jsou reálné a týkají se především přetaktování a problémy s přehříváním mohou mít samotné procesory i VRM na deskách, což lze přičíst jednak chabému chlazení a v případě procesorů také možná ještě pastě mezi samotným čipem a jeho heatspreaderem.

Zdroj: YouTube
reklama
Nejnovější články
Další bezpečnostní problém, Facebook skrytě spouštěl kameru v iOS aplikaci Další bezpečnostní problém, Facebook skrytě spouštěl kameru v iOS aplikaci
Sociální síť Facebook má opravdu mnoho bezpečnostních problémů. Teď se zjistilo, že aplikace Facebook pro operační systém iOS obsahovala chybu, kdy mohla samovolně spouštět selfie kamerku fotoaparátu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA zažila silný kvartál, připravuje po Ampere vícečipovou generaci Hopper? NVIDIA zažila silný kvartál, připravuje po Ampere vícečipovou generaci Hopper?
NVIDIA se může pochlubit tržbami, které se opět dostaly nad hranici 3 miliard dolarů. Není to sice tak dobré jako před rokem, ale mezikvartální růst je obrovský. Vedle toho se můžeme pobavit o kódovém označení Hopper. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel svolává boxované Xeony E-2274G, nestačí jim chladič Intel svolává boxované Xeony E-2274G, nestačí jim chladič
Intel se rozhodl, že k sobě od zákazníků i obchodníků stáhne procesory Xeon E-2274G, a to ty, které se prodávají v boxované podobě, čili v krabici s přibaleným chladičem. Ten totiž nestačí pro chlazení svého procesoru. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Ryzen 7 2700X jako horký kandidát na rozumnou domácí sestavu Ryzen 7 2700X jako horký kandidát na rozumnou domácí sestavu
V poslední době jsou v hledáčku pochopitelně především nové procesory Ryzen rodiny Matisse, ovšem díky poklesu cen se z donedávna ještě drahého Ryzen 7 2700X stal velice zajímavý procesor. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Indická železnice nasadí systémy rozpoznávání tváří, jsou však ilegální Indická železnice nasadí systémy rozpoznávání tváří, jsou však ilegální
Systémy rozpoznávající tváře se dnes hodně rozmáhají a dalším státem, který chce znatelně rozšířit kamery rozpoznávající obličeje kriminálníků, je Indie. Zdejší železnice chce nasadit takový systém, ten je však v zemi zatím nelegální.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář