www.svethardware.cz
>
>
>
>

Platforma X299: jak se vyvíjí "VRM katastrofa"?

Platforma X299: jak se vyvíjí "VRM katastrofa"?
, , aktualita
Nedávno se německý overclocker der8auer ozval, že desky s čipsetem Intel X299 mají problémy s napájením, které má stát za tím, že procesory nelze přetaktovat na frekvence, které by samy o sobě rozhodně zvládly. Jak se tato věc vyvíjí?
K oblíbeným
reklama
Intel X299 je prý pro přetaktování "VRM katastrofa", jak jsme zmínili právě před týdnem a bylo jasné, že tímto tato věc rozhodně nevyšumí, neboť jde o známého overclockera, kdo to vypustil do světa. Ten spolupracuje s různými firmami a především s výrobci základních desek, s jejichž pomocí dělá své pokusy a nyní měl na práci především obhajobu svých dřívějších tvrzení. 

 
Nejdříve nám der8auer prozradí něco o svých testovacích technikách a potvrdí, že všechny dříve zjištěné problémy stále platí. Někdy je sice těžké zjistit, co konkrétně škrtí výkon, ale je jasné, že se to děje. 
 
Důležité je především sledování spotřeby celé sestavy, neboť pokud ta v zátěži najednou prudce klesne, znamená to škrcení výkonu (throttling). Je to celkem spolehlivý ukazatel na rozdíl od sledování taktu procesoru, na němž se to prý nepozná vždy. Tato zbržení výkonu totiž mohou být velice náhlá a krátká a pokud je něco z aplikací má zachytit, je to HwInfo a ne CPU-Z. 
 
Pak jsou také dva hlavní typy škrcení výkonu. Ten známější se týká samotného CPU a jde prostě o snížení spotřeby nastavením o trošku nižšího násobiče. Pak je tu ale škrcení vycházející z VRM, které se při přehřívání v tomto případě projevilo mnohem výraznějším poklesem taktu procesoru, a to i ze 4,5 GHz na 1,2 GHz (také jednoduše pomocí násobiče). Právě to jde na vrub především výrobcům desek. 
 
Za třetí der8auer obhajuje svou kritiku pouze 8pinů na přídavných konektorech napájení, které mají být v pořádku pro běžné přetaktování, ale řada desek je určena i pro extrémní overclocking, na což je už jeden 8pinový EPS málo a chtělo by to 8+4 či lépe 8+8. 
 
Nic se tedy zatím nevyřešilo, jen se více potvrdilo, že problémy s platformou X299 jsou reálné a týkají se především přetaktování a problémy s přehříváním mohou mít samotné procesory i VRM na deskách, což lze přičíst jednak chabému chlazení a v případě procesorů také možná ještě pastě mezi samotným čipem a jeho heatspreaderem.

Zdroj: YouTube
reklama
Nejnovější články
Microsoft předčasně končí iniciativu Xbox 20/20 Microsoft předčasně končí iniciativu Xbox 20/20
Microsoft letos v květnu ohlásil iniciativu Xbox 20/20, v jejímž rámci slíbil pravidelný přísun novinek ze světa Xbox Game Studios, xCloudu, Game Pass a podobně. Ta ale nyní neslavně končí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Na jaké zbraně a životní osudy narazíme v Cyberpunk 2077? Na jaké zbraně a životní osudy narazíme v Cyberpunk 2077?
Tvůrci očekávaného titulu Cyberpunk 2077 nás chtějí udržovat ve stavu pozornosti, a tak občas vypustí do světa nějakou novinku. Na konci června to byla informace o ray tracingu a DLSS 2.0 a nyní jde o samotný obsah hry. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Co se také říká o Ampere: NVIDIA zablokuje část RAM, než se ukáže konkurence Co se také říká o Ampere: NVIDIA zablokuje část RAM, než se ukáže konkurence
Očekávaný souboj firem AMD a NVIDIA může popustit uzdu fantazii, takže lze narazit na různé divoké scénáře. Ten od kanálu Moore's Law is Dead zmiňuje vyčkávací taktiku NVIDIE, která má zahrnovat softwarovou blokaci části RAM u testovacích vzorků.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Nabídne Core i3-1115G4 Tiger Lake obrovský nárůst základního taktu? Nabídne Core i3-1115G4 Tiger Lake obrovský nárůst základního taktu?
Generace Ice Lake nás minulý rok moc nenadchla, a to i kvůli jejím slabým základním taktům a velkému rozpětí turba. Jak to ale vypadá, alespoň v některých případech by na tom Tiger Lake mohly být mnohem, mnohem lépe. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Muskova Boring Company prodlouží tunel až do Resorts World Las Vegas Muskova Boring Company prodlouží tunel až do Resorts World Las Vegas
The Boring Company Elona Muska před čtvrt rokem dokončila ražení tunelu Las Vegas Convention Center Loop (LVCC Loop). Nyní bylo rozhodnuto, že se prodlouží až do nového centra Resorts World Las Vegas.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala