www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Podpora sledování pohybu očí přichází do Windows 10

Podpora sledování pohybu očí přichází do Windows 10
, , aktualita
Postižení lidé zajisté velice ocení novou možnost, jak ovládat systém Windows 10. Funkce Usnadnění přístupu budou obohaceny o ovládání počítače pouhými pohyby očí, což je technologie, kterou výrobci už nabízí nějaký ten pátek. 
reklama
Pokud jde o ovládání počítače pohyby očí, můžeme si vzpomenout především na společnost Tobii a její Eye Trackery, které jsou ale určeny především jako doplňkové vstupní periferie pro ovládání her či jiného softwaru. Microsoftu jde ale o něco jiného, a sice jak zajistit pohodlné ovládání počítače a psaní textů takovým lidem, kteří z různých důvodů nemohou vládnout myší ani klávesnicí. Novou funkci tak budou moci využít i ti, kteří zvládnou pohybovat pouze očima.
 
 
To je i případ Steva Gleasona, bývalého hráče NFL, kterého postihla zákeřná neurodegenerativní nemoc ALS, čili amyotrofická laterální skleróza, která člověka postupně omezí v pohybu, pak mu znemožní i dýchat, ale oční svaly nepostihne. Microsoft plánuje, že lidé s podobnými potížemi budou moci novou funkci využít od nástupu podzimní aktualizace Windows 10, čili Fall Creators Update. Inspiroval jej právě Gleason, který tento nápad prezentoval v roce 2014 na akci Microsoft Hackathon. Funkce pro Usnadnění přístupu budou také vylepšeny i jinak, a to pro lidi s problémovým zrakem. 
 
 
Windows 10 tak budou na podzim obohaceny o funkci Eye Control, k čemuž bude zapotřebí také vhodná kamera pro sledování pohybu očí, jako je třeba právě Tobii 4C.
 
 
S její pomocí budou moci pracovat s ukazatelem myši, softwarovou klávesnicí a využívat funkci převodu textu do řeči. Prostě jim umožní vcelku snadno komunikovat s okolním světem, a to tím bezprostředním, tak tím online.  
 

Aktuálně se tato funkce nachází v betaverzi, ale pokud by ji snad už někdo chtěl vyzkoušet, stačí se přihlásit do programu Insiderů a stáhnout si nové zkušební sestavení Windows 10. 
 
Zdroj: Blog
reklama
Nejnovější články
Windows 10 dostanou světlý motiv i novou tapetu Windows 10 dostanou světlý motiv i novou tapetu
„Insideři“ mohou začít testovat Windows 10 v sestavení 18282 (19H1), které je především plné vizuálních změn. Kromě nové výchozí tapety přináší hlavní panel a nabídku Start ve světlém odstínu. Microsoft také usnadnil pozastavení aktualizací.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik2 komentáře
AMD Radeon RX 590 je tu, jak si vede? AMD Radeon RX 590 je tu, jak si vede?
Hardwarové weby přicházejí s recenzemi karty, o níž samotná společnost AMD dosud mlčela a mlčí, což o lecčemž i svědčí. Brzy jistě dostaneme oficiální tiskovou zprávu, ale na to nebudeme čekat a podíváme se, jak si Radeon RX 590 vede.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
AMD Ryzen 7 3700U ukazuje čtyři jádra a iGPU RX Vega 10 AMD Ryzen 7 3700U ukazuje čtyři jádra a iGPU RX Vega 10
Na webu se objevily informace o čipu, který vypadá na APU třetí generace, které bude vybavené čtyřjádrovou procesorovou částí a jistým integrovaným grafickým čipem Radeon RX Vega 10, a to možná "Picasso". Můžeme to rozvést?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AOC G2 Esports Signature Editon: herní LCD základ pro AMD AOC G2 Esports Signature Editon: herní LCD základ pro AMD
AOC se aktuálně velice snaží propagovat své herní produkty. Jako mnohé jiné společnosti spolupracuje s profesionálními hráči a jako tradiční výrobce monitorů tomu přizpůsobila své portfolio. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Éra pamětí DDR5 pomalu startuje, SK Hynix představil 16Gb čipy Éra pamětí DDR5 pomalu startuje, SK Hynix představil 16Gb čipy
Po společnosti Samsung představil své verze pamětí DDR5 i jí blízká společnost SK Hynix. Ta však připravila něco lepšího, a sice namísto 8Gb pamětí rovnou 16Gb čipy. Ty odpovídají specifikacím JEDEC. Kdy a v čem se s nimi ale setkáme?
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář