www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Podpora sledování pohybu očí přichází do Windows 10

Podpora sledování pohybu očí přichází do Windows 10
, , aktualita
Postižení lidé zajisté velice ocení novou možnost, jak ovládat systém Windows 10. Funkce Usnadnění přístupu budou obohaceny o ovládání počítače pouhými pohyby očí, což je technologie, kterou výrobci už nabízí nějaký ten pátek. 
reklama
Pokud jde o ovládání počítače pohyby očí, můžeme si vzpomenout především na společnost Tobii a její Eye Trackery, které jsou ale určeny především jako doplňkové vstupní periferie pro ovládání her či jiného softwaru. Microsoftu jde ale o něco jiného, a sice jak zajistit pohodlné ovládání počítače a psaní textů takovým lidem, kteří z různých důvodů nemohou vládnout myší ani klávesnicí. Novou funkci tak budou moci využít i ti, kteří zvládnou pohybovat pouze očima.
 
 
To je i případ Steva Gleasona, bývalého hráče NFL, kterého postihla zákeřná neurodegenerativní nemoc ALS, čili amyotrofická laterální skleróza, která člověka postupně omezí v pohybu, pak mu znemožní i dýchat, ale oční svaly nepostihne. Microsoft plánuje, že lidé s podobnými potížemi budou moci novou funkci využít od nástupu podzimní aktualizace Windows 10, čili Fall Creators Update. Inspiroval jej právě Gleason, který tento nápad prezentoval v roce 2014 na akci Microsoft Hackathon. Funkce pro Usnadnění přístupu budou také vylepšeny i jinak, a to pro lidi s problémovým zrakem. 
 
 
Windows 10 tak budou na podzim obohaceny o funkci Eye Control, k čemuž bude zapotřebí také vhodná kamera pro sledování pohybu očí, jako je třeba právě Tobii 4C.
 
 
S její pomocí budou moci pracovat s ukazatelem myši, softwarovou klávesnicí a využívat funkci převodu textu do řeči. Prostě jim umožní vcelku snadno komunikovat s okolním světem, a to tím bezprostředním, tak tím online.  
 

Aktuálně se tato funkce nachází v betaverzi, ale pokud by ji snad už někdo chtěl vyzkoušet, stačí se přihlásit do programu Insiderů a stáhnout si nové zkušební sestavení Windows 10. 
 
Zdroj: Blog
reklama
Nejnovější články
Yuneec Mantis Q, hlasem ovládaný kompaktní dron Yuneec Mantis Q, hlasem ovládaný kompaktní dron
Společnost Yuneec představila nový kompaktní dron Mantis Q. Ten umí nahrávat až 4K video a fotit do RAW formátu. Ve vzduchu vydrží přes půl hodiny a je možné jej ovládat i s pomocí hlasových příkazů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Enermax vylepšil vodní chlazení Liqtech TR4 II o RGB LED Enermax vylepšil vodní chlazení Liqtech TR4 II o RGB LED
Společnost Enermax aktualizovala své vodní chlazení Liqtech TR4 II. To je schopno uchladit i přetaktované procesory AMD Threadripper, neboť si má poradit až s 500W spotřebou. Novinkou je však RGB podsvícení.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
SpaceX: Dragon s lidskou posádkou poletí v dubnu SpaceX: Dragon s lidskou posádkou poletí v dubnu
Vypadá to, že z dvojice firem SpaceX a Boeing má nyní ta první na dosah prvenství jako firma, která dokáže vyslat člověka do vesmíru, a to přímo na oběžnou dráhu. SpaceX to chce poprvé vyzkoušet v dubnu příštího roku. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
AMD vysvětluje taktovací funkci Precision Boost Overdrive AMD vysvětluje taktovací funkci Precision Boost Overdrive
Už jsme se jednou věnovali funkci Precision Boost Overdrive, kterou nabízejí procesory AMD Threadripper druhé generace, ovšem pouze okrajově. Nyní se ale na ni podíváme blíže, a to i díky nově zveřejněným materiálům. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
EVGA představila malou X299 Micro ATX 2 pro výkonné Intely EVGA představila malou X299 Micro ATX 2 pro výkonné Intely
EVGA se pochlubila novou deskou, která je určena pro zákazníky mající zájem o menší sestavu založenou na procesorech Intel pro patici LGA 2066. Jde tak o HEDT procesory včetně zatím nejvýkonnějšího 18jádrového modelu.
Včera, aktualita, Jan Vítek