www.svethardware.cz
>
>
>
>

Podrobnosti o Alder Lake: přetaktování, paměti a napájení

Podrobnosti o Alder Lake: přetaktování, paměti a napájení
, , aktualita
Již 4. listopadu by měly být představeny procesory Intel Alder Lake, jimž už ale moc tajemství nezbylo a dnes si můžeme poodhalit další díky jistému čínskému přispěvateli z Bilibili. Jde tak pochopitelně o neověřené informace. 
K oblíbeným
reklama
Leaker momomo_us odkázal na zajímavé informace na Bilibili, které se týkají chystaných procesorů Intel Alder Lake a zvláště pak těch, které nepatří do první útočné vlny modelů Core i9, Core i7 a Core i5 s označením K a KF a s doprovodem desek vybavených čipovou sadou Intel Z690. Vypadá to, že ostatní modely s nižším TDP by skutečně neměly přijít v první vlně, ale na druhou stranu nedorazí až na jaře, ale spíše už během ledna společně s čipovými sadami jako B660, H610 a dalšími. 
 
 
Dále se dozvídáme, že by Alder Lake měly nabídnout víceméně slušný prostor pro přetaktování a konkrétně že bude zcela reálné dosáhnout taktů 5,2 či 5,3 GHz na všech hlavních jádrech v zátěži, ovšem za předpokladu, že vypneme slabší jádra Gracemont. Je ale otázka, co ta mají společného s takty a stabilitou výkonnějších jader snad krom toho, že jim budou užírat z celkového objemu dostupné energie. Ostatně deaktivací jader Gracemont si prý nemáme dopomoci k celkově nižší spotřebě, čili energie se pak jen využije pro účely výkonnějších Golden Cove. Lepšímu chlazení pak také má nahrávat celkově větší plocha heatspreaderu oproti dnešním procesorům. 
 
Pokud jde o výběr toho nejlepšího Alder Lake-S z hlediska výkonu a ceny, zmíněn byl právě Core i5-12400, čili dle očekávání nejlevnější nový Core i5, který bude mít jen šest jader Golden Cove a žádné Gracemont a takt 4 GHz v případě turba všech jader. Škoda jen, že nebude odemknutý, neboť pak by to mohl být i novodobý taktovací král, ale s tím nelze počítat, neboť Intel by si tak škodil sám sobě. Na druhou stranu by to byl ale i útok na AMD a konkurenční Ryzen 5 5600X.
Dávno také víme, že Alder Lake jsou chystány pro Windows 11, kde má správně fungovat hardwarový scheduler těchto procesorů. Pro Windows 11 by měly být také optimalizovány hry, které v takovém případě rovnou nechají uspat slabší jádra Gracemont, takže energie bude využita pouze pro výkonné Golden Cove, které také budou mít k dispozici celou L3 cache. 
 
Co se týče Intelem prosazovaného napájení ATX12VO, kde se využívají zdroje dodávající pouze 12V napětí, příslušné desky se sice již objeví, ale odhadem 9 z 10 bude stále využívat starý standard. 
 
Nakonec tu máme téma pamětí. Alder Lake nativně podporuje DDR4-3200 i DDR5-4800, přičemž desky se sloty DIMM pro oba tyto typy se možná ani neobjeví. DDR4 pak budou moci až do DDR4-3600 pracovat na Gear 1, respektive to se týká paměťového kontroleru procesoru, který v takovém případě bude taktován na 1800 MHz. S vyšším napětím pak prý může zvládnout až DDR4-3866, ale pro DDR5 už bude nevyhnutelný Gear 2, kde kontroler využije poloviční fyzickou frekvenci samotných pamětí. Pro budoucí paměti DDR5-10000 či rychlejší je pak připraven Gear 4 s nastavením jen čtvrtinové frekvence kontroleru. 
 
A co ceny? Leaker z Bilibili uvádí, že dle jeho názoru budou Alder Lake výrazně dražší než Rocket Lake, ale to je samozřejmě jedna z posledních věcí, o které se Intel rozhodne.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Rozdíl 1 milimetru stačí, staré chladiče mohou být pro Alder Lake nevhodné Rozdíl 1 milimetru stačí, staré chladiče mohou být pro Alder Lake nevhodné
Mluvíme tu pochopitelně především o montážních systémech chladičů, které ale často bývají jejich nedílnou součástí, kterou ani nelze vyměnit. Konkrétně pak jde o dopad odlišné výšky procesoru nad základní deskou. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
PlayStation 5 dostala nový zdroj, funguje lépe? PlayStation 5 dostala nový zdroj, funguje lépe?
Herní konzole Sony PlayStation či Microsoft Xbox rozhodně nejsou vytvořeny s možností snadné výměny napájecího zdroje s nabídkou různých modelů, ovšem to neznamená, že taková výměna není možná. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD Instinct MI250X: vícečipové GPU se 48 TFLOPS v FP64 AMD Instinct MI250X: vícečipové GPU se 48 TFLOPS v FP64
Od známého leakera ExecutableFix se dozvídáme detaily o grafických akcelerátorech AMD řady MI200. Jedná se konkrétně o dvě verze, a sice MI250 a MI250X a blíže představena byla konkrétně MI250X.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Morgan Stanley: Elon Musk se asi stane 1. dolarovým bilionářem díky SpaceX Morgan Stanley: Elon Musk se asi stane 1. dolarovým bilionářem díky SpaceX
Titul nejbohatšího člověka na planetě si opětovně uzmul Elon Musk a podle analytika banky Morgan Stanley by se mohl stát prvním bilionářem v historii. Neměla by to však být Tesla, která na tom bude mít lví podíl.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Prototyp Starship SN20 úspěšně absolvoval statický zážeh Prototyp Starship SN20 úspěšně absolvoval statický zážeh
Soukromá kosmická společnost Elona Muska SpaceX se svým prototypem SN20 posouvá vývoj kosmické lodi Starship opět kupředu. SN20 úspěšně absolvoval statický zážeh svých motorů, čímž se otevřely dveře k dalším testům.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková