www.svethardware.cz
>
>
>

Poškozené wafery zabolely, TSMC opravilo předpoklad tržeb pro první kvartál

Poškozené wafery zabolely, TSMC opravilo předpoklad tržeb pro první kvartál
, , aktualita
Na konci ledna jsme se dozvěděli, že výrobu ve firmě TSMC narušila nekvalitní chemikálie, kvůli čemuž se muselo odepsat mnoho waferů, nebo přinejlepším klesla jejich výtěžnost. Nyní se ukazuje, že to bude mít vliv i na celkové tržby. 
K oblíbeným
reklama
Nekvalitní chemikálie, a to konkrétně fotorezistivní materiál, používaná ve výrobě firmy TSMC měla dle prvních zpráv ovlivnit celkem deset tisíc waferů, přičemž těch nakonec mohlo být až třicet tisíc. A nejde samozřejmě pouze o ztracené wafery, ale také o čas, který zabralo posouzení celé situace, vyčištění strojů a jejich příprava pro obnovení výroby. Pak ani není divu, že to bude mít vliv na celkové tržby firmy, a to za první kvartál 2019. 
 
 
Pro Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) to tak nebude nijak levný incident, když už kvůli němu musí poupravit finanční výhled a konkrétně ji to přijde na cca 550 milionů dolarů v tržbách. Sníží se také hrubá marže o 2,6 %, provozní marže o 3,2 % a výdělek na akcii půjde dolů o 0,42 NT$ (tchaj-wanský dolar) (31 haléřů). Kvartální tržby se pro srovnání v poslední době dostaly na 9,4 miliardy dolarů. 
 
Výroba byla narušena konkrétně v továrně Fab 14B, kde se vyrábí pomocí 16nm a 12nm technologie a uvádí se, že to mělo ovlivnit právě i produkci GPU pro NVIDII. Firma TSMC ohlásila, že aby zajistila pro své zákazníky dodávky kvalitních čipů, raději se rozhodla poškozené wafery zcela nevyužít a navíc jich vyhodit více, než měla původně v úmyslu. Kolik jich ale nakonec bude, to se nedozvíme. 
 
Dozvíme se ale to, že vyhozené wafery budou nahrazeny během dalšího kvartálu, takže TSMC nakonec nevyrobí méně čipů, než měla v úmyslu. Ztráta to ale samozřejmě bude, ale částečně ji nahradí právě o 550 milionů dolarů zvýšené tržby za druhý kvartál. Pro celý tento rok to bude znamenat snížení hrubé marže o 0,2 % a stejně tak i provozní marže a výdělek na akcii půjde dolů o 0,08 NT$. Nyní TSMC předpokládá, že tržby za první kvartál 2019 dosáhnou 7 až 7,1 miliard dolarů, hrubá marže bude mezi 41 a 43 % a provozní marže mezi 29 a 31 %. 
 
Zdroj: Digitimes


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko" NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko"
Beresheet narazil do Měsíce rychlostí, že neměl šanci přežít v celku, ovšem NASA předpokládá, že zařízení Lunar Retroreflector Array (LRA) přežít mohlo. Jeho úkolem je odrážet laserové paprsky a přesně tak se jej NASA pokusí najít.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání
Nedávno byly představeny nové mini-retro konzole Sega Mega Drive Mini, které mají dorazit na trh během letošního září. Sega přitom změnila vývojářský tým, který na nich pracuje a slíbila další hry nad rámec těch původně slíbených. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru
Už dlouho se předpokládá, že pravděpodobně nejstarší typ molekul ve vesmíru byla HeH, čili prostý dvouprvkový hydrid helia. Je to celkem logické uvažování, když helium a vodík jsou nejstarší prvky. Až nyní to ale máme potvrzeno pozorováním.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer? Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer?
YouTube je sice coby platforma pro upload videí nadále velmi populární, ale v případě pravidelného streamování (živého vysílání i několik hodin v kuse) se těší větší oblibě Twitch.tv. Přinášíme vám tak rozhovor s někým, kdo se tomu už delší dobu věnuje.
Dnes, rozhovor, Karel Polívka
Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák? Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák?
Společnost Boston Dynamics, která je známá svými pokročilými roboty, zveřejnila na YouTube krátké video, ve němž předvádí další kousky, které jsou její stroje schopné vykonat. Tentokrát se zaměřila na celou smečku robotů SpotMini. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková