www.svethardware.cz
>
>
>

Poškozené wafery zabolely, TSMC opravilo předpoklad tržeb pro první kvartál

Poškozené wafery zabolely, TSMC opravilo předpoklad tržeb pro první kvartál
, , aktualita
Na konci ledna jsme se dozvěděli, že výrobu ve firmě TSMC narušila nekvalitní chemikálie, kvůli čemuž se muselo odepsat mnoho waferů, nebo přinejlepším klesla jejich výtěžnost. Nyní se ukazuje, že to bude mít vliv i na celkové tržby. 
K oblíbeným
reklama
Nekvalitní chemikálie, a to konkrétně fotorezistivní materiál, používaná ve výrobě firmy TSMC měla dle prvních zpráv ovlivnit celkem deset tisíc waferů, přičemž těch nakonec mohlo být až třicet tisíc. A nejde samozřejmě pouze o ztracené wafery, ale také o čas, který zabralo posouzení celé situace, vyčištění strojů a jejich příprava pro obnovení výroby. Pak ani není divu, že to bude mít vliv na celkové tržby firmy, a to za první kvartál 2019. 
 
 
Pro Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) to tak nebude nijak levný incident, když už kvůli němu musí poupravit finanční výhled a konkrétně ji to přijde na cca 550 milionů dolarů v tržbách. Sníží se také hrubá marže o 2,6 %, provozní marže o 3,2 % a výdělek na akcii půjde dolů o 0,42 NT$ (tchaj-wanský dolar) (31 haléřů). Kvartální tržby se pro srovnání v poslední době dostaly na 9,4 miliardy dolarů. 
 
Výroba byla narušena konkrétně v továrně Fab 14B, kde se vyrábí pomocí 16nm a 12nm technologie a uvádí se, že to mělo ovlivnit právě i produkci GPU pro NVIDII. Firma TSMC ohlásila, že aby zajistila pro své zákazníky dodávky kvalitních čipů, raději se rozhodla poškozené wafery zcela nevyužít a navíc jich vyhodit více, než měla původně v úmyslu. Kolik jich ale nakonec bude, to se nedozvíme. 
 
Dozvíme se ale to, že vyhozené wafery budou nahrazeny během dalšího kvartálu, takže TSMC nakonec nevyrobí méně čipů, než měla v úmyslu. Ztráta to ale samozřejmě bude, ale částečně ji nahradí právě o 550 milionů dolarů zvýšené tržby za druhý kvartál. Pro celý tento rok to bude znamenat snížení hrubé marže o 0,2 % a stejně tak i provozní marže a výdělek na akcii půjde dolů o 0,08 NT$. Nyní TSMC předpokládá, že tržby za první kvartál 2019 dosáhnou 7 až 7,1 miliard dolarů, hrubá marže bude mezi 41 a 43 % a provozní marže mezi 29 a 31 %. 
 
Zdroj: Digitimes


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Corsair vypuští na trh 32GB moduly Vengeance LPX DDR4 Corsair vypuští na trh 32GB moduly Vengeance LPX DDR4
Corsair si připravil 32GB moduly Vengeance LPX DDR4, které tvoří až 256GB sadu pro velice náročné uživatele. Kapacita pamětí nám tak uspokojivě roste, a tak se podívejme, co vše si můžeme v tomto případě pořídit.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Wolfenstein: Youngblood a nároky na PC hardware Wolfenstein: Youngblood a nároky na PC hardware
Už to nebude trvat dlouho a hráči se budou moci vžít do kůže Blazkowiczových dvojčat, která budou v Paříži hledat po svém otci a půjdou přitom přes hromady mrtvol nacistů. Nyní už tak víme, co k tomu bude v PC verzi zapotřebí za hardware.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Biostar oficiálně nabízí PCIe 4.0 na deskách s AMD 400 Series Biostar oficiálně nabízí PCIe 4.0 na deskách s AMD 400 Series
AMD by se rádo zasadilo o to, aby starší desky s čipsety sérií 400 nebo dokonce 300 nenabízely žádnou formu podpory rozhraní PCI Express 4.0. Výrobci desek si to ale rozhodně nemyslí a mezi ně nyní patří i Biostar.
Včera, aktualita, Jan Vítek9 komentářů
Intel Xeon Platinum 8284: výkonnější speciál za 5500 dolarů navíc Intel Xeon Platinum 8284: výkonnější speciál za 5500 dolarů navíc
Vedle nabídky firmy AMD a jejích serverových procesorů EPYC může být seznam cen procesorů Xeon od Intelu jak z jiného světa. To platí zvláště pro speciální procesory, které se ani neobjevují v běžné nabídce, a tím je i Xeon Platinum 8284. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Co by pronesl Nixon, kdyby astronauté Apolla 11 zemřeli na Měsíci? Co by pronesl Nixon, kdyby astronauté Apolla 11 zemřeli na Měsíci?
Je pochopitelné, že americký prezident Richard Nixon měl připraven projev i pro případ, že by mise Apollo 11 nevyšla a Armstrong, Aldrin a Collins se už nevrátili domů. Tento projev sice naštěstí pronést nemusel, ale my si jej i tak můžeme přečíst. 
Včera, aktualita, Jan Vítek12 komentářů