Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Právo na opravu: farmáři prohrávají boj s John Deere

13.9.2018, Jan Vítek, aktualita
Právo na opravu: farmáři prohrávají boj s John Deere
Američtí farmáři snažící se o to, aby měli právo na opravu vlastních zemědělských strojů, budou nejspíše rozčarováni nejnovějším vývojem. Zradila je totiž jejich vlastní lobbistická skupina. 
 
Tento souboj mezi farmáři a firmou John Deere jsme zmínili už v loňském březnu. Ve zkratce jde o dnes tolik rozšířené téma práva na opravu produktů, jež jsme si jako zákazníci pořídili. Toto právo si totiž firma John Deere snaží přivlastnit a monopolizovat. 
 
 
Dle popisu farmářů jde i o zcela běžné a jednoduché opravy na zemědělských strojích John Deere, které kvůli instalovanému originálnímu firmwaru nemohou provádět, aniž by přijel agent firmy, jenž danou opravu autorizuje. Zemědělci si tak dle představ výrobce musí za několik set dolarů vyžádat příjezd tohoto agenta a autorizovat výměnu dílu a navíc agentovi zaplatit hodinovou sazbu 150 dolarů. A pokud navíc žádný z nich zrovna není k dispozici, nezbývá než čekat. 
 
Není tak vůbec divu, že mnozí zemědělci využili cracknuté verze firmwaru, které mají pocházet z Polska a Ukrajiny, aby si mohli stroje opravovat či nechat opravovat sami bez svolení kohokoliv jiného. Tím ale farmáři sami porušují zákon DMCA (Digital Millennium Copyright Act), přičemž Librarian of Congress už dříve poskytl výjimku, že farmáři dočasně mohou obcházet uzamčený software. Nicméně tato na oko velkorysá úleva v podstatě vůbec neřeší, jak to farmáři mají dělat a obecně se má za to, že pokud to zrealizují využitím cracknutého softwaru třetí strany, daná výjimka se na to vůbec nevztahuje. 
 
To jsou ale už staré informace, které se vztahují především k farmářům z Kalifornie a Nebrasky. V posledním období proti sobě stály dvě skupiny, a sice na americkém trhu dominantní John Deere s Equipment Dealer’s Association (EDA) proti lobbistické skupině farmářů (California Farm Bureau Federation - CFBF), která se však nyní v podstatě vzdala. Co se stalo? 
 
V únoru byly ze strany EDA nabídnuty ústupky zahrnující nabídku manuálů pro opravy, průvodců opravami, diagnostickými nástroji a další výbavou, která bude k dispozici od roku 2021. To by se ale také týkalo pouze strojů, které se ke svým zákazníkům dostanou nejdříve v roce 2021 a navíc by stále zůstalo v platnosti, že výrobci strojů budou moci své firmwary zamykat a znemožňovat opravy. Toto vše EDA nabídla sama bez předchozího vyjednávání, zatímco od CFBF se očekával protinávrh, který bude dále prosazovat právo na opravu. Ten ale nepřišel a CFBF namísto toho návrh EDA prostě a jednoduše akceptovala téměř tak, jak přišel. 
 
Provedeny byly prý pouze změny v textu, jež jsou příliš nedůležité na to, aby byly zmíněny, takže finální dokument byl v podstatě celý zformulován stranou zastupující výrobce. Farmáři tak na tom jsou a až do roku 2021 budou stejně jako dříve a navíc vůbec nemohou tušit, za jakých podmínek a za jaké ceny budou ony manuály a nástroje nabízeny a navíc se už vůbec nemluví o cenách náhradních dílů a o tom, jak budou distribuovány. 
 
Jde o téma, které je třeba sledovat v podstatě napříč průmyslem, protože nároky firem jako John Deere oklešťují práva zákazníků, kteří si pak mohou připadat, že si svůj produkt nekoupili a že si jej v podstatě jen pronajali. Analogii můžeme najít ve světě her, které budou v řadě případů fungovat jen do momentu, kdy provozovatelé vypnou servery nebo online DRM systémy. Na druhou stranu, alternativy stále existují, stačí se o ně zajímat.