www.svethardware.cz
>
>

Právo na opravu: farmáři prohrávají boj s John Deere

Právo na opravu: farmáři prohrávají boj s John Deere
, , aktualita
Američtí farmáři snažící se o to, aby měli právo na opravu vlastních zemědělských strojů, budou nejspíše rozčarováni nejnovějším vývojem. Zradila je totiž jejich vlastní lobbistická skupina. 
reklama
 
Tento souboj mezi farmáři a firmou John Deere jsme zmínili už v loňském březnu. Ve zkratce jde o dnes tolik rozšířené téma práva na opravu produktů, jež jsme si jako zákazníci pořídili. Toto právo si totiž firma John Deere snaží přivlastnit a monopolizovat. 
 
 
Dle popisu farmářů jde i o zcela běžné a jednoduché opravy na zemědělských strojích John Deere, které kvůli instalovanému originálnímu firmwaru nemohou provádět, aniž by přijel agent firmy, jenž danou opravu autorizuje. Zemědělci si tak dle představ výrobce musí za několik set dolarů vyžádat příjezd tohoto agenta a autorizovat výměnu dílu a navíc agentovi zaplatit hodinovou sazbu 150 dolarů. A pokud navíc žádný z nich zrovna není k dispozici, nezbývá než čekat. 
 
Není tak vůbec divu, že mnozí zemědělci využili cracknuté verze firmwaru, které mají pocházet z Polska a Ukrajiny, aby si mohli stroje opravovat či nechat opravovat sami bez svolení kohokoliv jiného. Tím ale farmáři sami porušují zákon DMCA (Digital Millennium Copyright Act), přičemž Librarian of Congress už dříve poskytl výjimku, že farmáři dočasně mohou obcházet uzamčený software. Nicméně tato na oko velkorysá úleva v podstatě vůbec neřeší, jak to farmáři mají dělat a obecně se má za to, že pokud to zrealizují využitím cracknutého softwaru třetí strany, daná výjimka se na to vůbec nevztahuje. 
 
To jsou ale už staré informace, které se vztahují především k farmářům z Kalifornie a Nebrasky. V posledním období proti sobě stály dvě skupiny, a sice na americkém trhu dominantní John Deere s Equipment Dealer’s Association (EDA) proti lobbistické skupině farmářů (California Farm Bureau Federation - CFBF), která se však nyní v podstatě vzdala. Co se stalo? 
 
V únoru byly ze strany EDA nabídnuty ústupky zahrnující nabídku manuálů pro opravy, průvodců opravami, diagnostickými nástroji a další výbavou, která bude k dispozici od roku 2021. To by se ale také týkalo pouze strojů, které se ke svým zákazníkům dostanou nejdříve v roce 2021 a navíc by stále zůstalo v platnosti, že výrobci strojů budou moci své firmwary zamykat a znemožňovat opravy. Toto vše EDA nabídla sama bez předchozího vyjednávání, zatímco od CFBF se očekával protinávrh, který bude dále prosazovat právo na opravu. Ten ale nepřišel a CFBF namísto toho návrh EDA prostě a jednoduše akceptovala téměř tak, jak přišel. 
 
Provedeny byly prý pouze změny v textu, jež jsou příliš nedůležité na to, aby byly zmíněny, takže finální dokument byl v podstatě celý zformulován stranou zastupující výrobce. Farmáři tak na tom jsou a až do roku 2021 budou stejně jako dříve a navíc vůbec nemohou tušit, za jakých podmínek a za jaké ceny budou ony manuály a nástroje nabízeny a navíc se už vůbec nemluví o cenách náhradních dílů a o tom, jak budou distribuovány. 
 
Jde o téma, které je třeba sledovat v podstatě napříč průmyslem, protože nároky firem jako John Deere oklešťují práva zákazníků, kteří si pak mohou připadat, že si svůj produkt nekoupili a že si jej v podstatě jen pronajali. Analogii můžeme najít ve světě her, které budou v řadě případů fungovat jen do momentu, kdy provozovatelé vypnou servery nebo online DRM systémy. Na druhou stranu, alternativy stále existují, stačí se o ně zajímat.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Samsung inovoval SSD disky 970 EVO Plus Samsung inovoval SSD disky 970 EVO Plus
Společnost Samsung inovovala nabídku svých SSD disků. Nová řada 970 EVO Plus nahrazuje původní 970 EVO novými 96vrstvými V-NAND čipy a zvyšuje přenosové rychlosti i hodnoty náhodného přístupu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Skandál u DJI, desítky zaměstnanců součástí obrovského podvodu Skandál u DJI, desítky zaměstnanců součástí obrovského podvodu
Výrobcem dronů DJI nyní otřásá velký skandál, který ho může stát opravdu nemalé peníze. Desítky zaměstnanců se totiž zúčastnily obrovského provizního podvodu. Zaměstnanci si tak přišli na spoustu peněz.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
GBatteries: rychlé nabíjení elektromobilů díky AI GBatteries: rychlé nabíjení elektromobilů díky AI
Máme zde další převratnou technologii spojenou s elektromobily a jejich nabíjením. Stojí za nimi startup GBatteries, který slibuje nabití 60kWh akumulátoru v řádu několika málo minut, přičemž úlohu zde hraje systém umělé inteligence.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Proudy rádiového záření z naší supermasivní černé díry mohou mířit přímo na Zemi Proudy rádiového záření z naší supermasivní černé díry mohou mířit přímo na Zemi
Sagittarius A* známe jako velice silný zdroj rádiového záření uprostřed naší galaxie a obvykle se označuje za supermasivní černou díru. Nyní se ukázalo, že silné proudy tohoto záření mohou být namířeny přímo na Zemi. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
GeForce GTX 1660 a 1660 Ti: jaký budou mít takt, paměti, atd? GeForce GTX 1660 a 1660 Ti: jaký budou mít takt, paměti, atd?
Server WCCFTech přinesl nové informace o tom, jaké můžeme očekávat základní takty grafických karet GeForce GTX 1660 a 1660 Ti a jaké budou další vlastnosti. Tyto informace je pochopitelně třeba brát s rezervou. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek