www.svethardware.cz
>
>

Právo na opravu: farmáři prohrávají boj s John Deere

Právo na opravu: farmáři prohrávají boj s John Deere
, , aktualita
Američtí farmáři snažící se o to, aby měli právo na opravu vlastních zemědělských strojů, budou nejspíše rozčarováni nejnovějším vývojem. Zradila je totiž jejich vlastní lobbistická skupina. 
K oblíbeným
reklama
 
Tento souboj mezi farmáři a firmou John Deere jsme zmínili už v loňském březnu. Ve zkratce jde o dnes tolik rozšířené téma práva na opravu produktů, jež jsme si jako zákazníci pořídili. Toto právo si totiž firma John Deere snaží přivlastnit a monopolizovat. 
 
 
Dle popisu farmářů jde i o zcela běžné a jednoduché opravy na zemědělských strojích John Deere, které kvůli instalovanému originálnímu firmwaru nemohou provádět, aniž by přijel agent firmy, jenž danou opravu autorizuje. Zemědělci si tak dle představ výrobce musí za několik set dolarů vyžádat příjezd tohoto agenta a autorizovat výměnu dílu a navíc agentovi zaplatit hodinovou sazbu 150 dolarů. A pokud navíc žádný z nich zrovna není k dispozici, nezbývá než čekat. 
 
Není tak vůbec divu, že mnozí zemědělci využili cracknuté verze firmwaru, které mají pocházet z Polska a Ukrajiny, aby si mohli stroje opravovat či nechat opravovat sami bez svolení kohokoliv jiného. Tím ale farmáři sami porušují zákon DMCA (Digital Millennium Copyright Act), přičemž Librarian of Congress už dříve poskytl výjimku, že farmáři dočasně mohou obcházet uzamčený software. Nicméně tato na oko velkorysá úleva v podstatě vůbec neřeší, jak to farmáři mají dělat a obecně se má za to, že pokud to zrealizují využitím cracknutého softwaru třetí strany, daná výjimka se na to vůbec nevztahuje. 
 
To jsou ale už staré informace, které se vztahují především k farmářům z Kalifornie a Nebrasky. V posledním období proti sobě stály dvě skupiny, a sice na americkém trhu dominantní John Deere s Equipment Dealer’s Association (EDA) proti lobbistické skupině farmářů (California Farm Bureau Federation - CFBF), která se však nyní v podstatě vzdala. Co se stalo? 
 
V únoru byly ze strany EDA nabídnuty ústupky zahrnující nabídku manuálů pro opravy, průvodců opravami, diagnostickými nástroji a další výbavou, která bude k dispozici od roku 2021. To by se ale také týkalo pouze strojů, které se ke svým zákazníkům dostanou nejdříve v roce 2021 a navíc by stále zůstalo v platnosti, že výrobci strojů budou moci své firmwary zamykat a znemožňovat opravy. Toto vše EDA nabídla sama bez předchozího vyjednávání, zatímco od CFBF se očekával protinávrh, který bude dále prosazovat právo na opravu. Ten ale nepřišel a CFBF namísto toho návrh EDA prostě a jednoduše akceptovala téměř tak, jak přišel. 
 
Provedeny byly prý pouze změny v textu, jež jsou příliš nedůležité na to, aby byly zmíněny, takže finální dokument byl v podstatě celý zformulován stranou zastupující výrobce. Farmáři tak na tom jsou a až do roku 2021 budou stejně jako dříve a navíc vůbec nemohou tušit, za jakých podmínek a za jaké ceny budou ony manuály a nástroje nabízeny a navíc se už vůbec nemluví o cenách náhradních dílů a o tom, jak budou distribuovány. 
 
Jde o téma, které je třeba sledovat v podstatě napříč průmyslem, protože nároky firem jako John Deere oklešťují práva zákazníků, kteří si pak mohou připadat, že si svůj produkt nekoupili a že si jej v podstatě jen pronajali. Analogii můžeme najít ve světě her, které budou v řadě případů fungovat jen do momentu, kdy provozovatelé vypnou servery nebo online DRM systémy. Na druhou stranu, alternativy stále existují, stačí se o ně zajímat.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Elon Musk tvrdí, že kdo používá lidar, míří do záhuby Elon Musk tvrdí, že kdo používá lidar, míří do záhuby
Na Autonomy Day, kde automobilka Tesla hovořila o svých autonomních technologiích, se Elon Musk vyjádřil nelichotivě i na adresu lidaru. Podle něj je tento senzor pro autonomní auta cestou k záhubě.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Zaklínač 3 může díky novým nástrojům nabídnout ambiciózní modifikace Zaklínač 3 může díky novým nástrojům nabídnout ambiciózní modifikace
Pokud jde o modifikace nadšených fanoušků her, titul Zaklínač 3 na tom nikdy nebyl tak, jako třeba Skyrim ze série The Elder Scrolls. Modifikace to tak byly spíše kosmetické, ale nyní se otevírá úplně nová cesta. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Tesla se zbavila NVIDIE, už má nasazeny vlastní AI čipy Tesla se zbavila NVIDIE, už má nasazeny vlastní AI čipy
Vypadá to, že Tesla se s konečnou platností zbaví hardwaru firmy NVIDIA pro své AI systémy pro řízení vozů. Mluvilo se o tom už minulý rok a nyní tu máme informace o čipu Tesla FSD, který má nabídnout 21násobek výkonu NVIDIA DGX. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Výroční Ryzen 7 2700X potvrzen, přijde i speciální Radeon VII Výroční Ryzen 7 2700X potvrzen, přijde i speciální Radeon VII
Samotná společnost AMD už potvrdila, že se opravdu chystá oslavit své 50leté výročí i pomocí speciální edice procesorů Ryzen 7 2700X. Navíc se dozvídáme, že k nim přibudou také karty Radeon VII, ale ukázalo se konečně, v čem budou zvláštní?
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
NASA chystá misi na Psyche, jeden z nejzajímavějších známých asteroidů NASA chystá misi na Psyche, jeden z nejzajímavějších známých asteroidů
Už dříve jsme se mohli dozvědět o misi Discovery, která se týká asteroidu 16 Psyche, což by mohlo být ve skutečnosti jádro protoplanety. Jde o asteroid typu M, který je tak i potenciálním zdrojem surovin v hodnotě kvadrilionů dolarů.
Dnes, aktualita, Jan Vítek