www.svethardware.cz
>
>
>
>

Představují se výpočetní architektury AMD CDNA a CDNA2

Představují se výpočetní architektury AMD CDNA a CDNA2
, , aktualita
Podobně jako si AMD připravilo grafickou architekturu RDNA a chystá si její nástupnickou verzi RDNA2, mluví nově o CDNA a CDNA2. Pokud tedy jde o Radeon DNA, zde by logicky mělo jít o výpočetní Compute DNA. 
K oblíbeným
reklama
Opět tu máme 2020 Financial Analyst Day a do třetice zásadní novinku firmy AMD, a to výpočtetní architekturu CDNA. Ta stejně jako RDNA vychází z původní GCN, ale měla by si jít vlastní cestou optimalizace pro datová centra, HPC, strojové učení, atp. 
 
 
Je tak zřejmé, že se grafické architektury firmy AMD alespoň marketingově rozdělily na dva proudy a my je také budeme moci o to snadněji identifikovat. CDNA bude prostě určena pro grafické akcelerátory, které samy o sobě nebudou mít možnost zobrazovat grafiku a využívány budou pouze pro výpočty, což je tedy případ konkrétně řady Radeon Instinct.  
 
 
Ovšem zda bude AMD CDNA a RDNA vyvíjet samostatně, anebo jako doposud společně, to se teprve uvidí. GPU v Radeonech Instinct se ale od grafických GPU podstatně liší už dnes, neboť nemá nepotřebný rasterizační hardware stejně jako například i multimediální engine. Otázka je, jak s tím vším dále zamává nová hardwarová podpora pro ray tracing, čili zda se takový hardware hodí i pro CDNA, anebo bude nahrazen něčím vhodnějším, jako specializovanými jádry pro AI/ML. 
 
My se z druhého obrázku prezentace o CDNA dozvíme pouze to, že se počítá s využitím Infinity Fabric pro propojení GPU mezi sebou i s procesorem EPYC. O tom byla i nedávná aktualita
 
 
AMD má přitom na trhu v rámci Radeonů Instinct jako nejnovější modely stále ještě 5. generaci GCN (Vega), takže my zatím vůbec nevíme, co bude CDNA konkrétně představovat. Máme tu pouze náznaky jistého modelu Instinct MI100, pravděpodobně generace Arcturus, ale jaký hardware ponese, to můžeme pouze odhadovat. Mělo by jít o variaci na tensor jádra, čili prostě hardware pro AI.
 
Můžeme také očekávat, že se brzy na trh dostanou první akcelerátory s CDNA a do konce roku 2022 nastoupí už další generace CDNA2. A právě na CDNA2 bude už založen nedávno zmíněný superpočítač El Capitan, který dostane také procesory EPYC založené na Zen 4 a Infinity Fabric 3.0.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
SK Hynix začal dodávat podniková SSD PE8000 s až 6500 MB/s a PCIe 4.0 SK Hynix začal dodávat podniková SSD PE8000 s až 6500 MB/s a PCIe 4.0
SK Hynix začal s dodávkami nových podnikových disků řady PE8000, které nabízí přenosové rychlosti ve výši až 6500 MB/s. Rovněž tu máme modely, které využívají nového formátu EDSFF 1U Long (E1.L).
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Webkamery nejsou, Logitech slíbil zvýšení dodávek během týdnů Webkamery nejsou, Logitech slíbil zvýšení dodávek během týdnů
Mohlo by se zdát, že valná většina lidí už využívá notebooky, pro než je webkamera už dávno standardní výbava a že na trhu jsou velké zásoby mnoha modelů, které jen tak nedojdou. Nicméně webkamery nejsou a Logitech na to reaguje. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
WhatsApp bojuje proti dezinformacím o COVID-19, omezí přeposílání zpráv WhatsApp bojuje proti dezinformacím o COVID-19, omezí přeposílání zpráv
Komunikátor WhatsApp chce bojovat proti šíření dezinformací, jejichž počet se významně zvýšil během nynější koronavirové pandemie. Právě o viru a nemoci koluje spousta nesmyslů a omezením sdílení zpráv by se to mělo omezit.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Intel Xe-HP spatřena v dokumentu: grafika pro nadšence a pracovní stanice Intel Xe-HP spatřena v dokumentu: grafika pro nadšence a pracovní stanice
Co se týče grafických karet Intelu, v posledních měsících se probírala především ukázka DG1, ovšem čeká se především na to, co předvedou modely DG2. Ty už můžeme označit za grafiky pro nadšence a vhodné i do pracovních stanic. Doufejme.
Včera, aktualita, Jan Vítek
EHT zachytil další černou díru, tentokrát vzdálenou 5 mld. světelných let EHT zachytil další černou díru, tentokrát vzdálenou 5 mld. světelných let
Event Horizon Telescope nám loni přinesl historicky první snímek černé díry, respektive jejího bezprostředního okolí. Šlo o střed galaxie M87 vzdálené cca 54 milionů světelných let. Nyní se posuneme o dva řády dál. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře