www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

AMD si chystá Infinity Fabric pro spojení CPU a GPU, co nabídne?

AMD si chystá Infinity Fabric pro spojení CPU a GPU, co nabídne?
, , aktualita
Sběrnici Infinity Fabric známe především díky procesorům generace Zen, ovšem později jsme se dozvěděli, že AMD nabízí i možnost propojení GPU pomocí této sběrnice. Ovšem co spojení CPU a GPU?
K oblíbeným
reklama
AMD má jedinečnou možnost využít svou vlastní sběrnici pro propojení CPU a GPU, a to jednoduše proto, že je nyní stále ještě jedinou společností vyrábějící si vlastní procesory x86 a příslušné grafiky. K tomu přímo vyzývá sběrnice Infinity Fabric, která byla představena společně s prvními procesory generace Zen jako způsob propojení jednotlivých CCX, jader i celých procesorů. Později AMD začalo nabízet i propojení jednotlivých Radeonů Instinct pomocí Infinity Fabric (zde tak obdoba NVLink) a později při příležitosti představení záměru postavit nejvýkonnější superpočítač světa zvaný Frontier nám AMD naznačilo, že chce nabídnout i možnost propojení CPU a GPU včetně sdílení paměti. 
 
Právě o tomto propojení procesorů a grafických čipů se v tomto týdnu mluvilo i na konferenci Rice Oil and Gas HPC, což dokládá prezentace firmy AMD.
 
 
Stačí se podívat na první snímek a je zřejmé, že jde vysokorychlostní spojení procesoru EPYC s až čtyřmi kartami Radeon Instinct, přičemž jde jednak o komunikaci mezi CPU a kartami a pak i mezi kartami samotnými. Informace o tom nám poskytl ve svém tweetu Hatem Ltaief z Extreme Computing Research Center.
 
 
Dá se přitom říci, že taková věc už v produktech AMD dávno funguje, neboť pomocí Infinity Fabric je propojena CPU a GPU část v moderních APU založených na architekturách Zen a Vega, ovšem v případě EPYC a Radeon Instinct to pochopitelně bude přeci jen jiné. Předně nepůjde už o komunikaci v rámci jednoho kusu křemíku a také tu bude více komponent. 
 
Firmě AMD jde o dosažení tzv. cache coherency, čili schopnosti využít paměť různých zařízení jako společný a konzistentní zdroj dat pro všechna, což vyžaduje velice rychlé a pohotové přenosy, jak AMD ostatně slibuje na úvodním snímku. Jde třeba o případ, kdy CPU má ve své paměti data, která už sám pro své úlohy nepotřebuje, ale chce je naopak jedno z GPU. To normálně bez spojité paměti vyžaduje, aby byla data přesunuta z paměti CPU do paměti GPU a po jejich zpracování možná i zpět a to je samozřejmě zdlouhavé a představuje to nutné snížení výkonu. Pokud si ale GPU bude moci s dostatečnou propustností a nízkou latencí sáhnout přímo do paměti procesoru, bude to znamenat mnohem efektivnější a rychlejší práci, a to pochopitelně i z hlediska spotřeby. A jak ukazuje další slide, půjde i o jednodušší práci pro programátory.
 
 
Vypadá to přitom, že v tomto ohledu asi uvidíme souboj mezi AMD a Intelem s tím, že NVIDIA z něj bude pochopitelně vyloučena, leda by přijala standard někoho jiného a bylo jí to umožněno. Intel sám si chystá grafické čipy či akcelerátory Ponte Vecchio, které se zase uplatní v superpočítači Aurora pro americké Ministerstvo energetiky. A v souvislosti s tím jsme se nedávno podívali na tzv. Rambo Cache, což bude rovněž paměť sdílená jak několika čipy Xe, tak i hlavním procesorem. Implementace ale nakonec může být odlišná od toho, co připravuje AMD, ale to se ještě uvidí. Rambo Cache ostatně nemusí být nějakou zvláštní novou pamětí zavedenou nad rámec ostatních. Může jít jen o přejmenování typu paměti, jenž tu dávno byl, jako když Intel zavedl označení Smart Cache.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Jack Dorsey, CEO Twitteru, daroval na boj s COVID-19 téměř 30 % svého jmění Jack Dorsey, CEO Twitteru, daroval na boj s COVID-19 téměř 30 % svého jmění
Bohatí lidé se často účastní filantropických projektů a v případě boje proti COVID-19 nyní hraje prim Jack Dorsey, který je CEO Twitteru. Ten se totiž rozhodl věnovat celou miliardu dolarů, což je skoro třetina jeho jmění.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Cooler Master MM711: lehká herní myš jako řešeto Cooler Master MM711: lehká herní myš jako řešeto
Dnes se podíváme na herní počítačovou myš Cooler Master MM711, která už na první pohled zaujme svým netradičním zpracováním. Má totiž velkou část svého pláště nahoře i dole děravou jak řešeto.
Dnes, recenze, Jan Vítek
Autonomní vozy Nuro R2 smí v Kalifornii na silnice bez záložního řidiče Autonomní vozy Nuro R2 smí v Kalifornii na silnice bez záložního řidiče
Nuro je teprve druhou společností v Kalifornii, které bylo dovoleno jezdit s autonomními vozy bez záložního řidiče. Brzy tak budou dovážet nákupy z nejrůznějších obchodů v okolí až k zákazníkům.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Microsoft koupil doménu corp.com, chrání tím podniková zařízení před hackery Microsoft koupil doménu corp.com, chrání tím podniková zařízení před hackery
Po 26 letech mění doména corp.com svého majitele. Tím novým bude Microsoft a její koupí vyřeší jeden nepříjemný 20 let starý bezpečnostní problém. Ten trápil zejména mobilní zařízení přistupující k podnikovým sítím z Internetu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Google Chrome 81 přichází opožděně, nabídne podporu Web NFC Google Chrome 81 přichází opožděně, nabídne podporu Web NFC
Internetový prohlížeč Google Chrome měl vyjít už před několika týdny, kvůli koronavirové pandemii se ale objevuje až teď. Navíc nemá polovinu změn, které měl dostat. Přesto získáváme podporu Web NFC i další vylepšení.
Včera, aktualita, Milan Šurkala