www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

AMD si chystá Infinity Fabric pro spojení CPU a GPU, co nabídne?

AMD si chystá Infinity Fabric pro spojení CPU a GPU, co nabídne?
, , aktualita
Sběrnici Infinity Fabric známe především díky procesorům generace Zen, ovšem později jsme se dozvěděli, že AMD nabízí i možnost propojení GPU pomocí této sběrnice. Ovšem co spojení CPU a GPU?
K oblíbeným
reklama
AMD má jedinečnou možnost využít svou vlastní sběrnici pro propojení CPU a GPU, a to jednoduše proto, že je nyní stále ještě jedinou společností vyrábějící si vlastní procesory x86 a příslušné grafiky. K tomu přímo vyzývá sběrnice Infinity Fabric, která byla představena společně s prvními procesory generace Zen jako způsob propojení jednotlivých CCX, jader i celých procesorů. Později AMD začalo nabízet i propojení jednotlivých Radeonů Instinct pomocí Infinity Fabric (zde tak obdoba NVLink) a později při příležitosti představení záměru postavit nejvýkonnější superpočítač světa zvaný Frontier nám AMD naznačilo, že chce nabídnout i možnost propojení CPU a GPU včetně sdílení paměti. 
 
Právě o tomto propojení procesorů a grafických čipů se v tomto týdnu mluvilo i na konferenci Rice Oil and Gas HPC, což dokládá prezentace firmy AMD.
 
 
Stačí se podívat na první snímek a je zřejmé, že jde vysokorychlostní spojení procesoru EPYC s až čtyřmi kartami Radeon Instinct, přičemž jde jednak o komunikaci mezi CPU a kartami a pak i mezi kartami samotnými. Informace o tom nám poskytl ve svém tweetu Hatem Ltaief z Extreme Computing Research Center.
 
 
Dá se přitom říci, že taková věc už v produktech AMD dávno funguje, neboť pomocí Infinity Fabric je propojena CPU a GPU část v moderních APU založených na architekturách Zen a Vega, ovšem v případě EPYC a Radeon Instinct to pochopitelně bude přeci jen jiné. Předně nepůjde už o komunikaci v rámci jednoho kusu křemíku a také tu bude více komponent. 
 
Firmě AMD jde o dosažení tzv. cache coherency, čili schopnosti využít paměť různých zařízení jako společný a konzistentní zdroj dat pro všechna, což vyžaduje velice rychlé a pohotové přenosy, jak AMD ostatně slibuje na úvodním snímku. Jde třeba o případ, kdy CPU má ve své paměti data, která už sám pro své úlohy nepotřebuje, ale chce je naopak jedno z GPU. To normálně bez spojité paměti vyžaduje, aby byla data přesunuta z paměti CPU do paměti GPU a po jejich zpracování možná i zpět a to je samozřejmě zdlouhavé a představuje to nutné snížení výkonu. Pokud si ale GPU bude moci s dostatečnou propustností a nízkou latencí sáhnout přímo do paměti procesoru, bude to znamenat mnohem efektivnější a rychlejší práci, a to pochopitelně i z hlediska spotřeby. A jak ukazuje další slide, půjde i o jednodušší práci pro programátory.
 
 
Vypadá to přitom, že v tomto ohledu asi uvidíme souboj mezi AMD a Intelem s tím, že NVIDIA z něj bude pochopitelně vyloučena, leda by přijala standard někoho jiného a bylo jí to umožněno. Intel sám si chystá grafické čipy či akcelerátory Ponte Vecchio, které se zase uplatní v superpočítači Aurora pro americké Ministerstvo energetiky. A v souvislosti s tím jsme se nedávno podívali na tzv. Rambo Cache, což bude rovněž paměť sdílená jak několika čipy Xe, tak i hlavním procesorem. Implementace ale nakonec může být odlišná od toho, co připravuje AMD, ale to se ještě uvidí. Rambo Cache ostatně nemusí být nějakou zvláštní novou pamětí zavedenou nad rámec ostatních. Může jít jen o přejmenování typu paměti, jenž tu dávno byl, jako když Intel zavedl označení Smart Cache.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Unikají specifikace Threadripperů PRO 3000: 3995WX bude mít 288 MB cache Unikají specifikace Threadripperů PRO 3000: 3995WX bude mít 288 MB cache
Už za čtyři dny by měly být představeny nové Threadrippery PRO od AMD. Nyní unikly na světlo světa i specifikace těchto nových procesorů a vrcholem bude model Threadripper PRO 3995WX s 64 jádry.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
PEDOT: nové povrchové vrstvy katod u Li-Ion zvyšují napětí a bezpečnost PEDOT: nové povrchové vrstvy katod u Li-Ion zvyšují napětí a bezpečnost
Vývoj lithiových akumulátorů neutuchá a jedním z možných vylepšení jsou i jiné povrchové vrstvy katod. Ty mají za úkol zvýšit bezpečnost a zvyšují i napětí, což se hodí pro větší dojezd elektromobilů nebo delší výdrž mobilních zařízení.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Elon Musk tvrdí, že Tesla bude mít autonomii Level 5 do konce roku Elon Musk tvrdí, že Tesla bude mít autonomii Level 5 do konce roku
Elon Musk je muž, který často přehání. A ačkoli poslední dobou mu jeho projekty vycházely v termínu nebo i dřív, nyní prohlásil, že Tesla bude mít autonomní vozy blízké Levelu 5 už do konce roku. Čemuž věří jen málokdo.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Apple nyní podporuje neoficiální servisy jeho produktů i v Evropě Apple nyní podporuje neoficiální servisy jeho produktů i v Evropě
Společnost Apple je známá tím, že opravy jejích produktů jsou často komplikované a drahé, neboť byly oficiálně dostupné jen v oficiálních (příp. partnerských) servisech. Nově ale rozšiřuje jeho Independent Repair Provider Program i do Evropy.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Desktopové Alder Lake by mohly mít hybridní architekturu: malá a velká CPU jádra Desktopové Alder Lake by mohly mít hybridní architekturu: malá a velká CPU jádra
Intel od letošního roku nabízí své první procesory, v jejichž případě se inspiroval v architektuře ARM big.LITTLE. Jde o procesory Lakefield vybavené pěti jádry, čtyřmi malými atomovými Tremont a jedním velkým Sunny Cove. Podobně by to mohly mít Alder Lake.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář