www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Přehledně: které čipsety a CPU AMD jsou kompatibilní?

Přehledně: které čipsety a CPU AMD jsou kompatibilní?
, , aktualita
Neplatí bezvýhradně, že veškeré moderní procesory a APU firmy AMD do AM4 jsou kompatibilní se všemi typy desek a čipových sad. AMD nám k tomu alespoň poskytlo přehlednou tabulku, která ukazuje, jak to je i s X570. 
K oblíbeným
reklama
Nedá se rozhodně tvrdit, že by nás AMD vodilo za nos, když nám slibovalo kompatibilitu mezi procesory a deskami po čas tří i čtyř generací. Ta skutečně existuje a v drtivé většině případů to bude fungovat, ale jsou tu výjimky.
 
Nějakou dobu se tvrdilo, že čipová sada A320, čili ta zcela nejnižší, nebude s novými procesory Ryzen 3000 kompatibilní. Pak se objevila informace, že kompatibilní bude, ovšem nyní se z tabulky dodané přímo firmou AMD dozvídáme, že to neplatí. Takže jak to je? Například Asus pro svou desku PRIME A320M-F stále nabízí BIOS z 10. května tohoto roku, kde mluví o podpoře "next-gen" procesorů a příslušný AGESA nesou i dvě starší verze z března. 
 
Takže jak to je? AMD možná nechce kompatibilitu oficiálně zaručit, ale zároveň asi nebude bránit výrobcům desek v tom, aby ji nabídli. Nicméně i tak bych byl spíše opatrný a sledoval, co se objeví v seznamech podporovaných procesorů u daných desek. 
 
 
Dále nám tabulka říká, že desky s X370 a B350 budou potřebovat "selective beta BIOS update". To by mělo jednoduše znamenat, že si musíme sami aktualizovat BIOS a že ostatní desky s novějšími čipovými sadami budou prodávány již s BIOSem, který bude nové procesory podporovat. Starší desky s X370 se sice ještě prodávají, ale v jejich případě se tak asi nedá zaručit, že se k zákazníkům nedostane neaktualizovaný model. Ono se to samozřejmě nedá zaručit ani v případě novějších desek, pokud někdo z obchodu získá kus, co na skladě ležel dlouhé měsíce. 
 
A nakonec tu máme čipset X570 a nejstarší procesory a APU první generace Ryzen. Zde také není uvedena kompatibilní kombinace a je skutečně otázka, kvůli čemu to tak je. Kvůli rozhraní PCIe 4.0 rozhodně ne, neboť pak by nebyly kompatibilní ani Ryzeny druhé generace. Mohlo by jít případně o něco jiného, jako třeba SenseMI nebo o turbo. Někde se ještě píše o tom, že se možná v paměti BIOSu nenašlo dost místa pro veškeré podporované procesory, ale proč by to tedy pak mělo být možné na deskách s X470 a B450? Nicméně je možné, že se šetří místo pro podporu dalších CPU a o tom, že v čipech BIOSu není místa nazbyt, se obecně diskutuje už dlouho. 
 
Na druhou stranu, pokud už si někdo bude kupovat desku s X570, těžko si do ní nainstaluje model z první generace Ryzenů. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Přes 20 úřadů v Texasu napadl vyděračský ransomware Přes 20 úřadů v Texasu napadl vyděračský ransomware
Úřady v Texasu se staly terči koordinovaného útoku vyděračským softwarem, tzv. ransomware. Od pátku jim začaly kolabovat počítače a vyděrači se začali dožadovat výkupného za odemčení zašifrovaných souborů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
AOC na Gamescomu představilo tři herní monitory G2 AOC na Gamescomu představilo tři herní monitory G2
Gamescom je ideální místo pro představení herních monitorů, a tak firma AOC přijela v plné síle a zařadila do nabídky také tři novinky patřící do řady G2. Jde o rychlé panely pro FreeSync ve dvou velikostech. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA ukázala devět herních blockbusterů s podporou RTX NVIDIA ukázala devět herních blockbusterů s podporou RTX
NVIDIA využila startující Gamescom k prezentaci další vlny AAA her, které budou podporovat její technologie RTX. Můžeme se tak podívat i na videa ukazující, to co ray tracing přinese a zde je o co stát. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
NVIDIA s Microsoftem přinesou ray tracing do Minecraftu NVIDIA s Microsoftem přinesou ray tracing do Minecraftu
NVIDIA navázala spolupráci s Microsoftem ve snaze vylepšit jednoduchou grafiku Minecraftu pomocí technologií RTX. Sám Microsoft přitom nedávno zrušil přípravy nového grafického vylepšení této hry.
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
DRAMeXchange: ceny pamětí DRAM klesají, NAND se drží DRAMeXchange: ceny pamětí DRAM klesají, NAND se drží
Ceny pamětí DRAM jsou dlouhodobě na sestupu a vypadá to, že můžeme ještě počítat s jejich zlevňováním. Dolů by šla i cena NAND Flash, pokud by se Toshibě nestala nepříjemnost s výpadkem proudu.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře