reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Přehledně: které čipsety a CPU AMD jsou kompatibilní?

27.5.2019, Jan Vítek, aktualita
Přehledně: které čipsety a CPU AMD jsou kompatibilní?
Neplatí bezvýhradně, že veškeré moderní procesory a APU firmy AMD do AM4 jsou kompatibilní se všemi typy desek a čipových sad. AMD nám k tomu alespoň poskytlo přehlednou tabulku, která ukazuje, jak to je i s X570. 
Nedá se rozhodně tvrdit, že by nás AMD vodilo za nos, když nám slibovalo kompatibilitu mezi procesory a deskami po čas tří i čtyř generací. Ta skutečně existuje a v drtivé většině případů to bude fungovat, ale jsou tu výjimky.
 
Nějakou dobu se tvrdilo, že čipová sada A320, čili ta zcela nejnižší, nebude s novými procesory Ryzen 3000 kompatibilní. Pak se objevila informace, že kompatibilní bude, ovšem nyní se z tabulky dodané přímo firmou AMD dozvídáme, že to neplatí. Takže jak to je? Například Asus pro svou desku PRIME A320M-F stále nabízí BIOS z 10. května tohoto roku, kde mluví o podpoře "next-gen" procesorů a příslušný AGESA nesou i dvě starší verze z března. 
 
Takže jak to je? AMD možná nechce kompatibilitu oficiálně zaručit, ale zároveň asi nebude bránit výrobcům desek v tom, aby ji nabídli. Nicméně i tak bych byl spíše opatrný a sledoval, co se objeví v seznamech podporovaných procesorů u daných desek. 
 
 
Dále nám tabulka říká, že desky s X370 a B350 budou potřebovat "selective beta BIOS update". To by mělo jednoduše znamenat, že si musíme sami aktualizovat BIOS a že ostatní desky s novějšími čipovými sadami budou prodávány již s BIOSem, který bude nové procesory podporovat. Starší desky s X370 se sice ještě prodávají, ale v jejich případě se tak asi nedá zaručit, že se k zákazníkům nedostane neaktualizovaný model. Ono se to samozřejmě nedá zaručit ani v případě novějších desek, pokud někdo z obchodu získá kus, co na skladě ležel dlouhé měsíce. 
 
A nakonec tu máme čipset X570 a nejstarší procesory a APU první generace Ryzen. Zde také není uvedena kompatibilní kombinace a je skutečně otázka, kvůli čemu to tak je. Kvůli rozhraní PCIe 4.0 rozhodně ne, neboť pak by nebyly kompatibilní ani Ryzeny druhé generace. Mohlo by jít případně o něco jiného, jako třeba SenseMI nebo o turbo. Někde se ještě píše o tom, že se možná v paměti BIOSu nenašlo dost místa pro veškeré podporované procesory, ale proč by to tedy pak mělo být možné na deskách s X470 a B450? Nicméně je možné, že se šetří místo pro podporu dalších CPU a o tom, že v čipech BIOSu není místa nazbyt, se obecně diskutuje už dlouho. 
 
Na druhou stranu, pokud už si někdo bude kupovat desku s X570, těžko si do ní nainstaluje model z první generace Ryzenů. 
 


reklama
reklama