www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Přehledně: které čipsety a CPU AMD jsou kompatibilní?

Přehledně: které čipsety a CPU AMD jsou kompatibilní?
, , aktualita
Neplatí bezvýhradně, že veškeré moderní procesory a APU firmy AMD do AM4 jsou kompatibilní se všemi typy desek a čipových sad. AMD nám k tomu alespoň poskytlo přehlednou tabulku, která ukazuje, jak to je i s X570. 
K oblíbeným
reklama
Nedá se rozhodně tvrdit, že by nás AMD vodilo za nos, když nám slibovalo kompatibilitu mezi procesory a deskami po čas tří i čtyř generací. Ta skutečně existuje a v drtivé většině případů to bude fungovat, ale jsou tu výjimky.
 
Nějakou dobu se tvrdilo, že čipová sada A320, čili ta zcela nejnižší, nebude s novými procesory Ryzen 3000 kompatibilní. Pak se objevila informace, že kompatibilní bude, ovšem nyní se z tabulky dodané přímo firmou AMD dozvídáme, že to neplatí. Takže jak to je? Například Asus pro svou desku PRIME A320M-F stále nabízí BIOS z 10. května tohoto roku, kde mluví o podpoře "next-gen" procesorů a příslušný AGESA nesou i dvě starší verze z března. 
 
Takže jak to je? AMD možná nechce kompatibilitu oficiálně zaručit, ale zároveň asi nebude bránit výrobcům desek v tom, aby ji nabídli. Nicméně i tak bych byl spíše opatrný a sledoval, co se objeví v seznamech podporovaných procesorů u daných desek. 
 
 
Dále nám tabulka říká, že desky s X370 a B350 budou potřebovat "selective beta BIOS update". To by mělo jednoduše znamenat, že si musíme sami aktualizovat BIOS a že ostatní desky s novějšími čipovými sadami budou prodávány již s BIOSem, který bude nové procesory podporovat. Starší desky s X370 se sice ještě prodávají, ale v jejich případě se tak asi nedá zaručit, že se k zákazníkům nedostane neaktualizovaný model. Ono se to samozřejmě nedá zaručit ani v případě novějších desek, pokud někdo z obchodu získá kus, co na skladě ležel dlouhé měsíce. 
 
A nakonec tu máme čipset X570 a nejstarší procesory a APU první generace Ryzen. Zde také není uvedena kompatibilní kombinace a je skutečně otázka, kvůli čemu to tak je. Kvůli rozhraní PCIe 4.0 rozhodně ne, neboť pak by nebyly kompatibilní ani Ryzeny druhé generace. Mohlo by jít případně o něco jiného, jako třeba SenseMI nebo o turbo. Někde se ještě píše o tom, že se možná v paměti BIOSu nenašlo dost místa pro veškeré podporované procesory, ale proč by to tedy pak mělo být možné na deskách s X470 a B450? Nicméně je možné, že se šetří místo pro podporu dalších CPU a o tom, že v čipech BIOSu není místa nazbyt, se obecně diskutuje už dlouho. 
 
Na druhou stranu, pokud už si někdo bude kupovat desku s X570, těžko si do ní nainstaluje model z první generace Ryzenů. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Elon Musk poslal první tweet přes své satelity Starlink Elon Musk poslal první tweet přes své satelity Starlink
SpaceX Elona Muska plánuje už brzy spustit internetové připojení přes své satelity Starlink a jak to poprvé veřejně vyzkoušet lépe než tweety, kterými je Musk pověstný? Před pár hodinami se to povedlo a satelity podle všeho fungují.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
USAF má proti dronům k dispozici buginu s laserem USAF má proti dronům k dispozici buginu s laserem
Zatímco u nás se připravuje nutnost registrace všech dronů nad 250 gramů, čili v podstatě i hraček, americké letectvo půjde na věc jinak. K dispozici bude mít od firmy Raytheon zařízení, které dron sestřelí laserem. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
The Outer Worlds: nástupce Falloutu přichází, jaký je? The Outer Worlds: nástupce Falloutu přichází, jaký je?
The Outer Worlds od studia Obsidian můžeme považovat za duchovního nástupce série Fallout, s níž má společné některé mechanismy, ale i řadu lidí, kteří pracovali na vývoji. Hra už byla ohodnocena recenzenty. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Reklama Blizzardu ukazuje na připravované Diablo 4 Reklama Blizzardu ukazuje na připravované Diablo 4
Společnost Blizzard by mohla najít malou úlevu od negativních reakcí svých fanoušků na aféru s hongkongským hráčem Blitzchung, a to v urychleném představení hry Diablo 4. Nové informace naznačují, že se tak asi stane. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
EPYC Rome pod pokličkou: téměř 40 miliard tranzistorů EPYC Rome pod pokličkou: téměř 40 miliard tranzistorů
Na světlo světa se dostaly podrobnosti o tom, z čeho se skládají procesory AMD EPYC Rome, které tvoří celkem až devět samostatných čipů. Titěrný přitom není už samotný I/O čip, ale když se k tomu přičtou čiplety, vzniká monstrum. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář