www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Přehledně: které čipsety a CPU AMD jsou kompatibilní?

Přehledně: které čipsety a CPU AMD jsou kompatibilní?
, , aktualita
Neplatí bezvýhradně, že veškeré moderní procesory a APU firmy AMD do AM4 jsou kompatibilní se všemi typy desek a čipových sad. AMD nám k tomu alespoň poskytlo přehlednou tabulku, která ukazuje, jak to je i s X570. 
K oblíbeným
reklama
Nedá se rozhodně tvrdit, že by nás AMD vodilo za nos, když nám slibovalo kompatibilitu mezi procesory a deskami po čas tří i čtyř generací. Ta skutečně existuje a v drtivé většině případů to bude fungovat, ale jsou tu výjimky.
 
Nějakou dobu se tvrdilo, že čipová sada A320, čili ta zcela nejnižší, nebude s novými procesory Ryzen 3000 kompatibilní. Pak se objevila informace, že kompatibilní bude, ovšem nyní se z tabulky dodané přímo firmou AMD dozvídáme, že to neplatí. Takže jak to je? Například Asus pro svou desku PRIME A320M-F stále nabízí BIOS z 10. května tohoto roku, kde mluví o podpoře "next-gen" procesorů a příslušný AGESA nesou i dvě starší verze z března. 
 
Takže jak to je? AMD možná nechce kompatibilitu oficiálně zaručit, ale zároveň asi nebude bránit výrobcům desek v tom, aby ji nabídli. Nicméně i tak bych byl spíše opatrný a sledoval, co se objeví v seznamech podporovaných procesorů u daných desek. 
 
 
Dále nám tabulka říká, že desky s X370 a B350 budou potřebovat "selective beta BIOS update". To by mělo jednoduše znamenat, že si musíme sami aktualizovat BIOS a že ostatní desky s novějšími čipovými sadami budou prodávány již s BIOSem, který bude nové procesory podporovat. Starší desky s X370 se sice ještě prodávají, ale v jejich případě se tak asi nedá zaručit, že se k zákazníkům nedostane neaktualizovaný model. Ono se to samozřejmě nedá zaručit ani v případě novějších desek, pokud někdo z obchodu získá kus, co na skladě ležel dlouhé měsíce. 
 
A nakonec tu máme čipset X570 a nejstarší procesory a APU první generace Ryzen. Zde také není uvedena kompatibilní kombinace a je skutečně otázka, kvůli čemu to tak je. Kvůli rozhraní PCIe 4.0 rozhodně ne, neboť pak by nebyly kompatibilní ani Ryzeny druhé generace. Mohlo by jít případně o něco jiného, jako třeba SenseMI nebo o turbo. Někde se ještě píše o tom, že se možná v paměti BIOSu nenašlo dost místa pro veškeré podporované procesory, ale proč by to tedy pak mělo být možné na deskách s X470 a B450? Nicméně je možné, že se šetří místo pro podporu dalších CPU a o tom, že v čipech BIOSu není místa nazbyt, se obecně diskutuje už dlouho. 
 
Na druhou stranu, pokud už si někdo bude kupovat desku s X570, těžko si do ní nainstaluje model z první generace Ryzenů. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
ViewSonic Elite XG270Q: hraní na 27" se 165 Hz a Quad HD ViewSonic Elite XG270Q: hraní na 27" se 165 Hz a Quad HD
ViewSonic si připravil nový monitor, který bude vyhovovat zákazníkům neprahnoucím po Ultra HD, ale už ani Full HD. Quad HD je tak střední cesta šetrná i pro naše peněženky. ViewSonic XG270Q je také cenově výhodnější alternativa pro model XG270QG.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Microsoft kupuje společnost ZeniMax a s ní i Bethesdu či id Software Microsoft kupuje společnost ZeniMax a s ní i Bethesdu či id Software
Microsoft získal nový cenný skalp z řad herních společností. Do xboxového světa se bude nově řadit ZeniMax Media, mateřská společnost studia Bethesda Softworks. Microsoft tak získá i práva na mnohé známé herní řady. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Trumpův ban WeChatu zablokoval soud. Říká, že Donald nemá důkazy Trumpův ban WeChatu zablokoval soud. Říká, že Donald nemá důkazy
Americký prezident Donald Trump se rozhodl vydat výkonný příkaz, který měl uvalit ban na čínský komunikátor WeChat. Okresní soud mu to ale zatrhl a říká, že ban byl založen na základě nepodložených obvinění.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Muž odsouzen za těžbu kryptoměn na vědeckém superpočítači Muž odsouzen za těžbu kryptoměn na vědeckém superpočítači
34letý Australan si chtěl přivydělat těžbou kryptoměn, nezvolil k tomu ale tu nejšťastnější metodu. Místo svého hardwaru použil výpočetní techniku určenou pro vědecké účely, což mu vyneslo 15měsíční trest.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Jensen Huang se formálně zaváže rozvíjet Arm ke spokojenosti zaměstnanců Jensen Huang se formálně zaváže rozvíjet Arm ke spokojenosti zaměstnanců
Akvizici firmy Arm Ltd. NVIDIÍ ještě zdaleka nelze považovat za dokonanou a vypadá to, že NVIDIA se bude muset zavázat k řadě věcí, aby její záměr prošel skrz regulační orgány. To ostatně platí i pro SoftBank. 
Včera, aktualita, Jan Vítek