reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?

Překvapení ve Francii, Google kvůli Článku 15 nebude ukazovat náhledy zpráv

, , aktualita
Překvapení ve Francii, Google kvůli Článku 15 nebude ukazovat náhledy zpráv
Kdo chce moc, nemá nic. Přesně to se ukázalo ve Francii. Tamější média byla nejhlasitější v prosazování Článku 11 (dnes 15), aby jim Google platil za zobrazování odkazů na jejich články. Ten je raději přestane ukazovat a média jsou z toho na větvi.
U nové prolobované evropské regulace známé jako Článek 15 (původně 11) bylo už od počátku jasné, jak to dopadne. Velká média chtěla, aby jim Google platil za to, že může zveřejňovat odkazy na jejich články s perexy a náhledovými obrázky. Protože tak činí, považovala to za porušování copyrightu nehledě na to, že to byla vlastně pro média reklama zdarma ze strany Googlu. Jestli by někdo měl platit, tak média Googlu a ne Google médiím. Už historie ukázala, že tam, kde se podobná regulace prosadila, Google jednoduše takové odkazy přestal zobrazovat, médiím se propadla návštěvnost a pak se např. v Německu vrátila s prosíkem, zda by je Google nezačal ukazovat znova... zadarmo. Prim v prosazování Článku 15 i jeho uzákonění hraje tradičně Francie a ta je nyní neuvěřitelně překvapená, že Google se zachoval přesně tak, jak to skoro všichni čekali.
 
Google logo
 
Ten totiž oznámil, že nové regulaci pochopitelně vyhoví. Jako soukromá firma si tedy nechce zbytečně zvyšovat náklady za něco, za co by spíše měla dostávat příjmy, a tak zobrazování náhledů pro Francii (a další evropské státy, které nasadí zákon do praxe) jednoduše zruší. Nově se tak už u vyhledávání článků a Google News ve Francii nebudou ukazovat perexy ani náhledové články, takže odkazy budou podstatně méně viditelné a média by měla být konečně spokojena, že nikdo nebude porušovat jejich "copyright", kvůli čemu tak vehementně prskala. Ale, jsou média opravdu šťastná? Pochopitelně nikoli, francouzská média začala prskat ještě více. Místo toho, aby z Googlu vytřískala více peněz, nyní jim hrozí, že se jim kvůli nezobrazování náhledů článků propadne návštěvnost, a tedy příjmy klesnou.
 
Evropský parlament
 
Google řekl, že vyhledávací pozice nejsou nikdy placené. Prodává reklamy, ale ne výsledky ve vyhledávání, prioritní pozice jsou placenými reklamami a jako reklamy jsou viditelně označené (přičemž za reklamy platí zadavatel a ne Google). To je také důvod, proč nikdo nikomu neplatí za prokliky z klasického vyhledávání. Stejně jako v Německu, tak i ve Francii ale Google dá možnost vydavatelům si nastavit, zda dají Googlu možnost zobrazovat výsledky i s perexy a obrázky zadarmo (jak v organickém vyhledávání tak Google News) nebo se smíří s tím, že tam nebudou, protože Google za ně nehodlá platit. Také není důvod, aby ho k tomu někdo nutil.
 
Francouzská média ale krok Googlu považují za podraz, totéž se týká i francouzských politiků. Ti tvrdí, že je krok Googlu nepřijatelný a média si nemohou vybírat mezi zobrazováním, a zmizením. Situaci už chtějí hnát do parlamentu a řešit to, že někdo vyhověl jejich zákonům, i když ne tak, jak čekali. Vtipné je, že zobrazování náhledů (obrázků a perexu) vyhodnocovala média ztrátou 250 až 320 milionů EUR ročně. Když tedy Google přestane zobrazovat jejich náhledy (tedy by dle jejich logiky neměla vznikat tato ztráta zobrazováním jejich obsahu), tak opět argumentují tím, že budou mít méně peněz. Ještě vtipnější (nebo spíš smutnější) je to, že do systému Google News se média hlásila dobrovolně.
 
Jako vždy se ukazuje, že jde jen o peníze, žádné údajné zneužívání copyrightu nikdy nikoho nepálilo a velká média jen chtěla peníze navíc za nic. Všichni jim to říkali, tvrdili, jak to dopadne. Historie to ostatně ukázala už několikrát (ve Španělsku a Německu). Jak je tedy možné, že jsou Francouzi krokem Googlu tak moc překvapení?
 


reklama
reklama
reklama
reklama