www.svethardware.cz
>
>
>
>

Přijde Ryzen Threadripper 3960X a další novinky od AMD

Přijde Ryzen Threadripper 3960X a další novinky od AMD
, , aktualita
Tum Apisak a Komachi Ensaka, dva známí informátoři ze světa připravovaného PC hardwaru, poskytli nové informace o chystaných produktech firmy AMD. Jak se dalo očekávat onen 24jádrový Threadripper bude 3960X. 
K oblíbeným
reklama
Tum Apisak nejdříve našel záznam o procesoru Ryzen Threadripper 3960X v databázi Ashes of the Singularity, kde se dal očekávat, neboť jde o jeden z oblíbených testů herního výkonu.  My jsme přitom označení nových Threadripperů řešili právě včera a lze říci, že tyto informace do sebe zapadají. 
 
 
AMD Ryzen Threadripper 3960X tak bude onen ohlášený 24jádrový procesor, díky čemuž v této řadě zbývá místo ještě pro tři modely: 3970X, 3980X a 3990X. To by tak mělo znamenat, že Threadrippery skutečně nabídnou více než 32 jader, ale stále nevíme, zda to bude až plných 64. 
 
Komachi Ensaka pak ještě zveřejnil seznam AMD Master Product, kde bylo naznačeno, že procesory Threadripper 3. generace půjdou se svým TDP až na 280 W. Jenomže tak tomu vůbec nemusí být, jak vysvětlím později. 
 
 
I kdyby ovšem šlo o TDP 280W, pak to o sobě neznamená, že nové Threadrippery půjdou až na 64 jader, ale rozhodně by to dle TDP bylo možné. Však 64jádrové EPYC mají TDP až 225 W, což ovšem platí i pro 32jádrové, které díky tomu mají podstatně vyšší základní takt. 
 
V seznamu je přímo uveden 32jádrový Threadripper s 280W TDP, který by tak měl mít základní takt pravděpodobně někde mezi 3 a 3,5 GHz. Najdeme tu i pár záhadných záznamů, jako je třeba 16jádrový Threadripper s 280 W, což vypadá až příliš na takový počet jader. Stejně tak první dva řádky o Consumer 16C. Ty by mohly ukazovat právě na Ryzen 3950X se 16 jádry, který očekáváme v listopadu, ale ten by měl mít TDP 105 W. 
 
Jsou tu pak tři možnosti, tedy krom té, že daný seznam ukazuje nesmysly. Buď se AMD rozhodlo kvůli dosažení vyšších taktů nakonec stanovit i vyšší TDP daného procesoru, nebo půjde o nějaký jiný a ještě výše takovaný model (3955X?), anebo, a k tomu bych se osobně přikláněl nejvíc, jde prostě o TDP spojené s platformou. Dobře totiž víme, že patice AM4 byla navržena právě pro až 140W procesory a právě tomu by odpovídal i údaj 280 W vedle 16jádrového Threadripperu. Čili v takovém případě by prostě TDP nebylo spojeno se samotným procesorem, ale s jeho paticí. 
 
Stále ovšem čekáme alespoň na zmínku o tom, že si AMD skutečně chystá až 64jádrové Threadrippery. Zatím na to ukazuje jen očekávaný způsob označení a to je trošku málo. 
 
 
Server Planet 3DNow! zveřejnil i další část daného seznamu, kde figuruje také jistý Ryzen 7 3750X. To je velice zajímavá věc, ale jen z toho ohledu, že takový procesor by se musel vecpat mezi modely 3700X a 3800X, což představuje cenovou skulinku jen 70 USD a ještě titěrnější rozdíly jsou ve výkonu. Však lidé kvůli tomu sahají daleko raději po levnějším 3700X. Že by tak šlo o další OEM procesor?


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Umělá inteligence od IBM dokáže predikovat vývoj Parkinsonovy choroby Umělá inteligence od IBM dokáže predikovat vývoj Parkinsonovy choroby
Společnost IBM se pustila do vývoje umělé inteligence, která najde své využití v oblasti zdravotnictví. Tato umělá inteligence totiž slouží pro predikování vývoje Parkinsonovy choroby u pacientů.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů
Dvounozí roboti jsou pro inženýry velkou výzvou, protože při jejich pohybu je třeba vyřešit otázku udržení rovnováhy. Tým vyvíjející robota Cassie nyní slaví úspěch, protože jejich bipední stroj zvládl uběhnout pět kilometrů.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl? Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl?
Málokdo už řeší to, zda Mooreův zákon stále platí ve své obecně uznávané podobě a jde spíše o to, kam až zajde vývoj ve snaze zmenšovat tranzistory a jaké nové berličky se v něm uplatní. Jaký je tedy výhled? 
Včera, článek, Jan Vítek1 komentář
Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby
Alienware je zvláště v USA oblíbená značka herních PC, která patří pod firmu Dell. Nově se na jejích stránkách ovšem objevilo upozornění o tom, že se mnohé desktopy nebudou prodávat v jistých státech kvůli regulacím spotřeby energie. 
29.7.2021, aktualita, Jan Vítek23 komentářů
Hry a 2700X vs. 8700K: jak si vedou přes tři roky stará CPU proti moderním? Hry a 2700X vs. 8700K: jak si vedou přes tři roky stará CPU proti moderním?
Microsoft se chystá v případě systému Windows 11 udělat tlustou čáru za teprve nedávnými procesorovými generacemi a stále platí, že zapovězeno bude vše před 2. generací Ryzenů a 8. generací Core. 
29.7.2021, aktualita, Jan Vítek11 komentářů