Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Ryzen 9 3950X byl dle Digitimes pozdržen kvůli slabým taktům

25.9.2019, Jan Vítek, aktualita
Ryzen 9 3950X byl dle Digitimes pozdržen kvůli slabým taktům
Společnost AMD nedávno ohlásila, že procesor Ryzen 9 3950X nepřijde během září, jak dříve slibovala, ale o dva měsíce později v listopadu. Vše přitom ukazovalo na příčinu v podobě nedostatku 7nm čipletů.
Odložení nástupu procesoru Ryzen 9 3950X jsme si mohli spojit se zprávou o prodloužených lhůtách na dodání 7nm čipů vyráběných v TSMC, ale nejen s tím. Jednak je to i fakt, že AMD má potíže s uspokojením poptávky po 12jádrovém Ryzen 9 3900X a pak už máme i potvrzeno, že procesory Threadripper 3. generace nejdříve přijdou s maximálně 24 jádry, což také ukazuje na to, že AMD zrovna nesedí na haldách nepotřebných 7nm čipletů. 
 
 
Dle serveru Digitimes by ale pravý důvod odložení nástupu procesoru Ryzen 9 3950X měl být jiný, i když lze říci, že v podstatě o moc odlišnou záležitost nejde. Má jít prostě o problém s dosažením takových taktů, jaké AMD slíbilo. My moc dobře víme, že procesory Ryzen 3000 mají velice malou frekvenční rezervu, která by umožnila jejich přetaktování a mnohdy už ve výchozí podobě pracují na hranicích svých možností. 
 
AMD také přišlo s novým mikrokódem AGESA 1.0.0.3 ABBA, který měl za úkol dostat maximální takty procesorů Ryzen 3000 na úroveň slíbenou specifikacemi, a to tak, aby procesory byly schopny alespoň po omezenou dobu pracovat na nejvyšším taktu při zátěži jednoho jádra. Vedle toho je dobře znám i ten fakt, že ne všechna jádra v nových procesorech jsou schopna oné nejvyšší frekvence dosáhnout. 
 
 
V této době měl přitom přijít na trh procesor, který jednak slíbil 16 jader a navíc na taktu až 4,7 GHz, což je o 100 MHz výše, než v případě modelu Ryzen 9 3900X, který má sám ze všech dostupných modelů své řady nejvyšší takt. Z toho je patrné, že skutečně může jít o problémy s dosažením potřebných taktů, respektive spíše s tím, že AMD nemá k dispozici dost 7nm čipletů, které to zvládnou. 

Řešením je pak počkat na nastřádání potřebného počtu kvalitně vyrobených čipletů, anebo se pokusit výrobu společně s TSMC vyladit tak, aby se takových vyrábělo více. V obou případech je zapotřebí více času. AMD by sice mohlo udělat ještě jinou věc, a to vypustit na trh sice 16jádrový, ale níže taktovaný model, takže dejme tomu Ryzen 9 3920X, ovšem to už je čistě jeho věc. 
 
Možné také je, že spíše než prostý nedostatek čipletů omezují dodávky procesoru Ryzen 9 3900X také problémy s taktem, což by ale pro dostupnost 16jádrového modelu nevěštilo nic dobrého. Uvidíme, zda se k tomu vyjádří samotné AMD.