www.svethardware.cz
>
>
>
>

Ryzen 9 3950X byl dle Digitimes pozdržen kvůli slabým taktům

Ryzen 9 3950X byl dle Digitimes pozdržen kvůli slabým taktům
, , aktualita
Společnost AMD nedávno ohlásila, že procesor Ryzen 9 3950X nepřijde během září, jak dříve slibovala, ale o dva měsíce později v listopadu. Vše přitom ukazovalo na příčinu v podobě nedostatku 7nm čipletů.
K oblíbeným
reklama
Odložení nástupu procesoru Ryzen 9 3950X jsme si mohli spojit se zprávou o prodloužených lhůtách na dodání 7nm čipů vyráběných v TSMC, ale nejen s tím. Jednak je to i fakt, že AMD má potíže s uspokojením poptávky po 12jádrovém Ryzen 9 3900X a pak už máme i potvrzeno, že procesory Threadripper 3. generace nejdříve přijdou s maximálně 24 jádry, což také ukazuje na to, že AMD zrovna nesedí na haldách nepotřebných 7nm čipletů. 
 
 
Dle serveru Digitimes by ale pravý důvod odložení nástupu procesoru Ryzen 9 3950X měl být jiný, i když lze říci, že v podstatě o moc odlišnou záležitost nejde. Má jít prostě o problém s dosažením takových taktů, jaké AMD slíbilo. My moc dobře víme, že procesory Ryzen 3000 mají velice malou frekvenční rezervu, která by umožnila jejich přetaktování a mnohdy už ve výchozí podobě pracují na hranicích svých možností. 
 
AMD také přišlo s novým mikrokódem AGESA 1.0.0.3 ABBA, který měl za úkol dostat maximální takty procesorů Ryzen 3000 na úroveň slíbenou specifikacemi, a to tak, aby procesory byly schopny alespoň po omezenou dobu pracovat na nejvyšším taktu při zátěži jednoho jádra. Vedle toho je dobře znám i ten fakt, že ne všechna jádra v nových procesorech jsou schopna oné nejvyšší frekvence dosáhnout. 
 
 
V této době měl přitom přijít na trh procesor, který jednak slíbil 16 jader a navíc na taktu až 4,7 GHz, což je o 100 MHz výše, než v případě modelu Ryzen 9 3900X, který má sám ze všech dostupných modelů své řady nejvyšší takt. Z toho je patrné, že skutečně může jít o problémy s dosažením potřebných taktů, respektive spíše s tím, že AMD nemá k dispozici dost 7nm čipletů, které to zvládnou. 

Řešením je pak počkat na nastřádání potřebného počtu kvalitně vyrobených čipletů, anebo se pokusit výrobu společně s TSMC vyladit tak, aby se takových vyrábělo více. V obou případech je zapotřebí více času. AMD by sice mohlo udělat ještě jinou věc, a to vypustit na trh sice 16jádrový, ale níže taktovaný model, takže dejme tomu Ryzen 9 3920X, ovšem to už je čistě jeho věc. 
 
Možné také je, že spíše než prostý nedostatek čipletů omezují dodávky procesoru Ryzen 9 3900X také problémy s taktem, což by ale pro dostupnost 16jádrového modelu nevěštilo nic dobrého. Uvidíme, zda se k tomu vyjádří samotné AMD.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Samsung, Kioxia, WDC a ostatní: jaké NAND Flash si chystají? Samsung, Kioxia, WDC a ostatní: jaké NAND Flash si chystají?
V dnešní zprávě společnosti TrendForce se také dočteme o tom, jaké plány mají největší světoví výrobci elektronických pamětí typu NAND Flash. Podívejme se tak na to, jaké další generace se chystají. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
TrendForce: poptávka po NAND Flash silně roste díky datovým centrům TrendForce: poptávka po NAND Flash silně roste díky datovým centrům
Ještě během zimy přicházely zprávy o tom, jak se můžeme chystat na prudké zvyšování cen pamětí NAND Flash a ušetřeny nebudou ani DRAM. Koronavirus však tyto predikce zdánlivě rozcupoval a nyní můžeme být zvědaví na to, jaká je realita.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
HyperX nabízí nové poloprůhledné klávesy pro ještě svítivější klávesnice HyperX nabízí nové poloprůhledné klávesy pro ještě svítivější klávesnice
Mechanické klávesnice dnes již běžně nabízí podsvícení, a to rovnou RGB se světelnou diodou pod každou klávesou zvlášť. Jde přitom o výbavu, která není každému po chuti, přičemž HyperX nyní cílí především na ty, kterým vyhovuje.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
QNAP TS-431KX: 4diskový NAS přináší podporu 10GbE QNAP TS-431KX: 4diskový NAS přináší podporu 10GbE
Společnost QNAP přichází na trh s novým NASem TS-431KX. Ten přináší pozice pro 4 disky a zaujme především podporou síťového rozhraní 10GbE. Díky tomu slibuje přenosové rychlosti přesahující 1100 MB/s.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Desky s AMD B550 se začínají objevovat v obchodech, zaslouží si pozornost Desky s AMD B550 se začínají objevovat v obchodech, zaslouží si pozornost
AMD již brzy umožní výrobcům základních desek, aby dostali na trh své modely s čipsetem B550, přičemž ty se již objevují v nabídkách zahraničních obchodů, kde jejich cena začíná na 100 dolarech. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek