www.svethardware.cz
>
>
>
>

Ryzen 9 3950X byl dle Digitimes pozdržen kvůli slabým taktům

Ryzen 9 3950X byl dle Digitimes pozdržen kvůli slabým taktům
, , aktualita
Společnost AMD nedávno ohlásila, že procesor Ryzen 9 3950X nepřijde během září, jak dříve slibovala, ale o dva měsíce později v listopadu. Vše přitom ukazovalo na příčinu v podobě nedostatku 7nm čipletů.
K oblíbeným
reklama
Odložení nástupu procesoru Ryzen 9 3950X jsme si mohli spojit se zprávou o prodloužených lhůtách na dodání 7nm čipů vyráběných v TSMC, ale nejen s tím. Jednak je to i fakt, že AMD má potíže s uspokojením poptávky po 12jádrovém Ryzen 9 3900X a pak už máme i potvrzeno, že procesory Threadripper 3. generace nejdříve přijdou s maximálně 24 jádry, což také ukazuje na to, že AMD zrovna nesedí na haldách nepotřebných 7nm čipletů. 
 
 
Dle serveru Digitimes by ale pravý důvod odložení nástupu procesoru Ryzen 9 3950X měl být jiný, i když lze říci, že v podstatě o moc odlišnou záležitost nejde. Má jít prostě o problém s dosažením takových taktů, jaké AMD slíbilo. My moc dobře víme, že procesory Ryzen 3000 mají velice malou frekvenční rezervu, která by umožnila jejich přetaktování a mnohdy už ve výchozí podobě pracují na hranicích svých možností. 
 
AMD také přišlo s novým mikrokódem AGESA 1.0.0.3 ABBA, který měl za úkol dostat maximální takty procesorů Ryzen 3000 na úroveň slíbenou specifikacemi, a to tak, aby procesory byly schopny alespoň po omezenou dobu pracovat na nejvyšším taktu při zátěži jednoho jádra. Vedle toho je dobře znám i ten fakt, že ne všechna jádra v nových procesorech jsou schopna oné nejvyšší frekvence dosáhnout. 
 
 
V této době měl přitom přijít na trh procesor, který jednak slíbil 16 jader a navíc na taktu až 4,7 GHz, což je o 100 MHz výše, než v případě modelu Ryzen 9 3900X, který má sám ze všech dostupných modelů své řady nejvyšší takt. Z toho je patrné, že skutečně může jít o problémy s dosažením potřebných taktů, respektive spíše s tím, že AMD nemá k dispozici dost 7nm čipletů, které to zvládnou. 

Řešením je pak počkat na nastřádání potřebného počtu kvalitně vyrobených čipletů, anebo se pokusit výrobu společně s TSMC vyladit tak, aby se takových vyrábělo více. V obou případech je zapotřebí více času. AMD by sice mohlo udělat ještě jinou věc, a to vypustit na trh sice 16jádrový, ale níže taktovaný model, takže dejme tomu Ryzen 9 3920X, ovšem to už je čistě jeho věc. 
 
Možné také je, že spíše než prostý nedostatek čipletů omezují dodávky procesoru Ryzen 9 3900X také problémy s taktem, což by ale pro dostupnost 16jádrového modelu nevěštilo nic dobrého. Uvidíme, zda se k tomu vyjádří samotné AMD.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Skříň Dune Pro z Kickstarteru přináší eleganci ve stylu Mac Pro Skříň Dune Pro z Kickstarteru přináší eleganci ve stylu Mac Pro
Na Kickstarteru se objevil zajímavý projekt počítačové skříně, která může ze všeho nejvíce připomenout počítače Apple Mac Pro. Nejde pochopitelně jen o náhodu, ale o produkt, který přímo má vypadat jako zbrusu nové Mac Pro.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Oběti podvodu s kryptoměnou OneCoin vyhrožují smrtí Oběti podvodu s kryptoměnou OneCoin vyhrožují smrtí
Jen McAdam je jednou z mnoha obětí podvodu s kryptoměnou OneCoin. Na rozdíl od mnoha jiných o tom ale veřejně mluví v podcastu na BBC, což ji začalo přinášet vyhrožování znásilněním a smrtí.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Blizzard zmínil trest pro Blitzchunga, Čína s celou kauzou prý nemá nic společného Blizzard zmínil trest pro Blitzchunga, Čína s celou kauzou prý nemá nic společného
Blizzard si v posledních dnech užívá zloby hráčů ze západu, kteří obecně podporují protesty v Hongkongu a postavili se za streamera a hráče zvaného Blitzchung. Ten vyjádřil protestujícím podporu a byl za to potrestán.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Intel odmítá fámy a stále počítá s výrobou 10nm desktopových CPU Intel odmítá fámy a stále počítá s výrobou 10nm desktopových CPU
Server Hardwareluxx.de se nechal slyšet, že Intel dle jeho informací zrušil přípravy 10nm procesorů. Zůstaly by 14nm modely vycházející ze Skylake, které by až v roce 2022 nahradily rovnou 7nm. Intel to popírá.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NAS Synology RackStation RS820+: může umět i 10GbE NAS Synology RackStation RS820+: může umět i 10GbE
Pokud potřebujete NAS vyšší kategorie, může vás zaujmout nový Synology RackStation RS820+ a RS820RP+. Ten pojme až čtyři 3,5" disky, má 4jádrový procesor a lze jej vybavit i 10GbE připojením.
Včera, aktualita, Milan Šurkala