www.svethardware.cz
>
>
>
>

Přijdou po Vermeer stále ještě 7nm procesory Warhol se Zen 3?

Přijdou po Vermeer stále ještě 7nm procesory Warhol se Zen 3?
, , aktualita
Ještě do včerejšího dne jsme měli víceméně jasno v tom, co jak se budou vyvíjet další procesorové generace společnosti AMD, ovšem pak přišla informace od Digitimes o 5nm CPU chystaných ještě na tento rok, které však vůbec neodpovídá tato zpráva.
K oblíbeným
reklama
Pochopitelně jde v této době vesměs o fámy, takže si o nich můžeme přečíst, popřemýšlet a zatím je nebrat moc vážně. Ostatně pokud bychom měli věřit tomu, že Vermeer už bude 5nm generace procesorů, museli bychom zahodit všechny dosavadní oficiální roadmap a také je o informaci v přímém rozporu s tou, které se budeme věnovat nyní. Ta se týká procesorové generace AMD Warhol, jež by mohla být oním chybějícím článkem mezi Vermeer a Raphael pro rok 2021, jaký jsme hledali pro tuto tabulku. 
 
 
Máme tu totiž vyfocenou část roadmap, kde na pravé straně můžeme tušit právě generaci Raphael, od které už očekáváme využití 5nm procesu. Generace Warhol by ale měla být stále 7nm, využívat jádra Zen 3 a sběrnici PCIe 4.0, čili v těchto ohledech je to to samé, co má nabídnout i letošní Vermeer.
 
 
Čili na jedné straně tu máme fámy o 5nm Vermeer a o tom, že AMD se snaží o velkolepý technologický nástup a na druhé straně se mluví o tom, že následovat budou naopak ještě dvě další 7nm procesorové generace, než teprve přijde na řadu 5nm proces. Osobně bych se přikláněl k té druhé možnosti s tím, že Warhol by mohly být spíše než plnohodnotná generace nějaká forma refreshe, jakou nyní AMD připravuje právě i v generaci Ryzen 3000 Matisse.  
 
Pak se ale můžeme ptát, jaký konkrétní 7nm proces by AMD mělo pro Zen 3 využít, protože víme, že ačkoliv to nemusí být N7+ využívající EUVL, nebude to ten samý N7, jaký se používá dnes pro GPU Navi či Zen 2. 
 
Aktuálně vypadá jako nejpravděpodobnější možnost ta, že AMD využije proces N7 Plus (N7P), což ovšem není to samé co N7+. Právě N7P je vylepšený původní N7, s nímž je i kompatibilní právě na rozdíl od N7+. EUVL se tak v něm ještě nevyužívá, ovšem v případě procesů jako N5 či N6 už bude platit za nedílnou součást. 
 
Proces N7P má nabídnout mírně lepší vlastnosti než N7, a to o 7 % vyšší výkon se stejným příkonem, anebo o 10 % nižší spotřebu při stejném výkonu. Ostatně generace Zen 3 by měla zaujmout především vylepšenou architekturou, než výrazně lepším procesem a my zatím budeme raději předpokládat, že server Digitimes vypustil do světa kachnu, ačkoliv to není jeho zvykem.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Chieftec Scorpion 3: prosklený middletower Chieftec Scorpion 3: prosklený middletower
K posouzení nám dorazila počítačová skříň Chieftec Scorpion 3, čili již třetí model své řady, kterou můžeme brát za čistě herní, čemuž také odpovídá její výbava. Nemůže pochopitelně chybět sklo a ani barevné LED, ale co takový dálkový ovladač?
Dnes, recenze, Jan Vítek1 komentář
AMD uvádí na trh tři nové procesory Ryzen 3000 XT AMD uvádí na trh tři nové procesory Ryzen 3000 XT
Společnost AMD si pro dnešek dle očekávání připravila nové procesory Ryzen 3000 s označením XT, které se zařadí po bok starších modelů Matisse. Jde konkrétně o Ryzen 9 3900XT, Ryzen 7 3800XT a Ryzen 5 3600XT.
Včera, aktualita, Jan Vítek
MSI ohlásilo nový 23,8" profesionální monitor PRO MP241 MSI ohlásilo nový 23,8" profesionální monitor PRO MP241
Společnost MSI uvádí na trh nový profesionální monitor PRO MP241. Ten je určen např. pro programátory, webové designéry a podobné profese. Počítejte s 23,8" úhlopříčkou IPS displeje, jehož rozlišení je tradiční Full HD.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Shadow Warrior 3 ohlášen, přijde příští rok Shadow Warrior 3 ohlášen, přijde příští rok
Vydavatel Devolver Digital a vývojářské studio Flying Wild Hog představují další díl do série Shadow Warrior, která odstartovala už v roce 1997 a po necelých dvou dekádách se dočkala pokračování. Na to třetí tak dlouho čekat nemusíme. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
AMD Ryzen 7 4700G přetaktován na 4,75 GHz se standardním chlazením AMD Ryzen 7 4700G přetaktován na 4,75 GHz se standardním chlazením
Nová desktopová APU Renoir od AMD mohou být velice zajímavá i v roli prostých procesorů, což ukazuje jejich výkon na základních taktech, ale i možnosti přetaktování. Ostatně 8 jader Zen 2 na 4,75 GHz nebude k zahození.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář