www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Problémový Intel s sebou táhne dolů celý trh s PC

Problémový Intel s sebou táhne dolů celý trh s PC
, , aktualita
Intel aktuálně řeší, jak by mohl navýšit výrobu 14nm čipů tak, aby dokázal uspokojit poptávku po nich. Už nyní je ale dle JP Morgan jasné, že jeho problémy ovlivní celý trh s PC, což ostatně šlo očekávat. 
K oblíbeným
reklama
Ceny procesorů Intel jdou nahoru, což je pro nás nejlepší ukazatel jejich nedostatku, přičemž to má platit pro řadu 14nm produktů této firmy. A pokud mají výrobci počítačů nedostatečný přístup k procesorům či čipovým sadám, je pak logické, že se to musí odrazit na celém trhu s PC. Ten v posledním letošním čtvrtletí dle JP Morgan klesne o 5 až 7 %. Pokud to nastane, pak bude zcela smeteno menší pozorované oživení tohoto trhu, které nastalo po řadě let poklesu. 
 
 
V posledním čtvrtletí předchozího roku se prodalo 70,6 mil. počítačů, což znamenalo růst o 0,7 %. Pokud se tedy očekává naopak pokles o 5 až 7 %, bude to představovat 3,5 až 5 milionů počítačů, které se na trh nedostanou, a to především kvůli nedostatečné výrobě v Intelu. Závěr roku je také především pro spotřebitele tou nejméně vhodnou dobou pro takové problémy. Ceny hardwaru už tak jdou kvůli zvýšenému zájmu nahoru díky předvánoční nákupní sezóně a nyní se k tomu přidává ještě nedostatek procesorů Intel. 
 
Vypadá to tak, že prodejním hitem bude po zbytek tohoto roku kombinace procesorů AMD Ryzen či Threadripper pro obzvláště náročné a grafické karty NVIDIA s čipy Pascal. 
 
Nicméně dobrá zpráva to není především pro všemožné menší výrobce počítačů, které dlouholetý pokles na trhu s PC poznamenal daleko nejvíc. Jak ukazuje výše uvedený graf, velké firmy až na Acer rostly nebo stagnovaly, a pokles na trhu s PC tak velice výrazně snížil tržby ostatním menším firmám. 
 
Od Intelu se dá očekávat, že se zaměří především na to, aby pokryl poptávku po hi-end produktech, z nichž koukají nejvyšší marže. AMD zase bude mít příležitost zvýšit svůj podíl na trhu a zákazník bude mít o to jednodušší rozhodování, pokud tedy nebude chtít čekat. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD
Sony minulý týden konečně zveřejnila dlouho očekávaný software, který uživatelům umožní využít běžně dostupná SSD pro rozšíření kapacity konzolí PlayStation 5. Prozatím jde o betaverzi, ale už tu máme slibné výsledky. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny
Nová megabaterie Victoria Big Battery v Austrálii koncem minulého týdne zachvátil požár. Jde o jedno z největších akumulátorových úložišť na světě, které zde pomáhá vykrývat špičky a řešit zásahy FCAS.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck
AMD nebylo nikdy úspěšnějším výrobcem konzolového hardwaru, než je dnes. Za to aktuálně platí uživatelé PC, kteří nemají k dispozici tolik hardwaru od AMD, kolik by si mohli přát, ale s tím se nedá nic dělat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik? Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik?
Těžba Etherea dnes už pro mnohé není výdělečný podnik kvůli nepříznivému mixu nákladů na energie, výši odměn a hodnoty samotného Etherea. To má svůj vliv i na cenu pamětí GDDR5 či především GDDR6 na trhu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
CATL uvede na trh sodíkové akumulátory s vyšší odolností vůči chladu CATL uvede na trh sodíkové akumulátory s vyšší odolností vůči chladu
Společnost CATL dosáhla dalšího významného milníku. Sodíkové akumulátory se jí podařilo vyvinout do takové podoby, že by se už brzy měly dostat na trh. Zajímavé mají být např. vyšší odolností vůči chladu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře