www.svethardware.cz
>
>
>
>

Procesory Intel a AMD v příštích letech: na co se můžeme těšit?

Procesory Intel a AMD v příštích letech: na co se můžeme těšit?
, , článek
Především Intel nás v poslední době zahltil velkým množstvím informací o svých budoucích procesorech, a tak si je dnes pěkně shrneme v jednom delším článku. Všímat si samozřejmě budeme ale i záměrů firmy AMD, které jsou však bohužel neprůhledné.
K oblíbeným
reklama
Jak už jsme na našich stránkách párkrát uvedli, role firem AMD a Intel se v jistém smyslu vyměnily. Nyní právě AMD navenek působí, jako by nemělo žádný zájem komunikovat se svými příznivci či obecně s veřejností, která je zvědavá na jeho příští produkty. Nemáme tu žádnou aktuální procesorovou roadmapu ani žádné oficiální informace o tom, jakou konkrétní procesorovou generaci můžeme očekávat po Ryzenech 5000 a je tu pouze nejistý příslib jakýchsi procesorů s V-Cache, které dorazí snad ještě letos. 
 
 
Naopak Intel je jako vyměněný a komunikuje mnohem více než kdy předtím, ostatně tato firma skutečně má nové vedení a nejde pouze o nového CEO Pata Gelsingera, ale i o celou řadu dalších změn ve vedoucích pozicích. 
 
Intel se tak najednou snaží odbornou i širokou veřejnost podrobně informovat o svých plánech do budoucna a těžko vzpomínat, kdy a zda někdy vůbec jsme měli díky oficiálním informacím výhled na tři procesorové mikroarchitektury dopředu a dokonce čtyři výrobní procesy. Navíc nejde jen o stručné informace, ale i o řadu podrobností, i když Intel samozřejmě bude mít také řadu tajemství, která ještě nechce vyzradit. 
 
Nicméně z výše řečeného vyplývá, že tento článek bude víceméně jednostranná záležitost, respektive se bude věnovat převážně tomu, co plánuje Intel, zatímco na straně firmy AMD bude zase více spekulací a fám. S tím se ale nedá nic dělat, když AMD mlčí.
 
 

Probudili jsme spícího obra

 
Ve stylu admirála Jamamota by si mohla povzdechnout Lisa Su, což myslíme samozřejmě s nadsázkou a s ohledem na to, že onen obr zatím ukazuje svůj technologický potenciál budoucích let jen na papíře. Plány má ale velkolepé a patří mezi ně i rušení některých zavedených pořádků, jako třeba to, že zásadní produkty se vyrábí pouze a jen v domácích továrnách. 
 
Je třeba si uvědomit, že jakkoliv výtečné produkty může firma AMD nabízet, nic to nemění na její druhořadé roli na trhu vedle Intelu, což nyní v podstatě v případě PC platí i při srovnání s NVIDIÍ, ale tomu se nyní nechceme věnovat, i když příčina je stejná. Intel si sice trošku líže rány, ale aktuální situace na trhu, při níž může prodat veškerou svou produkci, mu hraje do karet. Poznali jsme to i na konci minulého roku, kdy podíl firmy AMD na trhu s x86 CPU právě po nástupu velice dobrých Ryzenů 5000 klesl, což byl prostý důsledek toho, že Intel dokázal rozšiřovat svou produkci vyšším tempem. Jinými slovy, AMD nemělo a nemá k dispozici potřebné kapacity.
 
 
Aktuálně tak má AMD na trhu lepší desktopové procesory a v mnoha ohledech i serverové procesory a jednoznačně i konkurenceschopné mobilní procesory, jenomže je limitováno výrobními kapacitami, o které se u TSMC přetahuje s celou řadou jiných firem, mezi něž se nově tlačí také Intel. Respektive Intel mezi ně patří už dlouho, ale nyní chce ještě více a navíc pokud možno to nejmodernější z repertoáru Tchaj-wanců. 
 
Nemůžeme tak v žádném případě pomýšlet na to, že by AMD mohlo Intelu i nadále brát podíl na trhu nezměněným tempem, jako mohlo doposud, kdy byl Intel zaskočen nástupem architektury Zen a zoufale se snažil vymačkat maximum ze starého 14nm procesu a staré mikroarchitektury Skylake. Tyto časy nyní končí. 
reklama
Nejnovější články
Blue Origin zveřejnila termín dalšího letu a odhalila dva pasažéry Blue Origin zveřejnila termín dalšího letu a odhalila dva pasažéry
Společnost Blue Origin má naplánován druhý let s posádkou. Nyní už jsou známa jména dvou ze čtyř vesmírných turistů, kteří se jako další v modulu vyneseném raketou New Shepard podívají nad hranici vesmíru.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Křemíkové solid-state baterie od LG Energy ukazují možnou cestu Křemíkové solid-state baterie od LG Energy ukazují možnou cestu
Křemík sice vypadá být slibným materiálem pro akumulátory budoucnosti, stále má ale nemálo problémů. LG Energy a University of California San Diego ukazují, že se některé z nich daří odstraňovat.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
TSMC slibuje dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050 TSMC slibuje dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050
Společnost TSMC si stanovila lhůtu třech dekád na to, aby dosáhla cíle uhlíkové neutrality, což tak má splnit do roku 2050. V případě výroby čipů tak jde především o přímou spotřebu elektrické energie, ale také o výstavbu nebo spotřebu vody.
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Létající mikročipy mohou sledovat kvalitu vzduchu i šíření nemocí Létající mikročipy mohou sledovat kvalitu vzduchu i šíření nemocí
Sotva milimetr či dva jsou velká nová bezdrátová elektronická zařízení, o nichž si inženýři z Northwestern University slibují obrovskou škálu možností využití. K čemu mohou být tato elektronické létající "semínka" využita? 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Smrt na Marsu: co se stane s tělem? Smrt na Marsu: co se stane s tělem?
Pokud či spíše až se lidé dostanou na Mars, bude třeba řešit i takovou otázku, co udělat s tělem zesnulého a jaké dopady budou mít různá rozhodnutí. Co se ale vůbec stane s tělem, které bychom nechali svému osudu?
Včera, aktualita, Jan Vítek7 komentářů