Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Procesory Intel a AMD v příštích letech: na co se můžeme těšit?

1.9.2021, Jan Vítek, článek
Procesory Intel a AMD v příštích letech: na co se můžeme těšit?
Především Intel nás v poslední době zahltil velkým množstvím informací o svých budoucích procesorech, a tak si je dnes pěkně shrneme v jednom delším článku. Všímat si samozřejmě budeme ale i záměrů firmy AMD, které jsou však bohužel neprůhledné.
Jak už jsme na našich stránkách párkrát uvedli, role firem AMD a Intel se v jistém smyslu vyměnily. Nyní právě AMD navenek působí, jako by nemělo žádný zájem komunikovat se svými příznivci či obecně s veřejností, která je zvědavá na jeho příští produkty. Nemáme tu žádnou aktuální procesorovou roadmapu ani žádné oficiální informace o tom, jakou konkrétní procesorovou generaci můžeme očekávat po Ryzenech 5000 a je tu pouze nejistý příslib jakýchsi procesorů s V-Cache, které dorazí snad ještě letos. 
 
 
Naopak Intel je jako vyměněný a komunikuje mnohem více než kdy předtím, ostatně tato firma skutečně má nové vedení a nejde pouze o nového CEO Pata Gelsingera, ale i o celou řadu dalších změn ve vedoucích pozicích. 
 
Intel se tak najednou snaží odbornou i širokou veřejnost podrobně informovat o svých plánech do budoucna a těžko vzpomínat, kdy a zda někdy vůbec jsme měli díky oficiálním informacím výhled na tři procesorové mikroarchitektury dopředu a dokonce čtyři výrobní procesy. Navíc nejde jen o stručné informace, ale i o řadu podrobností, i když Intel samozřejmě bude mít také řadu tajemství, která ještě nechce vyzradit. 
 
Nicméně z výše řečeného vyplývá, že tento článek bude víceméně jednostranná záležitost, respektive se bude věnovat převážně tomu, co plánuje Intel, zatímco na straně firmy AMD bude zase více spekulací a fám. S tím se ale nedá nic dělat, když AMD mlčí.
 
 

Probudili jsme spícího obra

 
Ve stylu admirála Jamamota by si mohla povzdechnout Lisa Su, což myslíme samozřejmě s nadsázkou a s ohledem na to, že onen obr zatím ukazuje svůj technologický potenciál budoucích let jen na papíře. Plány má ale velkolepé a patří mezi ně i rušení některých zavedených pořádků, jako třeba to, že zásadní produkty se vyrábí pouze a jen v domácích továrnách. 
 
Je třeba si uvědomit, že jakkoliv výtečné produkty může firma AMD nabízet, nic to nemění na její druhořadé roli na trhu vedle Intelu, což nyní v podstatě v případě PC platí i při srovnání s NVIDIÍ, ale tomu se nyní nechceme věnovat, i když příčina je stejná. Intel si sice trošku líže rány, ale aktuální situace na trhu, při níž může prodat veškerou svou produkci, mu hraje do karet. Poznali jsme to i na konci minulého roku, kdy podíl firmy AMD na trhu s x86 CPU právě po nástupu velice dobrých Ryzenů 5000 klesl, což byl prostý důsledek toho, že Intel dokázal rozšiřovat svou produkci vyšším tempem. Jinými slovy, AMD nemělo a nemá k dispozici potřebné kapacity.
 
 
Aktuálně tak má AMD na trhu lepší desktopové procesory a v mnoha ohledech i serverové procesory a jednoznačně i konkurenceschopné mobilní procesory, jenomže je limitováno výrobními kapacitami, o které se u TSMC přetahuje s celou řadou jiných firem, mezi něž se nově tlačí také Intel. Respektive Intel mezi ně patří už dlouho, ale nyní chce ještě více a navíc pokud možno to nejmodernější z repertoáru Tchaj-wanců. 
 
Nemůžeme tak v žádném případě pomýšlet na to, že by AMD mohlo Intelu i nadále brát podíl na trhu nezměněným tempem, jako mohlo doposud, kdy byl Intel zaskočen nástupem architektury Zen a zoufale se snažil vymačkat maximum ze starého 14nm procesu a staré mikroarchitektury Skylake. Tyto časy nyní končí.