reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Prodeje GPU spadly nejvíce od krize v roce 2009, nejhůř je na tom AMD

23.11.2022, Milan Šurkala, aktualita
Prodeje GPU spadly nejvíce od krize v roce 2009, nejhůř je na tom AMD
Společnost Jon Peddie Research vydala další zprávu o trhu s grafickými čipy a čísla rozhodně nejsou pozitivní. Naopak došlo k největšímu propadu, který jsme mohli zaznamenat od hospodářské krize v roce 2009. A nedaří se především AMD.
Trh s grafickými kartami zažívá v poslední době velký propad. Kryptoměnová mánie skončila, trh je zaplaven staršími grafikami, ty nové jsou velmi drahé (Nvidia GeForce RTX 4080/4090), případně se na jejich příchod na trh ještě jen čeká (AMD Radeon RX 7900) a je zde i značný pokles zájmu o notebooky. Není divu, že čísla, která prezentovala společnost Jon Peddie Research o stavu trhu s GPU, rozhodně nejsou plusová. Meziročně totiž došlo na trhu s GPU k 25,1% propadu dodávek, přičemž se o to zasloužily především notebooky. Tam došlo k 30% poklesu, zatímco u desktopových GPU to bylo o 15,4 %.
 
AMD Radeon
 
Pokud jde o čísla proti předchozímu čtvrtletí, tam si Intel polepšil o 10,3 procentního bodu, Nvidia klesla o 1,8 p.b. a AMD dokonce o 8,5 p.b. V řeči počtu dodaných GPU to znamená 10,3% pokles trhu proti minulému čtvrtletí, u Intelu šlo o 4,7% nárůst, u Nvidie o 19,7% pokles a u AMD dokonce o pokles o 47,6 %. Pokud to srovnáme proti stejnému čtvrtletí minulého roku, tak se Intelu povedlo vyrůst ze 62% tržního podílu na 72%, v tomto jsou ale započítány i integrované grafické čipy. Přestože AMD má integrovaná GPU v mnoha svých procesorech, jeho tržní podíl šel dramaticky dolů z loňských 18 % na pouhých 12 %. Příliš se nedařilo ani Nvidii, u které šlo o pokles ze 20 % na 16 %.
 
Jon Peddie Research GPU
 
Máme zde zprávu i o stavu na trhu CPU. Jejich prodeje meziročně klesly z 81 na 66 milionů kusů, což je 18,6% pokles. Desktopové procesory si na tržním podílu meziročně polepšily ze 30 na 38 %, v počtech kusů je to ale jen cca 3 % nahoru. U mobilních procesorů se tržní podíl snížil ze 70 na 62 %, což spolu s propadem počtu kusů celého trhu znamená pokles o 28 %.
 
Jon Peddie Research GPU
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama