www.svethardware.cz
>
>
>

Prodeje herních PC a notebooků šly meziročně dolů o 6,2 %

Prodeje herních PC a notebooků šly meziročně dolů o 6,2 %
, , aktualita
Herní počítače byly po začátku PC krize ostrůvkem naděje, který neustále klesající prodeje neohrožovaly. Není divu, že se běžně dostupný hardware už zcela běžně označuje za herní, nicméně aktuální krize celého polovodičového průmyslu ovlivnila i herní PC.
K oblíbeným
reklama
Možná je nadnesené hned mluvit o krizi polovodičového průmyslu, i když je jistě řada firem, která to vidí jinak, například takový Samsung spoléhající z velké části na prodej pamětí (DRAM i NAND Flash), jemuž v posledním roce prudce klesly tržby. Příčin lze hledat více. Jednak je to obchodní válka, která přinesla i výrazná cla na hardware vyráběný v Číně a dovážený do USA. Pak tu máme výrobní problémy Intelu, kvůli nimž byl na trhu nedostatek jeho procesorů i čipsetů, což se podepsalo na dalším zvyšování cen, a tedy i zájmu zákazníků a nakonec můžeme zmínit kryptokocovinu a přesycený trh s grafickými kartami, jakož i rozčarování nad novou generací GeForce. 
 
 
Výsledek je ten, že dle společnosti IDC klesly prodeje herních PC na 7,5 milionů kusů, což se týká prvního letošního kvartálu. Meziročně to znamená pokles o 6,2 procent, což je na poměry trhu s herními počítači dost mizerný výsledek. 
 
Dnes jsme ale také mluvili o firmě Cooler Master, která vycítila šanci na trhu s herními monitory a čísla IDC potvrzují, že ten je skutečně stále velice zajímavý, neboť meziročně naopak rostl o 48,6 %. 
 
IDC samotné vidí jako příčinu poklesu na herním trhu právě přesycený trh s GPU a pak také "makroekonomický protivítr na velkých trzích, jako je Čína". Lze dodat, že zvláště na západních trzích proběhly také velké slevy starších GPU ve snaze obchodníků zbavit se starých zásob, přičemž u nás už se dají staré GTX 1060 také pořídit za výrazně nižší ceny než dříve. Jde však o to, že se mnozí lidé rozhodli prostě jen vyměnit kartu, než aby si pořídili rovnou celý nový počítač. 
 
Na to ukazuje i fakt, že pokles mezi herními desktopy byl o to prudší, a to meziročně o 10,6 procent na 3,5 milionů kusů. Herní notebooky se prodávaly výrazně lépe, ale i těch se týká pokles, i když jen o 2 procenta. V jejich případě byly prodeje dle IDC ovlivněny tím, že zákazníci vyčkávají na to, co přijde na trh za novinky.
 
Brzy by ale mělo být lépe i díky tomu, že sklady zaplněné starým hardwarem se mají konečně vyprázdnit a vedle toho tu samozřejmě máme vedle procesorů Ryzen 3000 jednak grafické karty Navi, na něž bude NVIDIA reagovat pomocí RTX 2000 SUPER. O to zajímavější budou možnosti výběru, a v druhé polovině trhu tak má následovat oživení trhu s herním hardwarem. Tomu by také mohly pomoci další slíbené hry s podporou technologií RTX. 
 
 
IDC tak předpokládá, že v celém tomto roce se prodá 41,5 milionů herních PC a trh v celoročním srovnání poroste o cca 7 procent a v roce 2023 se předpokládá nárůst prodejů na 55 milionů kusů. 
 
Zdroj: Hexus.net


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Nový algoritmus rozpozná kyberšikanu na Twitteru s 90% úspěšností Nový algoritmus rozpozná kyberšikanu na Twitteru s 90% úspěšností
Vědci na Binghamton University vyvinuli nový algoritmus umělé inteligence, který je schopen na sociální síti Twitter s vysokou úspěšností rozpoznat uživatele, kteří píší agresivní příspěvky s kyberšikanou.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Austrian Airlines zkouší autonomní drony, budou kontrolovat letadla Austrian Airlines zkouší autonomní drony, budou kontrolovat letadla
Dron v blízkosti letadla byl doposud obvykle průšvih a bylo našlápnuto k velkému maléru. Austrian Airlines je ale k letadlům vyšle záměrně. Budou totiž provádět kontroly stavu letadla místo lidských techniků. 
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Výrobce světově největšího AI čipu si všimlo americké Ministerstvo energetiky, co plánuje? Výrobce světově největšího AI čipu si všimlo americké Ministerstvo energetiky, co plánuje?
Americké Department of Energy (DOE) je organizace, která nechává stavět nejsilnější světové superpočítače a ta si nyní všimla společnosti Cerebras. Ta nedávno zaujala AI čipem s 1,2 biliony tranzistorů, který zabírá v podstatě celý wafer.
Včera, aktualita, Jan Vítek
QNAP uvádí cenově výhodné NAS TVS-x72N s rychlou sítí QNAP uvádí cenově výhodné NAS TVS-x72N s rychlou sítí
Společnost QNAP přichází s novou řadou NAS označenou jako TVS-x72N, která má být cenově výhodná, nicméně o levných produktech jistě nemůžeme mluvit. Ostatně tu jsou procesory Core i3 a rychlá síť. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Mezihvězdná kometa se stále blíží, co je nového? Mezihvězdná kometa se stále blíží, co je nového?
Na pozorování další mezihvězdní komety je na rozdíl od té první dostatek času, respektive teprve bude, protože jí bude ještě řadu týdnů trvat, než se k nám přiblíží na nejkratší vzdálenost. Astronomové ale na nic nečekají. 
Včera, aktualita, Jan Vítek