www.svethardware.cz
>
>
>
>

Project Artemis, aneb návrat Američanů na Měsíc v roce 2024

Project Artemis, aneb návrat Američanů na Měsíc v roce 2024
, , aktualita
Vedení agentury NASA ohlásilo, že už pojmenovalo svou budoucí misi, v jejímž rámci se uskuteční návrat jejích astronautů na povrch Měsíce. Půjde o Artemis, sestru Apollóna a bohyni Měsíce. 
K oblíbeným
reklama
Mise Artemis je zatím naplánována na rok 2024, který byl zmíněn už Trumpovou administrativou, dle níž se právě nejpozději v jeho průběhu Američané vrátí na Měsíc, a to snad už aby tam později zůstali. 
 
 
To si pochopitelně také vyžádá nové finanční příděly, o něž NASA později požádá Kongres. Šéf NASA Jim Bridenstine ale popřel už dříve kolující informace, že to přijde každý rok na 8 miliard dolarů. Na úvod NASA požádá o 1,6 miliardy dolarů nad rámec svého rozpočtu, aby byl projekt Artemis zahájen, ale další přesné náklady už nezmínil. O stejné částce 1,6 miliardy se také ve svém Tweetu zmínil Donald Trump. 
 
NASA tak bude muset získat i podporu amerického Kongresu a není zrovna jasné, zda pro její plán existuje dostatečná podpora na to, aby zvýšení rozpočtu hladce proběhlo. Bridenstine také upozorňuje, že projekt Artemis nemá být uskutečněn na úkor jiných již dříve plánovaných misí. 
 
Finance ale nejsou to jediné, co může plány NASA a Trumpovy administrativy překazit. Jsou tu i technické potíže, které má s vývojem SLS a lodí Orion právě samotná NASA a v poslední době se moc dobře nevede ani firmám Boeing a SpaceX, i když ty mají zatím za úkol spíše "jen" vyvinout spolehlivé taxi pro vynášení astronautů na Mezinárodní vesmírnou stanici. 
 
Výsledek je však ten, že NASA dosud ani zdaleka nemá připravenou loď, která by zvládla vyslat astronauty na cestu k Měsíci a především pak i na jeho povrch. Takové dosud neexistující plavidlo nedávno představil Jeff Bezos a něco podobného vidíme také v novém videu od NASA:
 
​  
Vedle toho také ještě neexistují vhodné moderní obleky, v nichž bychom si mohli vyjít na procházku po Měsíci. Ty budou muset být vyvinuty i pro ženy, neboť Bridenstine slíbil, že jedním z cílů je i vyslání první astronautky na Měsíc. 
 
Dalo by se říci, že NASA je dnes pochopitelně mnohem vyspělejší, než byla v 60. letech, době programu Apollo, kdy bylo vše nové a neprozkoumané. Nicméně v té době také měla zcela jiný rozpočet a jen na Apollo vydala částku kolem 25 miliard dolarů, což by mohlo vypadat ještě dobře vzhledem k tomu, co už se vložilo do vývoje SLS a Orionu. Ale to byly dolary v tehdejší hodnotě, přičemž ta dnešní by už překročila 110 miliard dolarů. A pokud se bude Kongres tvářit odmítavě i na požadavek na 1,6 miliardy, nebude to pro zdárnou budoucnost programu Artemis zrovna dobrá známka. 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AMD Ryzen 5 3400G: nejvýkonnější APU v testu, vyplatí se? AMD Ryzen 5 3400G: nejvýkonnější APU v testu, vyplatí se?
Mezi novými 7nm procesory Ryzen 3000 byla do stejné série propašována také dvě nová 12nm APU, z nichž to lepší v podobě Ryzen 5 3400G je zároveň nejvýkonnější APU, jaké je k dispozici. Co nabídne?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Temné hvězdy: vodík a trošku temné hmoty jako zárodek supermasivních černých děr? Temné hvězdy: vodík a trošku temné hmoty jako zárodek supermasivních černých děr?
Teorie o mladém vesmíru zahrnují exotické objekty, mezi něž rozhodně patří i temné hvězdy. Tyto hypotetické objekty by se mohly stát zárodky pozdějších supermasivních černých děr jako vůbec první hvězdy vesmíru. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD: NVIDIA nám spadla do cenové pasti AMD: NVIDIA nám spadla do cenové pasti
Dle vyjádření jednoho z vedoucích pracovníků firmy AMD byly ceny nových Radeonů s jejich pozdějším snížením ještě před vypuštěním na trh předem pečlivě připravená akce. Alespoň to se dozvídáme z úst Scotta Herkelmana. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Google: Stadia není Netflix pro hry, nabídne i exkluzivity Google: Stadia není Netflix pro hry, nabídne i exkluzivity
Zástupce firmy Google, který má přímo na starosti platformu Stadia, byl ochoten odpovídat na všetečné otázky lidí na fórech Reddit. My jsme se tak dozvěděli i to, že bychom dle jeho představ neměli o službě mluvit jako o Netflixu pro hry.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Equifax zaplatí až 700 milionů dolarů za únik dat z roku 2017 Equifax zaplatí až 700 milionů dolarů za únik dat z roku 2017
V září roku 2017 se začala odkrývat kauza, která se týkala amerických úvěrových registrů obsahujících informace o téměř polovině obyvatelů USA a její už tak od počátku obludné rozměry časem ještě narostly. Jaké je vyústění?
Dnes, aktualita, Jan Vítek