www.svethardware.cz
>
>
>
>

Project Artemis, aneb návrat Američanů na Měsíc v roce 2024

Project Artemis, aneb návrat Američanů na Měsíc v roce 2024
, , aktualita
Vedení agentury NASA ohlásilo, že už pojmenovalo svou budoucí misi, v jejímž rámci se uskuteční návrat jejích astronautů na povrch Měsíce. Půjde o Artemis, sestru Apollóna a bohyni Měsíce. 
K oblíbeným
reklama
Mise Artemis je zatím naplánována na rok 2024, který byl zmíněn už Trumpovou administrativou, dle níž se právě nejpozději v jeho průběhu Američané vrátí na Měsíc, a to snad už aby tam později zůstali. 
 
 
To si pochopitelně také vyžádá nové finanční příděly, o něž NASA později požádá Kongres. Šéf NASA Jim Bridenstine ale popřel už dříve kolující informace, že to přijde každý rok na 8 miliard dolarů. Na úvod NASA požádá o 1,6 miliardy dolarů nad rámec svého rozpočtu, aby byl projekt Artemis zahájen, ale další přesné náklady už nezmínil. O stejné částce 1,6 miliardy se také ve svém Tweetu zmínil Donald Trump. 
 
NASA tak bude muset získat i podporu amerického Kongresu a není zrovna jasné, zda pro její plán existuje dostatečná podpora na to, aby zvýšení rozpočtu hladce proběhlo. Bridenstine také upozorňuje, že projekt Artemis nemá být uskutečněn na úkor jiných již dříve plánovaných misí. 
 
Finance ale nejsou to jediné, co může plány NASA a Trumpovy administrativy překazit. Jsou tu i technické potíže, které má s vývojem SLS a lodí Orion právě samotná NASA a v poslední době se moc dobře nevede ani firmám Boeing a SpaceX, i když ty mají zatím za úkol spíše "jen" vyvinout spolehlivé taxi pro vynášení astronautů na Mezinárodní vesmírnou stanici. 
 
Výsledek je však ten, že NASA dosud ani zdaleka nemá připravenou loď, která by zvládla vyslat astronauty na cestu k Měsíci a především pak i na jeho povrch. Takové dosud neexistující plavidlo nedávno představil Jeff Bezos a něco podobného vidíme také v novém videu od NASA:
 
​  
Vedle toho také ještě neexistují vhodné moderní obleky, v nichž bychom si mohli vyjít na procházku po Měsíci. Ty budou muset být vyvinuty i pro ženy, neboť Bridenstine slíbil, že jedním z cílů je i vyslání první astronautky na Měsíc. 
 
Dalo by se říci, že NASA je dnes pochopitelně mnohem vyspělejší, než byla v 60. letech, době programu Apollo, kdy bylo vše nové a neprozkoumané. Nicméně v té době také měla zcela jiný rozpočet a jen na Apollo vydala částku kolem 25 miliard dolarů, což by mohlo vypadat ještě dobře vzhledem k tomu, co už se vložilo do vývoje SLS a Orionu. Ale to byly dolary v tehdejší hodnotě, přičemž ta dnešní by už překročila 110 miliard dolarů. A pokud se bude Kongres tvářit odmítavě i na požadavek na 1,6 miliardy, nebude to pro zdárnou budoucnost programu Artemis zrovna dobrá známka. 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Anthem se dostal do levné nabídky předplacené služby Origin Access Basic Anthem se dostal do levné nabídky předplacené služby Origin Access Basic
Titulu Anthem, který měl zachránit zbytek reputace studia Bioware, kdekdo ještě před vypuštěním na trh věštil neslavný konec. A ten nyní svým způsobem také přišel a zaslouženě dle toho, jaký zájem a ohlas hra vyvolala.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Aktualizované Windows 10 mají problémy se zvukem, jak je vyřešit? Aktualizované Windows 10 mají problémy se zvukem, jak je vyřešit?
O uběhlém víkendu se řešily problémy Windows 10 s nejnovějšími záplatami, které mnohým uživatelům rozvrtaly zvuk v systému. A jako obvykle se tyto potíže lišily případ od případu, ovšem týkají se konkrétní aktualizace: KB4515384.
Dnes, aktualita, Jan Vítek8 komentářů
Výkon karet v Borderlands 3 prozkoumán, jaké jsou nároky? Výkon karet v Borderlands 3 prozkoumán, jaké jsou nároky?
Nový titul Borderlands 3 bude asi ještě nějakou dobu probírán kvůli přístupu vydavatele k recenzentům i kvůli chybám, s nimiž se hráči od minulého pátku potýkají. My se nyní můžeme podívat alespoň na to, jak si vedou grafické karty.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Stíny nad Borderlands 3: problémy napříč platformami a kontroverzní přístup 2K Games Stíny nad Borderlands 3: problémy napříč platformami a kontroverzní přístup 2K Games
Titul Borderlands 3 si už můžeme od konce minulého týdne vesele hrát, ovšem kromě toho, jak dobrá je samotná hra se probírají i její problémy s výkonem napříč platformami a bohužel i velice kontroverzní přístup 2K Games k recenzentům.
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Přichází PC VR headset HTC Vive Cosmos, co nabídne a kdy bude? Přichází PC VR headset HTC Vive Cosmos, co nabídne a kdy bude?
PC systémy virtuální reality tvoří stále spíše jen okrajový trh a zatím nic nenapovídá tomu, že by se to mohlo brzy zlepšit. Tuto oblast je však zajímavé přinejmenším sledovat, respektive její vývoj a ten zajistí i nový HTC Vive Cosmos.
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře