www.svethardware.cz
>
>
>
>

Project Artemis, aneb návrat Američanů na Měsíc v roce 2024

Project Artemis, aneb návrat Američanů na Měsíc v roce 2024
, , aktualita
Vedení agentury NASA ohlásilo, že už pojmenovalo svou budoucí misi, v jejímž rámci se uskuteční návrat jejích astronautů na povrch Měsíce. Půjde o Artemis, sestru Apollóna a bohyni Měsíce. 
K oblíbeným
reklama
Mise Artemis je zatím naplánována na rok 2024, který byl zmíněn už Trumpovou administrativou, dle níž se právě nejpozději v jeho průběhu Američané vrátí na Měsíc, a to snad už aby tam později zůstali. 
 
 
To si pochopitelně také vyžádá nové finanční příděly, o něž NASA později požádá Kongres. Šéf NASA Jim Bridenstine ale popřel už dříve kolující informace, že to přijde každý rok na 8 miliard dolarů. Na úvod NASA požádá o 1,6 miliardy dolarů nad rámec svého rozpočtu, aby byl projekt Artemis zahájen, ale další přesné náklady už nezmínil. O stejné částce 1,6 miliardy se také ve svém Tweetu zmínil Donald Trump. 
 
NASA tak bude muset získat i podporu amerického Kongresu a není zrovna jasné, zda pro její plán existuje dostatečná podpora na to, aby zvýšení rozpočtu hladce proběhlo. Bridenstine také upozorňuje, že projekt Artemis nemá být uskutečněn na úkor jiných již dříve plánovaných misí. 
 
Finance ale nejsou to jediné, co může plány NASA a Trumpovy administrativy překazit. Jsou tu i technické potíže, které má s vývojem SLS a lodí Orion právě samotná NASA a v poslední době se moc dobře nevede ani firmám Boeing a SpaceX, i když ty mají zatím za úkol spíše "jen" vyvinout spolehlivé taxi pro vynášení astronautů na Mezinárodní vesmírnou stanici. 
 
Výsledek je však ten, že NASA dosud ani zdaleka nemá připravenou loď, která by zvládla vyslat astronauty na cestu k Měsíci a především pak i na jeho povrch. Takové dosud neexistující plavidlo nedávno představil Jeff Bezos a něco podobného vidíme také v novém videu od NASA:
 
​  
Vedle toho také ještě neexistují vhodné moderní obleky, v nichž bychom si mohli vyjít na procházku po Měsíci. Ty budou muset být vyvinuty i pro ženy, neboť Bridenstine slíbil, že jedním z cílů je i vyslání první astronautky na Měsíc. 
 
Dalo by se říci, že NASA je dnes pochopitelně mnohem vyspělejší, než byla v 60. letech, době programu Apollo, kdy bylo vše nové a neprozkoumané. Nicméně v té době také měla zcela jiný rozpočet a jen na Apollo vydala částku kolem 25 miliard dolarů, což by mohlo vypadat ještě dobře vzhledem k tomu, co už se vložilo do vývoje SLS a Orionu. Ale to byly dolary v tehdejší hodnotě, přičemž ta dnešní by už překročila 110 miliard dolarů. A pokud se bude Kongres tvářit odmítavě i na požadavek na 1,6 miliardy, nebude to pro zdárnou budoucnost programu Artemis zrovna dobrá známka. 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple Mac šlo hacknout přes zazipovaný dokument z Microsoft Office Apple Mac šlo hacknout přes zazipovaný dokument z Microsoft Office
Bezpečnostní výzkumník Patrick Wardle, který kdysi pracoval v NSA, objevil chybu v operačním systému macOS i kancelářském balíku Microsoft Office. Spolu dokázaly nabídnout hackerům cestu do systému.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Další únik potvrzuje DDR5 pro Intel Alder Lake, mohl by tak předběhnout AMD Další únik potvrzuje DDR5 pro Intel Alder Lake, mohl by tak předběhnout AMD
Intel připravuje mnoho nových generací procesorů a jednou z novinek bude Alder Lake. Nyní se objevil další únik, který opětovně potvrdil, že by tyto procesory měly podporovat paměti DDR5 a mít je tak dříve než AMD.
Včera, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů
Intel zpět ve světě 5G díky společnému modemu MediaTek T700 Intel zpět ve světě 5G díky společnému modemu MediaTek T700
V listopadu minulého roku se Intel nechal slyšet, že bude spolupracovat s firmou MediaTek na vývoji 5G modemů. Nyní se objevil první plod společné práce, nový 5G modem MediaTek T700 pro laptopy s procesory Intel.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Robot Pepper skenuje obličeje a žádá lidi o nasazení roušky Robot Pepper skenuje obličeje a žádá lidi o nasazení roušky
Roboti pomáhají v době poznamenané pandemií onemocnění covid-19 různými způsoby. Humanoidní robot Pepper například dostal aktualizaci, aby byl schopen rozpoznávat lidské tváře s rouškou a bez roušky.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková4 komentáře
Gigabyte G242-Z11 dostává AMD EPYC, NVIDIA A100 a PCIe 4.0 Gigabyte G242-Z11 dostává AMD EPYC, NVIDIA A100 a PCIe 4.0
Gigabyte představil nový HPC server, který využívá služeb výkonného 64jádrového procesoru AMD EPYC 7H12 i několika GPU, např. NVIDIA Ampere A100. To vše navíc doplňuje podpora rychlého rozhraní PCIe 4.0.
Včera, aktualita, Milan Šurkala