www.svethardware.cz
>
>
>
>

Project Artemis, aneb návrat Američanů na Měsíc v roce 2024

Project Artemis, aneb návrat Američanů na Měsíc v roce 2024
, , aktualita
Vedení agentury NASA ohlásilo, že už pojmenovalo svou budoucí misi, v jejímž rámci se uskuteční návrat jejích astronautů na povrch Měsíce. Půjde o Artemis, sestru Apollóna a bohyni Měsíce. 
K oblíbeným
reklama
Mise Artemis je zatím naplánována na rok 2024, který byl zmíněn už Trumpovou administrativou, dle níž se právě nejpozději v jeho průběhu Američané vrátí na Měsíc, a to snad už aby tam později zůstali. 
 
 
To si pochopitelně také vyžádá nové finanční příděly, o něž NASA později požádá Kongres. Šéf NASA Jim Bridenstine ale popřel už dříve kolující informace, že to přijde každý rok na 8 miliard dolarů. Na úvod NASA požádá o 1,6 miliardy dolarů nad rámec svého rozpočtu, aby byl projekt Artemis zahájen, ale další přesné náklady už nezmínil. O stejné částce 1,6 miliardy se také ve svém Tweetu zmínil Donald Trump. 
 
NASA tak bude muset získat i podporu amerického Kongresu a není zrovna jasné, zda pro její plán existuje dostatečná podpora na to, aby zvýšení rozpočtu hladce proběhlo. Bridenstine také upozorňuje, že projekt Artemis nemá být uskutečněn na úkor jiných již dříve plánovaných misí. 
 
Finance ale nejsou to jediné, co může plány NASA a Trumpovy administrativy překazit. Jsou tu i technické potíže, které má s vývojem SLS a lodí Orion právě samotná NASA a v poslední době se moc dobře nevede ani firmám Boeing a SpaceX, i když ty mají zatím za úkol spíše "jen" vyvinout spolehlivé taxi pro vynášení astronautů na Mezinárodní vesmírnou stanici. 
 
Výsledek je však ten, že NASA dosud ani zdaleka nemá připravenou loď, která by zvládla vyslat astronauty na cestu k Měsíci a především pak i na jeho povrch. Takové dosud neexistující plavidlo nedávno představil Jeff Bezos a něco podobného vidíme také v novém videu od NASA:
 
​  
Vedle toho také ještě neexistují vhodné moderní obleky, v nichž bychom si mohli vyjít na procházku po Měsíci. Ty budou muset být vyvinuty i pro ženy, neboť Bridenstine slíbil, že jedním z cílů je i vyslání první astronautky na Měsíc. 
 
Dalo by se říci, že NASA je dnes pochopitelně mnohem vyspělejší, než byla v 60. letech, době programu Apollo, kdy bylo vše nové a neprozkoumané. Nicméně v té době také měla zcela jiný rozpočet a jen na Apollo vydala částku kolem 25 miliard dolarů, což by mohlo vypadat ještě dobře vzhledem k tomu, co už se vložilo do vývoje SLS a Orionu. Ale to byly dolary v tehdejší hodnotě, přičemž ta dnešní by už překročila 110 miliard dolarů. A pokud se bude Kongres tvářit odmítavě i na požadavek na 1,6 miliardy, nebude to pro zdárnou budoucnost programu Artemis zrovna dobrá známka. 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AMD Radeon Navi se konečně objevují v online benchmarcích AMD Radeon Navi se konečně objevují v online benchmarcích
Nedočkavci už dlouho pročesávají online databáze známých benchmarků, zda v nich nezachytí testy chystaných GPU Navi od AMD. Nyní se takové čipy objevily s označením 731F:C1 a 7310:00, takže o co konkrétního jde?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Aktivní chlazení čipových sad se vrací s nástupem X570 Aktivní chlazení čipových sad se vrací s nástupem X570
Základní desky pro nové procesory AMD Ryzen 3000 budou mít v řadě případů aktivně chlazenou čipovou sadu X570. Donedávna se objevila pouze jedna, ale nyní už tu máme dvě další, které ukazují na to, že takové chlazení rozhodně nebude výjimečné.
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Bethesda z Rage 2 odstranila Denuvo Bethesda z Rage 2 odstranila Denuvo
Bethesda Softworks se sama zasloužila o to, že se ihned po vypuštění titulu Rage 2 na trh mohly na internetu objevit její fungující pirátské kopie. Doslova obejít Denuvo v tomto případě bylo velice snadné, a to tak nyní zmizí i ze steamové verze.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Gigabyte na deskách s X470 a B450 nabídne podporu PCIe 4.0 Gigabyte na deskách s X470 a B450 nabídne podporu PCIe 4.0
Můžeme očekávat, že společnost Gigabyte nebude či už není sama, která nabídne na svých starších deskách podporu moderního rozhraní PCI Express 4.0. V případě modelů Gigabyte s X470 a B450 k tomu stačí jen nový BIOS. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Akce Epic Mega Sale odstartovala, 2K Games v reakci stáhli z nabídky Borderlands 3 Akce Epic Mega Sale odstartovala, 2K Games v reakci stáhli z nabídky Borderlands 3
Společnost Epic na svém herním obchodu o víkendu odstartovala vůbec první svou akci Mega Sale, která pro hráče představuje velice zajímavou nabídku. Ale asi ne tak zajímavou pro firmu 2K Games, která z ní aktuálně stáhla své Borderlands 3.
Včera, aktualita, Jan Vítek10 komentářů