reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Qualcomm se prý hodlá stáhnout ze serverového světa

, , aktualita
Qualcomm se prý hodlá stáhnout ze serverového světa
Qualcomm v minulém roce vypadal na to, že s velkou vervou vtrhne do světa serverů se svými výkonnými procesory ARM. Nyní však přichází zpráva, že jej chce naopak opustit. Ukousl si tak tento americký výrobce příliš velké sousto?
Qualcomm se prý hodlá stáhnout ze serverového světa
Qualcomm nedávno s přispěním prezidenta Trumpa unikl pokusům Broadcommu o jeho akvizici a my se mohli těšit na zajímavější zprávy třeba právě o tom, jaké nové serverové čipy si Qualcomm připravil, protože moderní Centriq Falkor nevypadají vůbec špatně. Namísto toho to vypadá, že se Qualcomm chce naopak stáhnout z daného trhu, do kterého se oficiálně pustil v roce 2015. Dle testů přitom čipy Falkor měly co do výkonu co nabídnout a špatně ani nevypadaly s ohledem na cenu, ale to není vše, co je důležité. 
 
 
O vycouvání Qualcommu ze serverového trhu mluví agentura Bloomberg a pokud má pravdu, pak aktuální první vlna procesorů Centriq bude zároveň tou poslední, pokud se snad nenajde někdo, kdo by s nimi spojenou divizi Qualcommu odkoupil. Bloomberg také uvádí, že Qualcomm byl povětšinou zticha o svých serverových plánech od představení CPU Centriq loni na podzim a naopak ohlásil, že své roční náklady oseká přibližně o jednu miliardu, aby jednak  zvýšil svou ziskovost a pak také aby mohl lépe odrazit pokusy Broadcommu o akvizici. 
 
 Falkor vs. Broadwell a Skylake
 
Pokud tedy Qualcomm vzdá své pokusy na poli serverů, zůstane firmou, která je velice závislá na celosvětové oblibě chytrých telefonů. Nicméně serverový trh je prostě aktuálně doménou firmy Intel a i jemu příbuzné AMD mělo veliké potíže si z něj ukrojit alespoň malý kousek. AMD na serverový trh vstoupilo v roce 2001, kdy mělo k dispozici procesory Athlon MP, ovšem až po dvou letech získalo část trhu, která by stála za řeč, a to díky procesorům Opteron a další dva roky zabralo rozšíření tohoto podílu díky dvoujádrovým Opteronům. 
 
 
To je ostatně vidět na grafu zcela vpravo, dle nějž AMD svůj podíl velice rychle zase ztratilo a Intel poté už nad ním a procesory RISC převzal nadvládu nad HPC (High-Performance Computing). AMD navíc už své pokusy na trhu se serverovými procesory ARM vzdalo, ale Qualcomm byl viděn jako společnost, které se to může podařit a která má dostatek financí i know-how pro vytvoření potřebného ekosystému, který by dokázal využít výhody samotného ARMového křemíku a zaútočit na Intel. 
 
Nicméně ještě nelze mluvit s jistotou, že Qualcomm opravdu obrací, ale pokud ano, může to znamenat počátek konce procesorů ARM mezi servery, i když tu jsou i jiné firmy jako Cavium s podporou výrobce serverů Cray. Do Qualcommu se ale vkládaly či ještě vkládají největší naděje. 
 
Zdroj: Bloomberg


reklama
reklama
reklama