Qualcomm nedávno s přispěním prezidenta Trumpa unikl pokusům Broadcommu o jeho akvizici a my se mohli těšit na zajímavější zprávy třeba právě o tom, jaké nové serverové čipy si Qualcomm připravil, protože moderní Centriq Falkor nevypadají vůbec špatně. Namísto toho to vypadá, že se Qualcomm chce naopak stáhnout z daného trhu, do kterého se oficiálně pustil v roce 2015. Dle testů přitom čipy Falkor měly co do výkonu co nabídnout a špatně ani nevypadaly s ohledem na cenu, ale to není vše, co je důležité.

O vycouvání Qualcommu ze serverového trhu mluví agentura Bloomberg a pokud má pravdu, pak aktuální první vlna procesorů Centriq bude zároveň tou poslední, pokud se snad nenajde někdo, kdo by s nimi spojenou divizi Qualcommu odkoupil. Bloomberg také uvádí, že Qualcomm byl povětšinou zticha o svých serverových plánech od představení CPU Centriq loni na podzim a naopak ohlásil, že své roční náklady oseká přibližně o jednu miliardu, aby jednak zvýšil svou ziskovost a pak také aby mohl lépe odrazit pokusy Broadcommu o akvizici.

Falkor vs. Broadwell a Skylake
Pokud tedy Qualcomm vzdá své pokusy na poli serverů, zůstane firmou, která je velice závislá na celosvětové oblibě chytrých telefonů. Nicméně serverový trh je prostě aktuálně doménou firmy Intel a i jemu příbuzné AMD mělo veliké potíže si z něj ukrojit alespoň malý kousek. AMD na serverový trh vstoupilo v roce 2001, kdy mělo k dispozici procesory Athlon MP, ovšem až po dvou letech získalo část trhu, která by stála za řeč, a to díky procesorům Opteron a další dva roky zabralo rozšíření tohoto podílu díky dvoujádrovým Opteronům.

To je ostatně vidět na grafu zcela vpravo, dle nějž AMD svůj podíl velice rychle zase ztratilo a Intel poté už nad ním a procesory RISC převzal nadvládu nad HPC (High-Performance Computing). AMD navíc už své pokusy na trhu se serverovými procesory ARM vzdalo, ale Qualcomm byl viděn jako společnost, které se to může podařit a která má dostatek financí i know-how pro vytvoření potřebného ekosystému, který by dokázal využít výhody samotného ARMového křemíku a zaútočit na Intel.
Nicméně ještě nelze mluvit s jistotou, že Qualcomm opravdu obrací, ale pokud ano, může to znamenat počátek konce procesorů ARM mezi servery, i když tu jsou i jiné firmy jako Cavium s podporou výrobce serverů Cray. Do Qualcommu se ale vkládaly či ještě vkládají největší naděje.
Zdroj: Bloomberg