www.svethardware.cz
>
>
>
>

Radeon Anti-Lag se předvádí v testu, funguje?

Radeon Anti-Lag se předvádí v testu, funguje?
, , aktualita
AMD společně s novými Radeony představila dvě nové technologie, a sice Image Sharpening určenou pouze pro řadu RX 5000 a vedle ní také Radeon Anti-Lag i pro starší karty. Server Techspot se podíval na to, jaký je její přínos. 
K oblíbeným
reklama
Radeon Image Sharpening už byl prozkoumán dříve a ukázalo se, že skutečně má co nabídnout. Od Anti-Lag pak přirozeně očekáváme to, že nám nabídne co největší zkrácení zpoždění, které se počítá od vstupu na periferii až po výstupu na monitoru. Grafická karta ale může samozřejmě ovlivnit jen část této cesty, a to zpravidla od momentu, kdy dostane data naservírovaná procesorem až po odeslání obrazových dat do monitoru. 
 
 
Každý ví, že čím vyšší snímkovací frekvence dosáhne, tím menší může být zpoždění, a to prostě už jen proto jak dlouho trvá vykreslení jednoho snímku. V případě běžných 60 FPS to máme prodlevu 16,7 ms mezi každým snímkem a tomu se právě Radeon Anti-Lag snaží přizpůsobit, respektive se snaží synchronizovat práci CPU tak, aby to se ve své části zpracování dat nedostávalo moc dopředu před GPU. Teoreticky pak tato funkce umí snížil lag až o plných 16,7 ms, ale realita bude samozřejmě někde jinde, protože tento čas je skutečně maximální. Lépe pak může fungovat ve hrách, kde je omezujícím faktorem výkon GPU a ne CPU, což bude nejspíše většina případů, ale to závisí zvláště na konfiguraci. 
 
Radeon Anti-Lag funguje na nových čipech Navi i na starších Polaris či na dostupných APU, takže i na čipech Vega. Výhoda Navi je zatím ta, že v jejich případe to platí i pro DirectX 9, jinak je podpora omezena pouze na DirectX 11. Pod DirectX 12, Vulkan či OpenGL to (zatím) využít nelze. 
 
Pro měření zpoždění byla využita stejná metodika jako pro testování monitorů, takže fotodetektory a osciloskopy, čímž se může přesně a v praxi měřit, jak dlouho trvá, než se pohyb myši projeví na obrazovce. Využit byl procesor Core i9-9900K, takže jeho výkon zde omezující skutečně nebude, respektive lepší volba pro hry zatím není a určitě bude stíhat výkon karty Radeon RX 5700 XT. Na výstupu byl využit velice rychlý monitor Pixio PX5 Hayabusa s 240Hz obnovovací frekvencí a 0,6ms odezvou. 
 

 

Článek zahrnuje několik testů, které ukazují, že Radeon Anti-Lag skutečně funguje a dokáže snížit celkové zpoždění. Ve výchozím nastavení ale tato funkce není zapnuta, což by mohlo mít nějaký důvod. Představuje totiž dopad na výkon a i když je velice malý, AMD přirozeně nebude v ovladačích samo zapínat funkci, která jeho kartám ubere na výkonu, byť jde zhruba jen o jedno procento. I když záleží, jak v které hře. Třeba v Battlefield V je pokles nulový, zatímco ve Fortnite jde už o průměrných 143 vs 136 FPS. 
 
Závěr je takový, že Anti-Lag přijde vhod, ovšem zvláště v případě, kdy nám hry běží na 60 až cca 90 FPS. Pokud je to více, zpoždění se snižuje už jen díky vyšší snímkovací frekvenci a vliv nové funkce klesá. 
 
Zdroj: TechSpot


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Samsung investuje 11 miliard dolarů do panelů QD-OLED Samsung investuje 11 miliard dolarů do panelů QD-OLED
Panely typu OLED se bohužel doposud navzdory očekávání před řadou let moc nerozšířily a nevypadá to, že by to brzy mělo být lepší. Nicméně v případě panelů QD-OLED by to mohlo být lepší, ale o co jde?
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Larian zastavuje práci na Divinity: Fallen Heroes, na co se soustředí? Larian zastavuje práci na Divinity: Fallen Heroes, na co se soustředí?
Larian Studios můžeme vidět jako novodobé Black Isle a právě i díky němu je žánr cRPG stále živý a zdravý. Nicméně to si asi nebudou myslet lidé, kteří čekali na Divinity: Fallen Heroes chystané už na příští měsíc.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Threadripper 3000: jak se budou jmenovat a které lze očekávat? Threadripper 3000: jak se budou jmenovat a které lze očekávat?
Dle nejnovějších informací můžeme soudit, že AMD se s nástupem Threadripperů třetí generace možná odhodlá udělat tlustou čáru mezi ní a předchozími dvěma. Nyní se můžeme zaměřit na jednotlivé modely. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Specifikace PCI Express Gen 6.0 mají být dokončeny v roce 2021 Specifikace PCI Express Gen 6.0 mají být dokončeny v roce 2021
Vývoj rozhraní PCI Express v posledních letech znatelně nabral na obrátkách a vypadá to, že ty ani v příštích letech jen tak neklesnou. Však tu ještě pořádně ani nemáme PCI Express 4.0 a už se pomalu chystá verze 6.0. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Internet Archive nově nabízí 2500 klasických her pro DOS Internet Archive nově nabízí 2500 klasických her pro DOS
Internet Archive právě do své nabídky zařadil velké potěšení pro příznivce klasických her pro DOS. Přímo v prohlížeči si jich můžeme zahrát na 2.500 a ve většině případů jsou k dispozici i manuály. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře