www.svethardware.cz
>
>
>
>

Radeon Anti-Lag se předvádí v testu, funguje?

Radeon Anti-Lag se předvádí v testu, funguje?
, , aktualita
AMD společně s novými Radeony představila dvě nové technologie, a sice Image Sharpening určenou pouze pro řadu RX 5000 a vedle ní také Radeon Anti-Lag i pro starší karty. Server Techspot se podíval na to, jaký je její přínos. 
K oblíbeným
reklama
Radeon Image Sharpening už byl prozkoumán dříve a ukázalo se, že skutečně má co nabídnout. Od Anti-Lag pak přirozeně očekáváme to, že nám nabídne co největší zkrácení zpoždění, které se počítá od vstupu na periferii až po výstupu na monitoru. Grafická karta ale může samozřejmě ovlivnit jen část této cesty, a to zpravidla od momentu, kdy dostane data naservírovaná procesorem až po odeslání obrazových dat do monitoru. 
 
 
Každý ví, že čím vyšší snímkovací frekvence dosáhne, tím menší může být zpoždění, a to prostě už jen proto jak dlouho trvá vykreslení jednoho snímku. V případě běžných 60 FPS to máme prodlevu 16,7 ms mezi každým snímkem a tomu se právě Radeon Anti-Lag snaží přizpůsobit, respektive se snaží synchronizovat práci CPU tak, aby to se ve své části zpracování dat nedostávalo moc dopředu před GPU. Teoreticky pak tato funkce umí snížil lag až o plných 16,7 ms, ale realita bude samozřejmě někde jinde, protože tento čas je skutečně maximální. Lépe pak může fungovat ve hrách, kde je omezujícím faktorem výkon GPU a ne CPU, což bude nejspíše většina případů, ale to závisí zvláště na konfiguraci. 
 
Radeon Anti-Lag funguje na nových čipech Navi i na starších Polaris či na dostupných APU, takže i na čipech Vega. Výhoda Navi je zatím ta, že v jejich případe to platí i pro DirectX 9, jinak je podpora omezena pouze na DirectX 11. Pod DirectX 12, Vulkan či OpenGL to (zatím) využít nelze. 
 
Pro měření zpoždění byla využita stejná metodika jako pro testování monitorů, takže fotodetektory a osciloskopy, čímž se může přesně a v praxi měřit, jak dlouho trvá, než se pohyb myši projeví na obrazovce. Využit byl procesor Core i9-9900K, takže jeho výkon zde omezující skutečně nebude, respektive lepší volba pro hry zatím není a určitě bude stíhat výkon karty Radeon RX 5700 XT. Na výstupu byl využit velice rychlý monitor Pixio PX5 Hayabusa s 240Hz obnovovací frekvencí a 0,6ms odezvou. 
 

 

Článek zahrnuje několik testů, které ukazují, že Radeon Anti-Lag skutečně funguje a dokáže snížit celkové zpoždění. Ve výchozím nastavení ale tato funkce není zapnuta, což by mohlo mít nějaký důvod. Představuje totiž dopad na výkon a i když je velice malý, AMD přirozeně nebude v ovladačích samo zapínat funkci, která jeho kartám ubere na výkonu, byť jde zhruba jen o jedno procento. I když záleží, jak v které hře. Třeba v Battlefield V je pokles nulový, zatímco ve Fortnite jde už o průměrných 143 vs 136 FPS. 
 
Závěr je takový, že Anti-Lag přijde vhod, ovšem zvláště v případě, kdy nám hry běží na 60 až cca 90 FPS. Pokud je to více, zpoždění se snižuje už jen díky vyšší snímkovací frekvenci a vliv nové funkce klesá. 
 
Zdroj: TechSpot


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Dell oznámil nové monitory UltraSharp a desktopy XPS s Comet Lake Dell oznámil nové monitory UltraSharp a desktopy XPS s Comet Lake
Dell dnes představil novou generaci stolních počítačů XPS vybavenou aktuálními procesory Intel Core v menším balení. Řada monitorů UltraSharp se potom rozrostla o několik novinek pro domácí zábavu.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
WD navyšuje kapacity: podnikové HDD s 16, 18 i 20 TB WD navyšuje kapacity: podnikové HDD s 16, 18 i 20 TB
Společnost WD znatelně rozšířila nabídku svých podnikových pevných disků o vysoké kapacity. Do řady disků WD Gold poputují verze s 16 TB a 18 TB. Řada Ultrastar přinese dokonce dříve jen těžko představitelných 20 TB.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
NVIDIA nabízí Death Stranding zdarma k GeForce RTX NVIDIA nabízí Death Stranding zdarma k GeForce RTX
Společnost AMD si pro nás připravila Assassin’s Creed Valhalla k moderním procesorům Ryzen 7 a 9, zatímco NVIDIA dokázala svou chystanou akci lépe utajit a neočekávaně přichází s Death Stranding ke všem GeForce RTX. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Microsoft brání v prodeji verzí her pro Xbox Series X v podobě DLC Microsoft brání v prodeji verzí her pro Xbox Series X v podobě DLC
Herní nakladatelé si dle VideoGamesChronicle chtějí v některých případech přilepšit tím, že by zákazníky nutili kupovat si již jednou zaplacené hry v podobě DLC, a to v případě, že by je chtěli hrát na nové konzoli Xbox Series X. To se nelíbí Microsoftu.
Včera, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA GA106 a GA107 pro slabší Ampere jsou prý připraveny NVIDIA GA106 a GA107 pro slabší Ampere jsou prý připraveny
V záplavě informací o nových herních grafických kartách firmy NVIDIA nechybí už ani zmínka o novém mainstreamu a také low-endu. Výsledné karty pochopitelně dorazí až někdy později po výkonných modelech. O jaké půjde?
Včera, aktualita, Jan Vítek