Radxa Zero: klon Pi Zero se 4 jádry a 4 GB paměti RAM

Radxa Zero: klon Pi Zero se 4 jádry a 4 GB paměti RAM
, , aktualita
Společnost Radxa, která vypustila do světa už jeden známý klon počítače Raspberry Pi v podobě Rock Pi, si připravuje další novinku. Tou bude reagovat na Pi Zero, a tak půjde prostě o Radxa Zero. Co nabídne? 
K oblíbeným
reklama
Klony počítačů firem Raspberry či Arduino bývají obvykle stejně dobře vybavené, i když ne se skutečně originálním hardwarem, přičemž jejich výhodou bývá především nízká cena. Radxa Zero se ale chystá nabídnout spíše než nízkou cenu vyšší výkon a více paměti. Ostatně Pi Zero už mají za sebou řadu let na trhu. 
 
 
Původní Raspberry Pi Zero je založen na jednojádrovém procesoru Broadcom BCM2835 s 1GHz jádrem ARM11, který má být o 40 % výkonnější než čip v prvním Raspberry Pi. Dále tu máme 512MB paměti LPDDR2 SDRAM a slot pro kartu Micro SD.
 
Radxa Zero však nabídne rovnou čtyřjádrový procesor Amlogic S905Y2 s Cortex-A53 na taktu až 2 GHz a s GPU Mali-G31 MP2. Vedle toho má v základní verzi také 512 MB paměti, ale už LPDDR4 a navíc také modul AP6212 s Wi-Fi 4 a Bluetooth 4, takže bychom jej měli porovnávat spíše s Raspberry Pi Zero W s cenou 10 dolarů, zatímco základní verze Radxa Zero bude k dispozici za 15 dolarů. 
 
Další verze Radxa Zero bude mít ve výbavě za 5 dolarů navíc další 1 GB operační paměti a pak tu budou dvě ještě lepší verze, a to obě s modulem AP6256 a Wi-Fi 5. První z nich nabídne 2 GB paměti RAM a 8 GB eMMC Flash a druhá pak už zmíněné 4 GB RAM a pak 16 GB na eMMC. Ta už také přijde na 45 USD. 
 
 
Radxa Zero mají dále ve výbavě obvyklých 40 GPIO pinů, dva porty USB C, z nichž jeden je už typu USB 3.0 a namísto mini HDMI portu na Raspberry je tu micro HDMI s výstupem až na 4K@60Hz, ovšem nemáme tu port CSI pro kamerové moduly. Provozovat tu můžeme Android či snad potažmo i jiné systémy, ale ne Raspberry Pi OS.
 
Výrobce zatím ukázal přes 100 kusů, které byly vyrobeny pro různé spolupracující vývojáře, přičemž masová výroba má odstartovat do dvou měsíců. 
 
Zdroj: Radxa, THW


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Doporučené PC sestavy: červenec 2021 Doporučené PC sestavy: červenec 2021
V tomto článku se podíváme na doporučené konfigurace vhodné pro různá využití. Od levných, malých a úsporných nettopů přes sestavy OFFICE a HOME až po herní a vysoce výkonné sestavy GAME a TOP.
Dnes, návod, Jan Vítek18 komentářů
Falcon Heavy od SpaceX vynese sondu NASA pro misi Europa Clipper Falcon Heavy od SpaceX vynese sondu NASA pro misi Europa Clipper
NASA se připravuje na start mise, v rámci níž bude vyslána průzkumná sonda k Europě. Ze Země do vesmíru má potřebný náklad s kosmickou lodí vynést za výhodnou cenu raketa od společnosti SpaceX.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Amazon popírá brzké přijetí kryptoměny, celkově to však nevylučuje Amazon popírá brzké přijetí kryptoměny, celkově to však nevylučuje
Výrazný vzestup hodnoty kryptoměn v tomto týdnu byl způsoben i informací britského listu City A.M., dle níž se Amazon chystá začít velice během příštích měsíců přijímat různé kryptoměny. Firma tuto informaci nyní popírá. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Čínské CPU Loongson slibuje výkon prvních Ryzenů Čínské CPU Loongson slibuje výkon prvních Ryzenů
Čínské procesory Loongson jsou vyvíjeny už dlouhou řadu let firmou Loongson Technology Corporation Ltd. s přispěním Čínské akademie věd. Nyní se přitom už na trh chystají Loongson 3A5000 slibující velice zajímavý výkon. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Samsung uvádí Odyssey Neo G9: herní hi-end LCD s Mini LED Samsung uvádí Odyssey Neo G9: herní hi-end LCD s Mini LED
Společnost Samsung si připravila monitorovou novinku v podobě Odyssey Neo G9, která na svém značně prohnutém 49" panelu nabídne rozlišení 5120 x 1440 s vysokou obnovovací frekvencí a podsvícením pomocí Mini LED. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář