Radxa Zero: klon Pi Zero se 4 jádry a 4 GB paměti RAM

Radxa Zero: klon Pi Zero se 4 jádry a 4 GB paměti RAM
, , aktualita
Společnost Radxa, která vypustila do světa už jeden známý klon počítače Raspberry Pi v podobě Rock Pi, si připravuje další novinku. Tou bude reagovat na Pi Zero, a tak půjde prostě o Radxa Zero. Co nabídne? 
K oblíbeným
reklama
Klony počítačů firem Raspberry či Arduino bývají obvykle stejně dobře vybavené, i když ne se skutečně originálním hardwarem, přičemž jejich výhodou bývá především nízká cena. Radxa Zero se ale chystá nabídnout spíše než nízkou cenu vyšší výkon a více paměti. Ostatně Pi Zero už mají za sebou řadu let na trhu. 
 
 
Původní Raspberry Pi Zero je založen na jednojádrovém procesoru Broadcom BCM2835 s 1GHz jádrem ARM11, který má být o 40 % výkonnější než čip v prvním Raspberry Pi. Dále tu máme 512MB paměti LPDDR2 SDRAM a slot pro kartu Micro SD.
 
Radxa Zero však nabídne rovnou čtyřjádrový procesor Amlogic S905Y2 s Cortex-A53 na taktu až 2 GHz a s GPU Mali-G31 MP2. Vedle toho má v základní verzi také 512 MB paměti, ale už LPDDR4 a navíc také modul AP6212 s Wi-Fi 4 a Bluetooth 4, takže bychom jej měli porovnávat spíše s Raspberry Pi Zero W s cenou 10 dolarů, zatímco základní verze Radxa Zero bude k dispozici za 15 dolarů. 
 
Další verze Radxa Zero bude mít ve výbavě za 5 dolarů navíc další 1 GB operační paměti a pak tu budou dvě ještě lepší verze, a to obě s modulem AP6256 a Wi-Fi 5. První z nich nabídne 2 GB paměti RAM a 8 GB eMMC Flash a druhá pak už zmíněné 4 GB RAM a pak 16 GB na eMMC. Ta už také přijde na 45 USD. 
 
 
Radxa Zero mají dále ve výbavě obvyklých 40 GPIO pinů, dva porty USB C, z nichž jeden je už typu USB 3.0 a namísto mini HDMI portu na Raspberry je tu micro HDMI s výstupem až na 4K@60Hz, ovšem nemáme tu port CSI pro kamerové moduly. Provozovat tu můžeme Android či snad potažmo i jiné systémy, ale ne Raspberry Pi OS.
 
Výrobce zatím ukázal přes 100 kusů, které byly vyrobeny pro různé spolupracující vývojáře, přičemž masová výroba má odstartovat do dvou měsíců. 
 
Zdroj: Radxa, THW


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Tesla má rekordní čistý zisk přes 1,1 mld. USD Tesla má rekordní čistý zisk přes 1,1 mld. USD
Společnost Tesla Elona Muska může opět slavit. I když jí mnozí predikovali brzký krach, firma předvedla další rekordní čtvrtletí. Je to dokonce poprvé, co se čistý zisk dle GAAP přehoupl přes hranici 1 mld. USD.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
ALMA spatřila materiál pro zrod exoměsíců u obrovské exoplanety ALMA spatřila materiál pro zrod exoměsíců u obrovské exoplanety
Přímá detekce samotných exoplanet stále není běžná záležitost a jen několik z tisíců se tako povedlo nalézt. A v případě PDS 70c platí nejen to, nově se dokonce objevil i formující se v rotujícím disku materiálu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
TSMC zvažuje stavbu továrny v Německu TSMC zvažuje stavbu továrny v Německu
Ještě donedávna platilo, že společnost TSMC reagovala odmítavě na lákání Evropské unie, ovšem nyní se přímo od jejího předsedy dozvídáme, že to může nakonec dopadnout jinak. TSMC totiž láká představa továrny v Německu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Form Energy postaví železito-kyslíkovou baterii s procesem reverzního reznutí Form Energy postaví železito-kyslíkovou baterii s procesem reverzního reznutí
S nárůstem podílu obnovitelných zdrojů na výrobě elektrické energie stoupá také potřeba řešit jejich nestálost. Společnost Form Energy má řešení v podobě železito-kyslíkových baterií. Levnějších a ekologičtějších.
Včera, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Richard Branson a Jeff Bezos zatím nejsou astronauti: FAA změnila pravidla Richard Branson a Jeff Bezos zatím nejsou astronauti: FAA změnila pravidla
Federal Aviation Administration (FAA) změnila pravidla pro definici astronautů, a tak Richard Branson i Jeff Bezos a posádky jejich raket podle této novinky ještě nejsou astronauty. Jde o první změnu definice od roku 2004.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů