Raspberry Pi Zero: mikropočítač za pouhých 150 Kč

Raspberry Pi Zero: mikropočítač za pouhých 150 Kč
, , aktualita
Raspberry Pi Foundation si připravila svůj doposud nejlevnější mikropočítač, a to Raspberry Pi Zero. Přijde nás na 4 libry, 5 dolarů, a v přepočtu tedy cca 150 Kč a jde také o nejmenší z celé nabídky mikropočítačů této nadace.
K oblíbeným
reklama
Raspberry Pi Zero je tedy zajímavý především svou nízkou cenou, ale i svými rozměry: 65 x 30 x 5 mm. I přes to všechno je ale tento model vybaven silnějším procesorem, než měl originální model Raspberry Pi a může posloužit jako základ pro počítač, na němž poběží systém kompatibilní s architekturou ARM. Jako obvykle se vyrábí přímo ve Walesu a může spolupracovat s dalšími modely Raspberry Pi a dalšími doplňky.

Raspberry Pi Foundation tak dle slov svého zakladatele Ebena Uptona pokračuje ve svém snažení zpřístupnit programovatelné počítače všem a každému. Firma je v tom poměrně úspěšná, neboť její starší modely využívají miliony lidí. První se přitom objevil v roce 2012 a dnes je v nabídce několik modelů v ceně 20 až 35 dolarů. Zero v ceně 5 dolarů tak může přinést ještě větší úspěch.

Raspberry Pi Zero je založen na jednojádrovém procesoru Broadcom BCM2835 s 1GHz jádrem ARM11, který má být o 40 % výkonnější než čip v prvním Raspberry Pi. Dále tu máme 512MB paměti LPDDR2 SDRAM, slot pro kartu Micro SD, konektor Mini HDMI s výstupem až 1080p/60 Hz, dva Micro USB pro napájení a připojení dalšího zařízení, neosazený 40pinový GPIO header (jinak identický s headery na Model A+/B+/2B), rovněž neosazený je výstup kompozitního videa. Čili máme tu základ hotového mikropočítače, k němuž potřebujeme ještě kartu pro data a příslušné periferie plus napájení.

Zákazníci ve Spojeném království mají možnosti svůj Raspberry Pi Zero získat společně s prosincovým číslem časopisu The MagPi, tedy ne všech, ale v 10.000 nákladu. My si jej budeme muset koupit, ale za takovou cenu to snad nikoho nebude bolet. Musíme jen počkat, až se tento model dostane i k nám, což by nemělo trvat dlouho, protože v anglických obchodech už je k dostání od dnešního dne.

Zdroj: Hexus.net
reklama
Nejnovější články
John Carmack omezí Oculus, chce vyvíjet AI srovnatelnou s člověkem John Carmack omezí Oculus, chce vyvíjet AI srovnatelnou s člověkem
John Carmack, muž, který stojí za legendárními hrami Doom a Quake, se v posledních letech soustředil na vývoj virtuální reality pro Oculus. Toho chce ale nechat, hodlá totiž vyvinout obecnou AI se schopnostmi učení srovnatelnou s člověkem.
15.11.2019, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Age of Empires IV: Mongolové útočí na Angličany Age of Empires IV: Mongolové útočí na Angličany
Microsoft ohlásil vývoj titulu Age of Empires IV už před více než dvěma roky, ale dosud toho bylo k vidění jen velice málo. Nyní se ale můžeme mrknout na video, které ukazuje především to, jak bude vypadat prostředí této hry. 
15.11.2019, aktualita, Jan Vítek8 komentářů
AMD představuje procesor Ryzen 5 3500, ale ne pro volný prodej AMD představuje procesor Ryzen 5 3500, ale ne pro volný prodej
Recenzemi nového procesoru Ryzen 9 3950X je zastíněna zpráva o tom, že AMD vypustilo do světa model Ryzen 5 3500, o který by ale jistě mělo zájem daleko více zákazníků. Samostatně si jej ale nekoupíme. 
15.11.2019, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Curiosity na Marsu detekoval nevysvětlené nárůsty koncentrace kyslíku Curiosity na Marsu detekoval nevysvětlené nárůsty koncentrace kyslíku
Už dlouho se mluví o metanu na Marsu jako o plynu, který by mohl být tvořen životem, ale stejně tak dobře i geologickými procesy. Nyní jde ale o měnící se koncentraci kyslíku, která zaměstnává hlavy v NASA. 
15.11.2019, aktualita, Jan Vítek
Xboxové novinky: xCloud, Halo: Reach, Wasteland 3 a další Xboxové novinky: xCloud, Halo: Reach, Wasteland 3 a další
Microsoft na události X019 představil řadu novinek, na něž se nyní podíváme. Jsou tu hry od Obsidian a Rare, novinky pro Project xCloud, Halo: Reach, multiplayerové hry od Obsidian i Ninja Theory a také Wasteland 3. 
15.11.2019, aktualita, Jan Vítek