Raspberry Pi Zero: mikropočítač za pouhých 150 Kč

Raspberry Pi Zero: mikropočítač za pouhých 150 Kč
, , aktualita
Raspberry Pi Foundation si připravila svůj doposud nejlevnější mikropočítač, a to Raspberry Pi Zero. Přijde nás na 4 libry, 5 dolarů, a v přepočtu tedy cca 150 Kč a jde také o nejmenší z celé nabídky mikropočítačů této nadace.
K oblíbeným
reklama
Raspberry Pi Zero je tedy zajímavý především svou nízkou cenou, ale i svými rozměry: 65 x 30 x 5 mm. I přes to všechno je ale tento model vybaven silnějším procesorem, než měl originální model Raspberry Pi a může posloužit jako základ pro počítač, na němž poběží systém kompatibilní s architekturou ARM. Jako obvykle se vyrábí přímo ve Walesu a může spolupracovat s dalšími modely Raspberry Pi a dalšími doplňky.

Raspberry Pi Foundation tak dle slov svého zakladatele Ebena Uptona pokračuje ve svém snažení zpřístupnit programovatelné počítače všem a každému. Firma je v tom poměrně úspěšná, neboť její starší modely využívají miliony lidí. První se přitom objevil v roce 2012 a dnes je v nabídce několik modelů v ceně 20 až 35 dolarů. Zero v ceně 5 dolarů tak může přinést ještě větší úspěch.

Raspberry Pi Zero je založen na jednojádrovém procesoru Broadcom BCM2835 s 1GHz jádrem ARM11, který má být o 40 % výkonnější než čip v prvním Raspberry Pi. Dále tu máme 512MB paměti LPDDR2 SDRAM, slot pro kartu Micro SD, konektor Mini HDMI s výstupem až 1080p/60 Hz, dva Micro USB pro napájení a připojení dalšího zařízení, neosazený 40pinový GPIO header (jinak identický s headery na Model A+/B+/2B), rovněž neosazený je výstup kompozitního videa. Čili máme tu základ hotového mikropočítače, k němuž potřebujeme ještě kartu pro data a příslušné periferie plus napájení.

Zákazníci ve Spojeném království mají možnosti svůj Raspberry Pi Zero získat společně s prosincovým číslem časopisu The MagPi, tedy ne všech, ale v 10.000 nákladu. My si jej budeme muset koupit, ale za takovou cenu to snad nikoho nebude bolet. Musíme jen počkat, až se tento model dostane i k nám, což by nemělo trvat dlouho, protože v anglických obchodech už je k dostání od dnešního dne.

Zdroj: Hexus.net
reklama
Nejnovější články
NVIDIA prý chystá výkonné RTX 3000 s 24, 20 i 10 GB paměti NVIDIA prý chystá výkonné RTX 3000 s 24, 20 i 10 GB paměti
Známý leaker vystupující jako wjm47196 přinesl zprávu, že má osobně již potvrzené kapacity pamětí výkonných GeForce RTX nové generace, které využijí široké paměťové sběrnice. Má jít o 24, 20 a 10 GB, což si zcela jistě zaslouží vysvětlení. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Mozilla propouští 250 zaměstnanců a urychlí změnu strategie Mozilla propouští 250 zaměstnanců a urychlí změnu strategie
Koronavirová pandemie se podepsala i na Mozille, která už nějakou dobu mění obchodní strategii. COVID-19 si ale vyžádal urgentní reakci a obchodní model se musí změnit rychleji a výrazněji. Prvním krokem je propuštění 250 zaměstnanců.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Nuvia ukazuje Phoenix: zbrusu nový procesorový design překonávající konkurenci Nuvia ukazuje Phoenix: zbrusu nový procesorový design překonávající konkurenci
Společnost Nuvia byla založena třemi bývalými pracovníky firmy Apple teprve loni a jak napovídá její vlastní název i označení prvního procesoru, jejím cílem je vytvořit zcela nový procesorový design. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Telefony s Androidem vytvoří celosvětovou síť seizmometrů pro systém varování Telefony s Androidem vytvoří celosvětovou síť seizmometrů pro systém varování
Síť seizmometrů měřících zemětřesení a varujících před ním je hodně drahá a Google ji chce velmi zlevnit a rozšířit. Stačit k tomu budou vestavěné akcelerometry v telefonech s operačním systémem Android.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Gigabyte uvádí G34WQC: 34" ultraširokoúhlý herní monitor Gigabyte uvádí G34WQC: 34" ultraširokoúhlý herní monitor
S herními monitory, které disponují 34palcovými prohnutými obrazovkami s poměrem stran 21:9 se v poslední době roztrhl pytel. Svůj model nedávno představilo i Xiaomi a nyní tu máme novinku od Gigabyte. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář