Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Raja Koduri v Intelu: šance nebo zhouba pro AMD?

5.12.2017, Jan Vítek, článek
Raja Koduri v Intelu: šance nebo zhouba pro AMD?
Společnosti AMD a Intel nám na podzim zařídily přestup roku v PC průmyslu, když šéf radeonové divize Raja Koduri přešel pod křídla Intelu, který mu připravil jeho vlastní zbrusu novou divizi. Znamená to snad počátek úzké spolupráce obou firem?
Koduriho přestup z AMD do Intelu vyvolal pozdvižení, stejně jako nepokrytá spolupráce obou firem na novém procesoru Core s GPU Radeon, i když ta zatím není tak úzká, jak by se mohlo zdát. To jsou dvě hlavní zprávy, kolem nichž se bude točit dnešní článek a překvapivé jsou vzhledem k tomu, jaká je společná minulost obou firem. Tu jsme pokryli v samostatném článku, který byl shodou okolností zveřejněn ne tak dlouho před tím, než proběhl tento "transfer mozku". 
Krátce řečeno, od dob prvních procesorů Pentium byla společnost AMD (i s jinými) Intelem viděna jako už nevítaná konkurence, která občas dokázala velice pozlobit a musela být všemi možnými prostředky usměrněna. AMD vždy hrálo druhé housle na poli procesorů x86 a často mělo problémy samo se sebou, což bylo vidět zvlášt v posledních letech. Intel si mohl užívat ovoce, které sklízel díky svému pokroku ve výrobních procesech i lepší architektuře, a tak byla jeho motivace k inovacím opravdu pramalá. AMD se zase muselo už jako společnost bez vlastních továren spoléhat na výrobní procesy jiných firem a jeho procesory Bulldozer stále více zaostávaly za konkurencí. 
 
 
V letošním roce ale firma AMD ukázala, že stále umí překvapit, a to i sama sebe, jak jsme mohli vidět na příkladu vývoje procesorů Threadripper. Ty vznikly jako něco, co vedení firmy vůbec neplánovalo, a tedy jen tak mimochodem vznikla konkurence pro HEDT (High-End DeskTop) procesory Intelu, který na ně reagoval spěšným vypravením až 18jádrových Core i9 do roadmapy. Usínající David tak dostal do praku nové kameny, jež začaly břinkat o helmu Goliáše a možná že v právě té se zrodil nový nápad, jak toho využít ne jako doposud v souboji, ale naopak při spolupráci. Anebo se zrodil naopak plán, jak Davidovi jeho kameny vyfouknout z kapes, kdo ví?

Tato spolupráce je jasně patrná právě díky novým procesorům Kaby Lake-G využívajícím grafické čipy Radeon, paměti HBM2 a procesory Core, ovšem stále nejde o nic, co bychom mohli označit za opravdu úzkou spolupráci na vývoji nového hardwaru, neboť jde prostě o Radeony vedle Core komunikující přes standardní sběrnici PCI Express. Právě Raja Koduri by ale mohl být v Intelu tím, kdo tuto spolupráci zařídí a další společný jmenovatel může být v článku o Kaby Lake-G zmíněná technologie EMIB. 
 
Když si toto všechno spojíme dohromady, pak bychom se časem mohli dočkat heterogenních čipů připomínajících právě následující RX Vega, kde jsou přímo vedle sebe úzce propojeny různé čipy vytvořené různými procesy ve zcela jiných továrnách. 
 
 
Čili namísto Kaby Lake-G, kde je spojení Radeonu a Core ještě volné, nám může Intel s AMD brzy naservírovat řešení, kde bude přes speciální křemíkové rozhraní EMIB vedle sebe procesor od Intelu a GPU od AMD. To bude vyžadovat onu úzkou spolupráci a vývoj obou čipů tak, aby bylo možné je takto propojit. Proč by to ale tyto firmy dělaly? Odpověď je nasnadě: protože NVIDIA. 
 
Jak ale vůbec vznikla konkurenční dvojice AMD a NVIDIA? Jde o výsledek dlouholetého vývoje a boje mezi výrobci grafických čipů, kde přežili jen ti nejlepší.  
Doporučujeme náš velký přehled desktopových grafických čipů.