www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Ray tracing na Radeonech RX 6000: jaký je výkon jader Ray Accelerator?

Ray tracing na Radeonech RX 6000: jaký je výkon jader Ray Accelerator?
, , aktualita
Zatímco byl ray tracing v první generaci GeForce, která jej podporovala, hlavní hvězda prezentace, AMD jej v případě svých Radeonů RX 6000 zmínilo spíše jen tak mimochodem. Co ale o něm můžeme zjistit sami?
K oblíbeným
reklama
Radeon RX 6000 obsahuje hardwarovou podporu ray tracingu, čili něco jako RT jádra na kartách GeForce RTX. AMD přitom při svém představení nových karet nezveřejnilo téměř žádné podrobnosti a později se tomuto tématu ve své prezentaci nevěnoval ani Frank Azor. Na co to ukazuje? Inu nejspíše na to, že AMD nejspíše stále nepokládá ray tracing za významný z hlediska grafiky počítačových her. Anebo je tu ještě něco jiného? 
 
 
Z dostupných materiálů se dozvíme, že každá jednotka CU (Compute Unit) je vybavena jedním RA (Ray Accelerator). Čili Radeon RX 6900 XT jich má 80, RX 6800 XT pak 72 a RX 6800 může využít 60 RA. To nejsou tak odlišná čísla oproti moderním GeForce RTX 3090, 3080 a 3070, které mají 82, 68 a 46 RT jader, jenomže my nevíme v podstatě nic o tom, jaký výkon dokáží poskytnout a zda je vůbec můžeme mezi sebou srovnávat. Ovšem co se týče APU pro moderní konzole Xbox Series X/S a PlayStation 5, ta mají využívat ty samé RA. 
 
Tisková zpráva od AMD pak udává, že nové Radeony jednak podporují DirectX 12 Ultimate, a tedy i příslušný DirectX Raytracing (DXR) využitelný pro zpracování stínů, osvětlení a odrazů, čili v podstatě pro to samé, co nabízí i GeForce RTX. S využitím AMD FidelityFX se pak může míchat ray tracing s rasterizací, což je ovšem dnes stále nutnost, neboť neexistuje hardware, který by pomocí ray tracingu zvládl rozhýbat moderní hry. To si můžeme dovolit třeba u starého Quake II a i v něm může být ray tracing s vyšší kvalitou pekelně náročný. 
 
Procedural Geometry na RTX 3090 
 
AMD také zveřejnilo už první výsledky testů využívajících jádra RA. Jde o dva měsíce starý test, kde čip RX 6800 XT zvládl v rámci nástroje Procedural Geometry (součást DXR SDK od Microsoftu) urychlit softwarový DXR celkem 13,8x na 471 FPS. Server VideoCardz pak vyšťoural výsledek od jednoho redditora, který na Asus RTX 3080 TUF získal ve stejném testu 630 FPS. Na wccftech pak vyzkoušeli RTX 3090 s výsledkem 749 FPS.
 
Karty firmy NVIDIA tak dle těchto testů poskytují mnohem lepší výkon svých RT jader, nicméně my z toho zatím nemůžeme vyvozovat žádné závěry. Jak bylo uvedeno, výsledky od AMD jsou dva měsíce staré a zatím nám tu také chybí řádné srovnání v praktických (herních) testech. Zatím to ale pro AMD moc dobře nevypadá. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Hraní bez konzole. Aplikace Xbox zamíří na Smart TV Hraní bez konzole. Aplikace Xbox zamíří na Smart TV
Microsoft oznámil, že během příštího roku chce svou službu Xbox Cloud Gaming pro streamování her z cloudu přinést na chytré televizory. Hráči by tedy nepotřebovali konzoli ani počítač, stačila by TV s připojením k internetu a gamepad.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Crysis Remastered odhaluje ceny, které herní firmy platí za ochranu Denuvem Crysis Remastered odhaluje ceny, které herní firmy platí za ochranu Denuvem
Crysis Remastered přišel po průtazích na trh letos pozdě v létě, alespoň ve verzi pro PC, a to chráněn notorický známým DRM Denuvo. Nyní unikl na web dokument, který ukazuje finanční stránku věci. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Nitro+ či Red Devil: nereferenční RX 6800 XT v testech Nitro+ či Red Devil: nereferenční RX 6800 XT v testech
AMD zítra odpoledne svolí k vypuštění nereferenčních Radeonů RX 6800 a RX 6800 XT na trh a nyní už se můžeme o den dříve podívat na jejich testy na rozdíl od nástupu prvních kousků. Jaké jsou a nabízí něco, co referenční verze nemají?
Včera, aktualita, Jan Vítek
ASRock nabízí Smart Access Memory i na deskách s B450 ASRock nabízí Smart Access Memory i na deskách s B450
Společnost AMD představila svou funkci Smart Access Memory speciálně pro procesory Ryzen 5000, grafické karty Radeon RX 6000 a desky s čipsety série 500 a PCIe 4.0. Pak se ale ukázalo, že takové omezení není opodstatněné a nyní už jsme někde zcela jinde.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Počet hráčů na Steamu s gamepady se během dvou let zdvojnásobil Počet hráčů na Steamu s gamepady se během dvou let zdvojnásobil
Pro každého pravověrného zástupce PC Master Race je gamepad sprosté slovo, ovšem to nic nemění na tom, že na Steamu počet uživatelů hrajících právě s různými gamepady roste. Co k tomu říká Valve?
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře