www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD A10-7800: úsporný skoro hi-end

AMD A10-7800: úsporný skoro hi-end
, , recenze
Společnost AMD si podobně jako Intel připravila několik nových procesorů, kterými doplní stávající generaci. V případě AMD jde o nové Kaveri, z nichž si vyzkoušíme úspornější 65W model A10-7800, který ale slibuje velmi slušný výkon.
K oblíbeným
reklama

AMD "Kaveri Refresh"


Nejnovější APU jsme zkoumali před půl rokem v recenzi AMD Kaveri: Steamroller a GCN ukazuje drápky a od té doby se v tomto ohledu nabídka AMD nezměnila, až nyní. AMD před několika týdny oficiálně představilo tři nová APU, a to A10-7800, který si dnes vyzkoušíme, a pak i A6-7400K a A4-7300. A co je u nich nového? Z hlediska architektury v podstatě nic, stále jde o verze původních Kaveri vybavené stejnou architekturou HSA s jádry Steamroller a GCN, které tvoří výpočetní jednotky CU (Compute Unit). Nicméně nové modely slibují vyšší energetickou efektivitu a v případě A10-7800 rovněž možnost nastavení hodnoty TDP, a to buď 65 W nebo 45 W, což bude mít samozřejmě vliv i na výkon. Stejnou věc nicméně sliboval i procesor A8-7600, který byl představen s prvními modely Kaveri, ale dosud se nedostal na trh. Nový A10-7800 jej tak nejspíše předhoní.

Co nám tedy nabídne nové APU AMD A10-7800? Vše důležité naleznete v této tabulce.


Model
A10-7800
Stream Procesory 512
Takt CPU 3,5 až 3,9 GHz
Takt GPU až 720MHz
Podpora pamětí až 2133MHz s AMP (AMD Memory Profiles)
Typické TDP 45W (volitelné v BIOSu), 65W (výchozí)
Kompatibilita Socket FM2+, sockety A88X, A78, A55
HSA Heterogeneous Computing 12 Compute Cores (4 CPU + 8 GPU), hUMA + hQ
AMD TrueAudio Technology ano
Podpora API DirectX 11.2
Mantle
OpenCL 1.2
OpenGL 4.4


Specifikace řadí náš A10-7800 hned za nejvýkonnější model, A10-7850K. Jeho výhodou je dle specifikací pouze to, že procesorová jádra u něj pracují na frekvenci 3,7 až 4 GHz takže o 200 až 100 MHz výše, za což si vezme o 30 W více. Procesor A10-7800 by tak neměl být výrazně pomalejší, ale zato by měl být o poznání úspornější, a to především při nastavení na 45 W. Otázkou je, kam pak klesne jeho výkon, ovšem dle starších testů procesoru A8-7600, který také umožňuje změnu TDP, by zvláště ve hrách neměl výkon výrazně poklesnout. Nechejme se tedy překvapit, jak tomu bude v našem případě.

AMD pak ve svých materiálech zmiňuje to samé, co jsme se mohli dozvědět už při představení prvních APU Kaveri, takže jinak se nezměnilo nic. Nebudeme tedy zdržovat a podíváme se na testovací sestavu a pak už na samotné testy, respektive jejich výsledky.
reklama
Nejnovější články
Specifikace PCIe 6.0 jsou ve verzi 0.5, příští rok budou dokončeny Specifikace PCIe 6.0 jsou ve verzi 0.5, příští rok budou dokončeny
Dlouhé roky jsme si vystačili s rozhraním PCIe 3.0 a popravdě řečeno, většina uživatelů ani nemá důvod chtít novější PCIe 4.0. Nejde ovšem pouze o PC, které může z rychlejšího PCIe těžit, respektive PC jsou v tomto ohledu spíše na okraji zájmu.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Nové fámy o Ampere: obrovské 7nm čipy s dvojnásobkem CUDA na jeden SM Nové fámy o Ampere: obrovské 7nm čipy s dvojnásobkem CUDA na jeden SM
NVIDIA by mohla už přibližně za měsíc představit svou novou grafickou architekturu a s ní i konkrétní produkty. Podívejme se tak na to, co se říká o údajném 7nm čipu GA100, čili vlajkovém modelu generace Ampere. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
GeForce NOW nově ztrácí i Bethesdu, až na jediný titul GeForce NOW nově ztrácí i Bethesdu, až na jediný titul
Takovýto úvod do provozu služba GeForce NOW rozhodně nepotřebovala. Krátce po jejím spuštění byla zákazníkům upřena nabídka firmy Activision Blizzard a nyní se nově stahuje i Bethesda, a to až na jeden titul. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Apple chce zakázat prodej knihy bývalého zaměstnance, prý prozrazuje příliš Apple chce zakázat prodej knihy bývalého zaměstnance, prý prozrazuje příliš
Společnost Apple vůbec není spokojena se zahájením prodeje knihy App Store Confidental od Tom Sadowskiho, bývalého vedoucího App Store. Podle ní prozrazuje obchodní tajemství a žádá stažení knihy z obchodů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Shopify se připojuje ke kryptoměně Libra od Facebooku, zatímco jiní utíkají Shopify se připojuje ke kryptoměně Libra od Facebooku, zatímco jiní utíkají
Kryptoměnu Libra od Facebooku, resp. jeho dceřinné společnosti Calibra, zpočátku podporovalo velké množství zavedených společností. Mnoho se však od projektu odvrátilo. Shopify jde proti proudu a naopak se připojuje.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala